Останніми днями справа набула великого розголосу, після того, як 28 квітня в оточення Януковича конфіскували 1,5 мільярда доларів. А кілька днів по тому стало відомо, що Інтерпол зняв з міжнародного розшуку усю "регіоналівську братію".
Сайт "24" пояснює, в чому звинувачують Януковича, яке покарання йому світить і чи відновить Інтерпол його розшук.
У чому суть звинувачень проти Януковича?
Екс-президента звинувачують у державній зраді, пособництві представникам влади РФ, в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України, на порушення порядку, встановленого Конституцією, веденні агресивної війни, тобто злочинах, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110, ч. 2 ст. 437 Кримінального кодексу України. За цими статтями Януковичу світить від 10 років позбавлення волі до довічного ув'язнення.
Скільки років за ґратами світить Януковичу
Підозру Януковичу зачитав Генпрокурор України Юрій Луценко 28 листопада 2016 року у Святошинському райсуді Києва під час відеодопиту екс-президента. 20 січня Печерський районний суд Києва дозволив ГПУ провести заочне слідство у справі про держзраду Януковича.
Справа Януковича: суд почався через три роки після втечі
Як іде суд?
Поки що 4 травня розпочалося лише підготовче засідання Оболонського суду Києва у справі Януковича. Та й воно довго не протривало. Головуючий суддя Владислав Дев'ятко оголосив перерву в підготовчому засіданні у справі Януковича до 18 травня. Наступного разу Януковича мають допитати у справі про державну зраду в режимі відеоконференції.
Адвокати Януковича стверджують, що екс-президент України не отримував повістку до суду за жодною зі своїх адрес. Сам Янукович вважає заочний суд над ним незаконним і збирається звернутися до Європейського суду з прав людини.
У процесі досудового розслідування у справі щодо державної зради Януковича Генпрокуратура допитала низку чинних і колишніх високопосадовців, які даватимуть свідчення у суді. Серед них – Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов, Вікторія Сюмар, Андрій Парубій та інші.
Загалом, сторона обвинувачення допитає понад 100 свідків під час судового розгляду справи.
У справі Януковича допитають понад 100 посадовців
Куди підуть конфісковані гроші Януковича?
Конфіскацію 1,5 мільярда доларів Януковича та компанії тримали у великій таємниці, поки не вступило в силу рішення суду. Як пояснив Турчинов, оточення Януковича наймало високопрофесійних адвокатів, "вони постійно змінювали фірми, власність цих фірм, які номінально володіли цим величезним ресурсом, вкраденим в українського народу".
У Януковича та компанії конфіскували 1,5 мільярда доларів
Президент України Петро Порошенко повідомив, що "гроші, вкрадені режимом Януковича, підуть на відновлення боєздатності українського війська".
Ці кошти мають піти на будівництво заводу по виробництву боєприпасів, закупівлю новітніх засобів радіоелектронної боротьби, контрбатарейних радарів, новітніх дронів,
– сказав Президент України Петро Порошенко.
А ще – на будівництво житла і реабілітаційного центру для українських воїнів та захист незахищених верств населення.
Чому Інтерпол зняв Януковича з розшуку?
У ГПУ стверджують, що така ситуація склалася через недосконалість українського законодавства. У відомстві Луценка будуть вимагати відновлення розшуку.
Генпрокурор Юрій Луценко впевнений, що Україні вдасться владнати справу з Інтерполом.
Або переконаємо Печерський суд прийняти рішення у відповідності до вимог нового керівництва Інтерполу. Або отримаємо в суді вирок і оголосимо віп-утікачів у розшук для відбування покарання,
– написав Луценко у Facebook.
Сайт "24" запитав в експертів, чому Інтерпол прийняв таке рішення і чи може воно змінитися.
Політичний експерт Тарас Чорновіл:
"Зняття екс-чиновників Януковича, Клюєва, Ставицького та інших з розшуку Інтерполу – стандартна ситуація. Для Інтерполу вони – політично значимі особи. А ця організація страшно боїться бути втягнутою в політичні процеси. Однак, усіх їх після надання нових доказів українською стороною повернуть у міжнародний розшук.
Тепер українські правоохоронці знову подадуть чергові докази причетності Януковича до реальних злочинів, і, вочевидь, його повернуть у міжнародний розшук. Ця пісня надовго, оскільки він у Росії, і в руки українського правосуддя потрапить нескоро. Такий пінг-понг триватиме ще не один рік".
Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала:
"Зняття Януковича та інших екс-чиновників з розшуку Інтерполом може стати каталізатором, щоб були прийняті більш рішучі дії стосовно реального реформування всієї правоохоронної системи: ГПУ, МВС, СБУ. В певному сенсі навіть добре, що така ситуація склалася саме зараз. Якщо Янукович та інші винні, то правоохоронці і влада повинні пояснити, чому не були проведені заочні судові процеси щодо них, хто за це має нести покарання, і яким чином можна виправити ситуацію.
Усі питання, пов’язані з міжнародним розшуком, впираються в матеріали, які надаються Інтерполу національними правоохоронними органами. Тому українські правоохоронні органи або не можуть через недостатню кваліфікацію і некомпетентність надати доказову базу по Януковичу й інших, або не хочуть це робити.
Ця ситуація повинна набути широкого розголосу, щоб влада зрозуміла, що такі речі недопустимі. Це вже схоже на жувальну гумку. Потрібно або проковтнути її, або виплюнути. В інтересах влади, включаючи інстинкт політичного самозбереження, це питання треба вирішити".