Цього разу під арешт потрапили корпоративні права підприємств, які є одними з найбільших виробників мінеральної води на території України, на загальну суму понад 53,4 мільйона гривень. Це цінні папери та грошові кошти, що є частками статутного капіталу підприємств, бенефіціарним власником яких є російський олігарх.

Варте уваги Російські олігархи вдалися до нової тактики, щоб врятувати свої гроші

Ні Офіс генпрокурора, ні Бюро економічної безпеки не повідомляють імені російського олігарха, чиї активи були арештовані. За даними "Економічної правди", мова йде саме про Михайла Фрідмана – російського олігарха, що перебуває під санкціями США, Європейського Союзу та Великої Британії.

Фрідман хоч і народився у Львові, але ще за радянських часів відправився до Росії. Там йому вдалося розпочати свій бізнес. Фрідман є засновником та головним акціонером Letter One та "Альфа-груп", якій належить найбільший приватний банк Росії – "Альфа-Банк". Водночас до LetterOne входить нідерландська компанія Veon, яка є акціонером мобільного оператора "Київстар". Ще у 2021 році його статки сягали 15,5 мільярда доларів. Зараз Forbes оцінює його активи в 11,8 мільярда доларів.

Фрідман, серед іншого, володіє з партнерами Германом Ханом та Петром Авеном компанією IDS Group Ukraine. В Україні вона займається виробництвом популярних марок мінеральної води "Моршинська" та "Миргородська". Також ця компанія є дочірньою фірмою IDS Borjomi International та є ексклюзивним імпортером води "Боржомі" в Україні.

"За даними слідства, російські бізнесмени намагались уникнути можливих санкцій та вилучення прав власності, передбачених законодавством України. Зокрема за фіктивними угодами планували вивести зі своєї власності активи, розташовані на території України", – повідомили в Бюро економічної безпеки.

Таким чином спробі виведення активів з власності російського олігарха запобігли.

За відкритими даними одного із консалтингових агенств, орієнтовна ринкова вартість бренду у 2021 році становила понад 10 мільярдів гривень в еквіваленті.

Фрідман під санкціями

Це не вперше, коли в Україні накладають арешти на активи, якими володіє олігарх Михайло Фрідман.

Ще наприкінці квітня суд ухвалив рішення про арешт активів на суму майже 470 мільйонів гривень на рахунках в "Альфа-банку". Це кошти, які залишилися із суми 1,1 мільярда гривень. Їх намагалися легалізувати та вивести з України через кіпрські компанії Михайло Фрідман та його партнери. Зробили вони це після початку війни Росії проти України. Частину коштів їм таки вдалося вивести.

Згодом у травні було накладено арешт на активи Михайла Фрідмана в "Альфа-банку" на суму понад 12,4 мільярда гривень. Це цінні папери кіпрських компаній, афілійованих із бізнесменом, які були на рахунках в банку. Саме ці компанії і допомагали Фрідману легалізувати 1,1 мільярда гривень.

При цьому з моменту накладення на нього санкцій Фрідман постійно скаржиться, як йому погано живеться. І заявляє, що він не має впливу на російського диктатора Володимира Путіна та ті рішення, які він ухвалює.

При цьому голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков заявив, що Фрідман вже консультувався з українською владою щодо отримання громадянства. В компанії "Альфа-груп" цю інформацію спростовують.

Як патріарх Кирил уник санкцій ЄС – деталі дивіться у відео