Операція "Джерело миру"
Турецькі війська перейшли свій південний кордон і вступили на територію Північної Сирії – так стартувала військова операція "Джерело миру". На Близькому Сході знову загострення і нові гарячі точки. Під удар потрапили міста заселені курдами, де проголошена самостійна автономія Рожава.
До теми: Путін та Ердоган домовилися про контроль над сирійсько-турецьким кордоном
15 тисяч військових з турецької сторони підтримали 14 тисяч солдат Башара аль-Асада. Внаслідок двотижневих боїв піднялася нова хвиля біженців. 130 тисяч людей залишили небезпечний регіон. Анкара говорить про антитерористичну операцію і підготовку так званої "зони безпеки".
Я звертаюся до лідерів НАТО. Коли терористи РКК\YPG стали членами НАТО? Я цього не знав. Як це можливо? Як би ви їх не називали, а ми продовжуватимемо називати їх терористами і присікати їх,
– сказав президент Туреччини з 2014-го р. Реджеп Таїп Ердоган
Йдеться про території Сирії вздовж сирійсько-турецького кордону.
Турецькій армії на сирійському кордоні протистоять загони самооборони курдів YPG. Які впродовж сирійської війни змогли взяти ці території під контроль і готувалися до проголошення автономії під назвою Рожава.
"Фактично, після турецького вторгнення пошматована була курдська територія і сформована частина буферної зони на 30 кілометрів вглиб сирійської території", – зазначив політолог Центру Дослідження Африки Олександр Мішин.
Протистояння турків з курдами – давнє:
Протистояння курдів з турками дуже давнє. Та й персонально Ердогану-політику – вони, як кістка в горлі.
Він теж хотів стати халіфом. Але зараз через курдів, які заважають йому на шляху до арабів. Тому він хоче пробити цей "пояс". І він, звісно, хоче розбити цих курдів, назавжди вирішивши питання надання їм будь-якої автономії,
– пояснив оглядач міжнародної політики Іван Яковина.
Військова операція проти курдів – додатковий аргумент, яким Анкара витискає максимум дивідендів із затихаючої сирійської війни.
"Туреччина вдало опиняється серед країн, які будуть приймати рішення по майбутньому Сирії. Скоріше за все, ця територія буде і надалі перебуватиме під патронатом Туреччини. Це щось на кшталт ОРДЛО", – навів приклад Ігор Семиволос із Центру Близькосхідних Досліджень.
Читайте також: Курди звинуватили Туреччину в застосуванні фосфору проти мирного населення в Сирії
Поступаючись у вогневій силі регулярній турецькій армії – курди не здаються. Відлуння боїв на сирійсько-турецькому кордоні чути на обох півкулях. Прямо чи опосередковано ехо цієї війни торкається основних геополітичних гравців планети.
Історія курдів та паралелі з українцями
Курдів називають найбільшим народом без своєї держави. З давніх-давен вони заселяли гірські території сучасного південного сходу Туреччини, півночі Сирії, а також захід Ірану, північ Іраку, в Азербайджані і Вірменії. Їх історія дуже давня.
"Курди найменш релігійні. У них все будується не на релігії. В основному – вони суніти, головне в них – це етноідентичність. А радикальні ісламісти курдів вважають невіруючими", – підкреслив Яковина.
З кінця 19 століття в Османську імперію приходить нове віяння – ідея націоналізму.
Цей націоналізм мав на меті перетворити строкате населення на турків з національною ідентичністю турків. Вже на той момент почався процес їх туркізації,
– наголосив Семиволос.
Все помінялося після того, як Османська Імперія вступила в Першу світову і стала частиною Троїстого союзу. Далі – поразка і тяжкі наслідки у вигляді зникнення з карти світу. Нові кордони на Близькому Сході прокладали Великобританія і Франція "Значна територія сучасної Туреччини мала відійти новим країнам: Вірменії і власне Курдистану. Виникла франко-англійська спеціальна комісія, яка мала визначати кордони майбутньої курдської держави", – сказав Семиволос.
Ці плани зірвало повстання Ататюрка. З часом по території курдів провели кордони Туреччини, Сирії, Іраку та Ірану.
Отримання ними власної держави означає автоматичне відокремлення частини Ірану, частини Іраку, частини Сирії і частини Туреччини. Так як ніхто не хотів відокремлюватися на шматки, вони виступають категорчино проти будь-яких спроб курдів йти до незалежності, автономії. Особливо Туреччина, адже на її території проживає найбільше курдів, приблизно 20 мільйонів,
– зазначив Яковина.
Початкова ідея Антанти – зробити з курдів запобіжник у новому порядку на колись османському Близькому Сході спрацювала. В 20-х роках ХХ століття владу в Туреччині взяли у свої руки військові. Кемаль і його команда сповідували турецький націоналізм.
"Він формував сучасну політичну націю. І в сучасній політичній нації не було місця всім утворенням, племенам, внутрішній автономії і тому подібному", – пояснив Семиволос.
Більше про поновлений наступ на курдів читайте тут: Трамп подарил Сирию Путину
В 20-х роках курди неодноразово піднімали повстання. "В значній мірі ці повстання в 20-х роках спричинили великі переселення частини курдів на території Сирії", – розповів Семиволос.
У тих хто залишався, шансів на збереження власної ідентичності залишалося небагато. Анкара придумала для курдів нове визначення - гірські турки
Це чимось нагадує російську історію, яка говорить, що немає такого народу як українці, що українців придумала Австро-Угорщина. Ось в Туреччині приблизно така ж історія була. Довгий час забороняли курдську мову, курдську історію. Все курдське було під забороною. Природно, що курди пручалися, піднімали повстання. Їх називали терористами, забороняли, знищували,
– провів паралелі Яковина.
Що відомо про сучасну операція Туреччини проти курдівТуреччина пішла в наступ на курдів після того, як Трамп відкликав з Сирії американські війська. Відкликав попри те, що раніше курди разом з американцями протистояли бойовикам "Ісламської держави".
Війська Туреччини увійшли до Сирії та інтенсивно обстрілюють територію курдів. Ердоган не зважає на реакцію міжнародної спільноти та запевняв, що нізащо операцію не припинить.
Туреччина ж взяла за мету "очистити" територію північної Сирії на 32 кілометри вглиб від турецького кордону, щоб потім переселити туди сирійських біженців.
Більше про протистояння Туреччини та курдів – дивіться у відео програми.