Водночас міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто зазначив, що для Угорщини постачання газу – це питання безпеки, суверенітету і безперебійної роботи економіки, а не політики. Він додав, мовляв, реальність така, що енергозабезпечення Угорщини може бути надійно гарантоване довгостроковим контрактом з "Газпромом".

Зверніть увагу Угорщина підписала з Росією договір про транзит газу в обхід України: в МЗС обурені

Газ до Угорщини піде через "Турецький" і "Балканський" потоки

Новий угорський контракт з "Газпромом" уклали на 15 років. За ним Угорщина отримуватиме 4,5 мільярда кубометрів російського газу на рік. Водночас більшу частину постачатимуть з Сербії через "Балканський потік", з'єднаний з "Турецьким потоком".

Тобто якщо раніше газ з Росії йшов до Угорщини транзитом лише через Україну, то тепер він спочатку потраплятиме до Туреччини, звідти до Болгарії, потім до Сербії і лише після цього до Угорщини.

Підписання відповідної угоди може повністю позбавити Україну транзитних постачань російського газу угорським споживачам. Українське Міністерство закордонних справ вже висловило своє розчарування діями угорської влади.

До теми Угорщина викликає українського посла через критику угоди з "Газпромом": реакція МЗС України

Будапешт заграє із Москвою

Угорщина вже давно конфліктує з Україною, намагаючись утримати вплив на західні регіони держави, де мешкають меншини етнічних угорців. Будапешт впродовж багатьох років блокував проведення комісії Україна – НАТО, вимагаючи від Києва змінити закон про освіту.

Водночас Будапешт заграє із Москвою намагаючись залучитись підтримкою Кремля у протистоянні з Брюсселем. Угорщина зазнає гострої критики ЄС через політику невизнання прав ЛГБТ-спільнот і гальмування розподілення біженців, які прибувають до Європи.

Угорщина підписала договір з Росією: дивіться відео

Також в Брюсселі часто дорікають угорському прем'єру Віктору Орбану у придушенні демократичних прав і свобод. Його майже диктаторську політику не рідко порівнюють з політичним диктатом Володимира Путіна.

Орбан сконцентрував у своїх руках владу конституційної більшості. Його партія може вносити зміни до конституції, водночас він контролює більшість ЗМІ, він не дає можливості просувати свою адженду опозиційним партіям,
– сказав Сергій Герасимчук, заступник виконавчого директора Ради зовнішньої політики "Українська призма".

Відносини України та Угорщини можуть зайти у глухий кут

Угорці навесні 2021 року обиратимуть новий склад парламенту. І Орбан прагне продовжити своє 11-річне правління в країні. Вдарити по планах угорського прем'єра може Брюссель. Там почали розслідування махінацій з європейськими грошима, до якого причетні посадовці з його уряду. Якщо факт зловживань доведуть, до Угорщини застосують санкції. Все це змушує Орбана дивитися у бік Москви.

Кремль готовий підтримати угорського прем'єра кредитами на його політичні проєкти. Натомість вимагає преференцій – як то закупівля російської вакцини "Супутник V" чи добудова "Балканського потоку", який використовують проти України. У відповідь на таку політику угорської влади Київ заявив про готовність до жорсткого протистояння з Будапештом. Але це загрожує певними ризиками.

Актуально Перевірять наслідки: в ЄС зацікавилися скандальним контрактом Угорщини та Росії

"Україна тепер вимагатиме компенсацій або поступок від Угорщини, Угорщина навряд чи піде на них і ми опиняємося у глухому куті. Якщо наші відносини з Угорщиною зайдуть у глухий кут, то я не здивуюся, що угорці ветуватимуть рішення про продовження санкцій до Російської Федерації", – зазначив Сергій Герасимчук.

У відповідь на українську критику угоди з "Газпромом" глава угорського МЗС застеріг Київ від втручання у внутрішні справи Угорщини. Натомість українська влада скасувала проведення Стратегічної міжурядової україно-угорської комісії.

В Єврокомісії заявили, що вже беруться за перевірку цієї угоди. Перевірка може тривати довго, а її рішення не будуть обов'язковими для Будапешта. Власне новий контракт Угорщини з "Газпромом" набуває чинності з 1 жовтня.