Американці та їхні союзники остаточно виведуть війська з Афганістану до кінця серпня 2021 року. Попередньо Джо Байден визначив дату виведення в річницю терактів 11 вересня. Ті події шокували світ та слугували передумовою антитерористичної операції США в Афганістані для боротьби з ісламськими радикалами з руху Талібан.

До теми Загострення ситуації в Афганістані: у Кандагарі тривають важкі бої з талібами

Таліби нарощують вплив

У зв'язку з виведенням 3 тисяч американських військ з Афганістану, таліби отримали контроль над кордоном з Туркменістаном, Іраном та Таджикистаном. Головні афганські міста контролює влада країни на чолі з президентом Ашрафом Гані.

Не вщухають теракти талібів щодо місцевого населення. Відсутність влади після виходу американців можуть заповнити також:

  • Росія;
  • Китай;
  • Туреччина;
  • Індія.

Світові гравці розуміють важливість налагодження діалогу з талібами, як силою, що має реальний вплив у країні.

"Зовнішні гравці, може без захвату, але прийняли Талібан як невідворотнє майбутнє, яке вже настало", – пояснив заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.

Миротворчу місію України завершено

Збройні сили України перебували з миротворчою місією в Афганістані. Українські військові допомагали розбудовувати інфраструктуру країни, знешкоджувати міни й надавали медичну допомогу місцевому населенню. 9 червня 2021 року до України з Афганістану повернувся 21 військовослужбовець національного персоналу Місії НАТО "Рішуча підтримка".

Актуально У Талібану нема сил для взяття Кабула, – Семиволос

"Для нас миротворчість була показником того, що ми готові не лише відстоювати власні інтереси, вимагати чогось від Заходу, і від США. Ми готові також робити свою частину роботи, ризикуючи життями власних громадян", – наголосив експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма" Олександр Краєв.

На чому сконцентруються США

Відхід США з Афганістану означає формування нової стратегії для Вашингтону. Щоб підтримувати статус наддержави, недостатньо просто утримувати військові контингенти по всьому світу. Враховуючи китайський фактор, зокрема і в Афганістані, світові лідери почнуть боротьбу на економічному полі.

США концентруватимуться на речах більш точкових. XXI століття – це нові загрози: кіберзагрози, технологічна конкуренція, боротьба за ринки, пошуки додаткових стимулів для розвитку,
– зазначив доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка Макар Таран.

Афганська нестабільність триватиме ще довго

Американці залишають країну в нестабільному стані. Результатом найдовшої війни США та НАТО на афганській території є близько 240 тисяч вбитих. Витрати Америки сягнули майже 2,5 трильйонів доларів. Сотні тисяч афганців стали біженцями, а внутрішній конфлікт досі триває.