Про зустріч Трампа і Путіна, і її наслідки для України – в матеріалі сайту "24".

Дві години замість тридцяти хвилин

На першу зустріч глав двох найбільших світових держав очікували буквально з моменту оголошення перемоги Дональда Трампа на президентських виборах. Але через низку скандалів, пов’язаних із зв'язками найближчого оточення Трампа з Кремлем, включаючи його зятя і радника Джареда Кушнера, знайомство відкладалося на невизначений термін.


Про що понад дві години розмовляли Путін і Трамп?

Трамп уже провів досить масштабне закордонне турне, під час якого зустрівся з багатьма державними лідерами. Відбулася офіційна зустріч і з Президентом України Петром Порошенком – подейкують, що цьому сприяла Ангела Меркель. Але про зустріч з Путіним далі розмов справа не йшла. Зрештою, вона відбулася – але не в Москві чи Вашингтоні, а на "полях" саміту G20 в німецькому Гамбурзі.

Замість 35 хвилин рандеву затягнулось на дві години. Причини можуть бути різними. Основна – занадто багато питань накопичилося у взаємостосунках США і Росії. По-перше, втручання Росії в президентські вибори США, по-друге, військові конфлікти в Сирії і Україні, по-третє, Північна Корея, яка погрожує всім ядерною зброєю. Втім, зустріч відбувалася саме в той момент, коли інші учасники саміту обговорювали Кліматичну угоду, з якої США вийшли. Не виключено, що Трамп навмисне затягнув перемовини, щоб уникнути незручних питань від інших учасників G20.

Спільну мову не знайдено

На думку багатьох експертів, досить наївно було б розраховувати на те, що перша зустріч Трампа і Путіна буде результативною. На думку директора Центру суспільних відносин Євгена Магди, на цих переговорах лідери США і РФ аж ніяк не змогли б в стислі терміни знайти спільну мову щодо низки проблем світу.

За словами голови правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимира Фесенка, обидві сторони не готові до нових домовленостей. До того ж, підкреслює він, у Трампа є "антиросійське обмеження" всередині США. Водночас Фесенко не виключає, що у Путіна можуть бути якісь пропозиції щодо України. Хоча, як наголошує політолог, Москва ні на крок не стане відходити від Мінських домовленостей.


Питання України не обговорювали через великі розбіжності?

При цьому, як зазначає політичний експерт Петро Олещук, звичайно, багатьом би хотілося, щоб Трамп поставив суворий ультиматум Путіну, той злякався і хутко вивів російські війська з України. Але цей сценарій вкрай малореалістичний.

Довготривала стратегічна угода США та РФ все одно неможлива. Стратегічний інтерес США – стабільність у світі. Стратегічний інтерес РФ – дестабілізація. Порядок та анархія. Це як Бетмен та Джокер геополітики. Чи можуть вони домовитися?
– запитує Олещук.

Схоже, що Трамп і Путін дійсно не знайшли порозуміння. Як пишуть ЗМІ, Дональд Трамп закидав своєму візаві втручання Росії у вибори президента США, на що Путін вимагав конкретних доказів. До речі, в Сенаті США не надто задоволені результатами зустрічі президента Дональда Трампа та російського лідера Володимира Путіна на саміті "Великої двадцятки", особливо результатами розмови про кібератаки на США та намаганні Трампа спільно з Росією займатися подоланням кіберзлочинності.

Що стосується України, то сторони погодили призначення спецпредставника США в Україні (ним став екс-посол НАТО Курт Волкер). Але очевидного прогресу, схоже, немає. Про це свідчить заява Путіна під час підсумкової прес-конференції в Гамбурзі, де він відкрито заявив, що українське державне керівництво торгує "русофобією". В свою чергу міністр закордонних справ Сергій Лавров зазначив, що Росія продовжить захищати інтереси своїх співвітчизників, які проживають в Україні. Тобто Кремль і далі воюватиме. Власне, за зізнанням самого Трампа, санкції, введені проти Росії через конфлікт на Донбасі та анексію Криму, не обговорювалися.

Єдине питання, з якого є певний консенсус, – це Сирія. Принаймні, на словах президенти домовилися про перемир'я. Але ціну словам Путіна всі чудово знають. Тому не факт, що цей пункт Росія виконає.

США чекають від Кремля і України виконання Мінських домовленостей

Як вважають спостерігачі, під час зустрічі Дональда Трампа і Путіна Україні приділялося менше уваги, ніж іншим питанням. Як говорить політичний аналітик Інституту світової політики Микола Бєлєсков, більша увага була сконцентрована на Сирії.

Скоріш за все, це ознака того, що протиріччя наскільки глибокі, що немає сенсу витрачати час для того, щоб просто обговорювати без якогось результату – вони вирішили це відкласти,
– розповів Микола Бєлєсков.


Держсекретар США РексТіллерсон обіцяв не знімати санкцій з РФ, доки не буде звільнений Донбас

Те, що в українському питанні між Трампом і Путіним немає навіть якогось дотичного розуміння, підтвердив і візит Держсекретаря США Рекса Тіллерсона в Україну одразу після саміту. За його словами, Вашингтон не зніматиме санкції з Росії доти, доки не буде звільнено українські території. Та США розчаровані відсутністю прогресу у виконанні Мінських домовленостей.

Ми розчаровані відсутністю прогресу по Мінських угодах. Саме тому ми призначили спеціального представника для того, щоб звернути на це питання увагу. Тепер буде кому координувати цю діяльність з "нормандської четвіркою" і урядом Росії для того, щоб побачити, чи можемо ми прискорити прогрес,
– зазначив Тіллерсон.

Також показовим є той факт, що спецпредставником США в Україні став Курт Волкер, людина сенатора Джона Маккейна, відомого своїми антиросійськими поглядами. На думку політичного аналітика Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимира Горбача, це означає, що США підійшли до практичного етапу реалізації політики стосовно російсько-українського конфлікту, оскільки було призначено посадовця, який за це відповідатиме.

Добре, що саме Курт Волкер. Думаю, що з ним ми зможемо підтримувати хороший контакт зі США. Він не стане на російський бік. Волкер представник інституту Джона Маккейна. Ми знаємо, що він відверто декларує проукраїнську позицію і був на Майдані. Тому в ідеологічному чи ідейному плані Курт Волкер прибічник правильних позицій. Крім того, має досвід контактів з українською стороною. Також він спеціалізується на безпекових питаннях. Він відроджуватиме формат переговорів між Росією і США,
– додав Горбач.

На думку директора аналітичного центру "Політика" Миколи Давидюка, наразі месиджі і Дональда Трампа, і Рекса Тіллерсона проукраїнські. Але головне, щоб вони були втілені в життя. За словами політолога, США і ЄС постійно підкреслюють, що одна з найважливіших проблем України – корупція, і прямо вказують на неї Петру Порошенку.

Є загроза: якщо український президент не зупинить корупцію в Україні, то наша держава може виявитися поза кордоном захисту Європи. Те, що президент, його оточення, Верховна Рада загрузли в корупції – правда. Але в ситуації з російською агресію проти України, щоб не вийшло так, що важелі корупції, якими тиснуть на Порошенка, не стали причиною ухвалення не вигідних для України рішень. Важливо, щоб не був легалізований Крим як частина РФ і не відбулася федералізація Донбасу,
– наголошує Давидюк.

Крім того, як підкреслює експерт, згода Путіна на призначення Волкера спецпредставником в Україні свідчить, що російський президент готовий на поступки. Адже Волкер – ставленик Маккейна, який займає жорстку антиросійську позицію. Але що Путін хоче взамін? Залишити Башара Асада президентом Сирії, чи Україну в зоні свого впливу?

За словами Миколи Давидюка, про результати зустрічі Трампа з Путіним, а також про те, з яким месиджем приїхав Тіллерсон в Україну, ми дізнаємося через тиждень-два. Однак, зазначає він, Путін хоче через Донбас повернути м'який вплив на Україну, який він мав до Революції Гідності. До того ж, у зв’язку із виборами президента РФ, які відбудуться в 2018 році, Путін хоче врегулювати на свою користь це питання до початку наступного року.

Для Путіна в ідеалі – віддати Україні розбитий, знищений і голодний Донбас, повернути м'який вплив на нашу державу, який був раніше, коли в нас було чимало проросійських партій і політиків. Та цього не відбудеться. Путін перестав відчувати Україну. Зараз є проросійські проекти – від Надії Савченко до Вадима Рабіновича – та це не допоможе. Але йому потрібне успішне рішення. І питання Донбасу повинно стати причиною зняття хоча б частини санкцій, особливо персональних, щоб покращити свої електоральні відносини. І це буде одним з факторів динамічної виборчої кампанії,
– наголошує Давидюк.

Наразі є домовленість, щоправда, без конкретної дати, про телефонну розмову лідерів держав "нормандської четвірки". Зупинення російської агресії проти України ускладнюють протиріччя, які виникли між США і ЄС. Путін явно готовий загравати з Трампом, але і далі розхитуватиме ЄС. Президент США, можливо, і хотів би стабільності у відносинах з Росією, але внутрішня політика диктує йому геть іншу поведінку.

З іншого боку Путін, швидше за все, продовжить свою політику затягування часу. Президент Росії проявлятиме свою готовність до переговорів і "мирного" врегулювання ситуації в Україні, але в реальності все буде навпаки.

Хоча й Дональд Трамп, який схильний до публічних спецефектів, навряд чи погодиться на гру в піддавки. Як вважає Володимир Горбач, розворот політики Трампа щодо РФ не за горами. Цей процес розпочнеться відразу після того, як Путін порушить домовленості.

Читайте також: Володимир Фесенко: Наступний фронт Росії – втручання у вибори президента України