У Міністерстві економічного розвитку й торгівлі України вже підрахували - приріст ВВП України від вступу до Митного союзу складатиме щороку 1,5%. Проте такий економічний ефект можна отримати лише від глибокої інтеграції з урахуванням національних інтересів і вирівнювання тих цінових диспропорцій, які існують наразі.

“Сьогодні нам потрібно покладатися тільки на свої власні сили і виходити тільки зі своїх національних інтересів. Я вважаю, що відстоювати національні інтереси України без країн СНД і, в першу чергу, Росії - це просто неможливо. Як по іншому?”, - каже заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Валерій Мунтіян.

Та інші фахівців вважають, що користь від створення зони вільної торгівлі з Євросоюзом для України буде набагато більшою. Адже, європейський ринок майже вчетверо перевищує за розміром ринок Митного союзу, а споживчий потенціал ВВП на душу населення в Європі набагато більший, ніж в Росії. Проте, головним аргументом російської сторони залишається близькість народів та спільна історична спадщина.

“Перспективи цього співробітництва будуть величезні. Цьому сприяє наш історичний досвід співпраці, ми найближчі сусіди, і як юрист-міжнародник для будь-якої держави важливим є розвиток, в першу чергу, зі своїми найближчими сусідами. Україна хороший економічний партнер з урахуванням всіх ресурсів”, - сказала директор правового департаменту Комісії Митного союзу Наталія Слюсарь.

Та за словами вітчизняних політологів, наразі Україну втягують в “економічну війну”. Тож треба зробити все можливе, аби не стати її учасником.

“Ми бачимо технологію втягнення України в цей Митний союз для того, щоб вона не пішла в інше місце, скажемо так, м’яко кажучи. Чи вигідно це інтересам України, то тут треба відкинути політику і порахувати економічно. Я думаю, що все таки більше мінусів. Приватні корпоративні інтереси стають вище національних, тобто є певна група бізнесменів, які хочуть, бо у низ бізнес тоді буде йти, а чи біде це добре для всіх 45-46 млн. громадян?”, - роздумує директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

Статистика ж наразі, зауважують прихильники "східної" інтеграції, говорить на користь співпраці з країнами колишнього СРСР. Так, за 9 місяців поточного року товарообіг України з Російською Федерацією склав 29 млрд. дол., водночас цей показник з країнами Європейського Союзу становив 26 млрд. дол., повідомляють у Міністерстві економічного розвитку й торгівлі.

Тим часом в структурі експорту України 64% припадає на країни колишнього СРСР, а левова частка торгівлі - на Російську Федерацію. Та прибічники "західної інтеграції наполягають - треба дивитися не на сьогодення, а в майбутнє і обирати перспективніші ринки.