У неділю, 7 липня, Росія втратила черговий штурмовик Су-25 у Донецькій області. 24 Канал проаналізував основні характеристики штурмовика Су-25, який має чимало переваг і високий ступінь виживаності на полі бою.

Дивіться також Який реальний стан російської авіації та чи зможе Україна досягнути паритету в небі

Ліквідація Су-25

Зранку, 28 серпня, зенітники 28-ї окремої механізованої бригади імені Лицарів Зимового Походу приземлили черговий Су-25. Українські захисники збили його на Краматорському напрямку з ПЗРК. Як додали у пресслужбі бригади, це перший збитий літак на рахунку 28 ОМБр.

Воїни-зенітники з окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка 23 липня приземлили ще один Су-25. Його збили на Покровському напрямку.

Вдень, 7 липня, воїни-зенітники окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка, приземлили черговий штурмовик Су-25, який тепер догорає в степах українського Донбасу.

За даними оперативно-стратегічного угруповання військ "Хортиця", обстрілював позиції підрозділів Сил оборони на Покровському напрямку.

Раніше, 24 травня, Сили оборони знищили у Донецькій області черговий російський Су-25. Про це повідомили військові зі 110 окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка.

За день до цього наші захисники також збили російський Су-25 на Покровському напрямку.

Водночас це вже не перший такий трофей за останній місяць. Двома днями раніше, 11 травня, бійці 110-ї окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка також знищили у Донецькій області черговий російський Су-25.

Іще мінус два літаки окупантів на нашому напрямку. Напередодні наші хлопці посадили на вічну стоянку в донбаських степах ворожий Су-25. Уже сьогодні нестримні зенітники 110 ОМБр снайперськи відпрацювали по іще одному Су (Су-25 – 24 Канал),
– написали військові.

Українські захисники наголосили, що російські загарбники досі не можуть зрозуміти, що їм не дадуть можливості засмічувати наш повітряний простір своїм "летючим залізом". Тому всі їхні літаки наші військові будуть збивати й далі.

Варто зазначити, що тільки у травні 2024 року українські військові знищили щонайменше 6 російських винищувачів Су-25. Зокрема, техніку ворога знищили 4, 11, 13 та 17, 22 і 23 травня.

Су-25 – один із найуспішніших штурмовиків у світі

Літак Су-25 створений в 70-х роках у СРСР для підтримки наземних військ. Перший політ літака відбувся у 1975 році.

Згодом літак пройшов багато модифікацій і застосовувався у багатьох конфліктах, включаючи Афганістан, Чечню, та Ірак.

Су-25 залишається одним з найуспішніших штурмових літаків у світі, який використовують понад 30 країн.

Основні характеристики Су-25

Штурмовик Су-25 може розвивати швидкість понад 900 кілометрів на годину, що дає змогу йому швидко долати великі відстані. Літак обладнаний різноманітною зброєю.

Він оснащується потужним комплексом озброєння – авіагарматами, авіабомбами різного калібру і призначення, керованими та некерованими ракетами "повітря – земля", керованими ракетами "повітря – повітря". Всього на штурмовик може встановлюватися 32 види озброєнь.

Штурмовик озброєний вбудованої двоствольного 30-мм авіагарматою ГШ-30-2, виконаної за схемою Гаста. Авіагармата призначена для враження бронетехніки, відкрито розташованої живої сили супротивника, а також повітряних цілей на середніх і близьких дистанціях.


Залп некерованих ракет С-8 із Су-25 / Фото із сайту "Мілітарний"

Су-25 дуже маневровий літак, що дає йому змогу швидко змінювати напрямок руху, уникати ворожих ракет та проводити високоточні удари.

Літак оснащений різноманітними системами захисту, які дають можливість йому виживати в бойових умовах. Су-25 може бути використаний для проведення розвідки, підтримки бойових дій, знищення ворожих танків та техніки.

Який у Су-25 захист і як збити літак

Штурмовик Су-25 має різні системи захисту, які допомагають забезпечити безпеку літака та пілота в бойових умовах. На системи забезпечення бойової живучості припадає 7,2% нормальної злітної маси. Основні системи захисту включають:

  • електронну систему контрмінування, яка допомагає захистити літак від ворожих ракет шляхом випромінювання електромагнітних сигналів, які викривляють роботу ракетних систем наведення;
  • систему інфрачервоного захисту, яка забезпечує захист від ворожих теплових ракет шляхом випромінювання теплових сигналів, які маскують тепловий слід літака;
  • бронювання кабіни пілота, яка захищає пілота від куль та снарядів, які можуть влучити в літак;
  • систему активного та пасивного оброблення інформації, що допомагає виявляти та реагувати на загрози, які можуть виникнути в процесі бойових дій.


Український Су-25 / Фото Повітряні сили ЗСУ

Беручи все це до уваги, можна зробити висновок: штурмовик Су-25 – досить захищений літак, який може працювати в умовах високої загрози з боку ворога.

Водночас Су-25 можна збити різноманітною зброєю, зокрема:

  • зенітними ракетами з ПЗРК, такими як "Стріла", "Ігла", "Стінгер" та інші;
  • зенітними ракетами довгого і середнього радіуса дії, такими як С-75 "Двина", С-125 "Нептун", "Бук", "С-300" тощо;
  • авіаційними ракетами "повітря – повітря", наприклад Р-60, Р-73, AIM-9 "Сайдвайндер", AIM-7 "Спарроу" та іншими.

Успішність збиття Су-25 залежить від різних факторів, таких як якість та кількість застосовуваної зброї, кваліфікація пілота та можливості системи захисту на борту літака.

Основні переваги Су-25

У порівнянні з іншими типами військової авіації Су-25 має чимало переваг, серед яких висока маневровість. Це дає змогу літаку ефективно маневрувати над полем бою та уникати вогню противника.

Швидкість Су-25 дозволяє швидко прибувати на місце бойових дій та вчасно надавати підтримку своїм підрозділам.

Завдяки своїй вогневій мощі та здатності переносити велику кількість зброї, Су-25 є ефективним засобом забезпечення вогневої підтримки на землі.

Су-25 може працювати в різних кліматичних умовах та на різних типах місцевості, що дає змогу виконувати завдання в різних районах бойових дій. Штурмовик – ремонтопридатний літак: його можна ремонтувати та обслуговувати в умовах бойових дій.

Що відомо про Су-25 на озброєнні України

Сили України та Росії в повітрі нерівні, оскільки ворог має значно більше авіації. До повномасштабного вторгнення в Україну, Росія мала 197 штурмовиків Су-25.

Точна кількість штурмовиків, які були в України, невідома. Після здобуття незалежності Україна отримала близько 90 – 95 літаків Су-25, з них 76 машин перебували в частинах, а решта – на консервації.

Су-25М1К переданий ПС ЗС 21 грудня 2018 року / Фото: Аліса Бірюкова

Згідно з даними довідника World Air Forces 2022 від FlightGlobal, станом на 2021 рік ПС ЗСУ мали у своєму активі всього 17 штурмовиків Су-25. Відповідно до даних довідника Military Balance за 2021 рік, Повітряні Сили ЗСУ мали 31 такий літак.

"Мілітарний" інформував, що перше бойове застосування Су-25 в Україні було зафіксовано 26 травня 2015 року, під час боїв за Донецький аеропорт.

Як писав "Мілітарний", на озброєння Повітряних сил ЗСУ у 2015 році був прийнятий модернізований штурмовик Су-25М1К. Він був створений на базі іншої модернізації – Су-25М1, що вперше українська армія отримала у 2010 році, та відрізняється, зокрема, встановленням комплексу захисту "Адрос".

Цей комплекс у рази підвищує захищеність літака від ракет з тепловим наведенням. Модернізований штурмовик отримав новий приціл – замість аналогового радянського виробництва на нього був встановлений інтегрований в прицільно-навігаційний комплекс АСП-17БЦ-8М2. Також там встановлено інше обладнання.

Росія отримала модернізований Су-25

Одним з останніх варіантів модернізації дозвукового штурмовика Су-25 є версія Су-25СМ3. Перші випробування Су-25СМ3 почалися у 2016 році, а вже наступного року перші машини почали надходити у війська.

Су-25СМ3 – це літак класичної аеродинамічної схеми з двома рознесеними по бортах безфорсажними одноконтурними турбореактивними двигунами (ТРД) Р-195 тягою по 4300 кілограмів. Ударне озброєння машини розміщено на вузлах зовнішньої підвіски під крилами.

Су-25СМ3 / Фото з росЗМІ

Основні зміни модернізованого Су-25СМ3 охоплюють оновлену авіоніку, нові прилади навігації та управління, покращену систему керування вогнем та нові варіанти зброї.

Су-25СМ3 також оснащений більш потужним двигуном, що дає змогу піднімати більше ваги та підвищувати швидкість і маневровість літака.

Вчився пірнати: у Росії розбився Су-25

Російські штурмовики Су-25 падають не лише на фронті. У Краснодарському краї в Єйську 17 липня 2023 року ворожий борт впав в море, біля якого відпочивали люди. Причиною падіння, за попередніми даними, стала технічна несправність.

Падіння штурмовика Су-25 у Краснодарському краї: дивіться відео

Пілот встиг катапультуватися, коли літак почав втрачати висоту. Він впав у воду й зламав собі обидві ноги. Крім того, він наковтався води й ледь не потонув.

Пілота ще живим, але непритомним встигли витягнути рятувальники та доставити його на берег. Російського пілота реанімували в швидкій, однак він зрештою загинув.

Зазначимо, що це не перший подібний випадок. Зокрема, 23 лютого 2023 року російський літак Су-25 впав у Валуйському міському окрузі Бєлгородської області після виконання бойового завдання. Пілот загинув через технічну несправність.