Попри це держави-члени ЄС наразі не планують скасування допомоги. Кореспондентка 24 Каналу в Брюсселі напряму запитала про це в кількох європейських міністрів.
Дивіться також "Орбан – кістка в горлі не лише України": чи запровадить Євросоюз "санкції" проти Угорщини
У Брюсселі обговорюють долю українських біженців
Тимчасовий захист в країнах Євросоюзу діє до березня 2025 року. Оскільки максимальний термін дії цієї директиви три роки, далі держави-члени мають переглянути умови перебування українських біженців.
За даними Politico, з боку українського уряду є певний тиск на європейські країни, аби ті заохочували громадян України повертатися додому.
Під час неформального засідання 25 січня єврокомісарка Ілва Йоханссон запевнила, що Брюссель матиме час для підготовки відповідного рішення, однак наразі немає "ґрунту" для створення відповідної пропозиції. За її словами, механізм тимчасового захисту став ефективним інструментом для надання прихистку мільйонам українців.
Звичайно, все залежить від того, як довго триватиме війна, коли вона закінчиться, і як вона закінчиться, і коли ми зможемо почати відбудову України. Це треба брати до уваги й це речі, яких ми не знаємо. Але я чітко дала зрозуміти, що Єврокомісія не винесе на розгляд пропозицію, доки ми не будемо знати, що це пропозиція, яку вітають як Україна, так і держави-члени,
– сказала Ілва Йоханссон.
Державна секретарка Бельгії з питань захисту та міграції Ніколь де Мур зазначила, що це була перша дискусія серед міністрів та Єврокомісії про майбутнє українців, які скористалися тимчасовим захистом. Вона каже, що Бельгія буде підтримувати українських громадян "стільки, скільки потрібно".
За словами де Мур, міністри розглядають різні можливі варіанти допомоги українським біженцям.
Ми ще не знаємо, де ми будемо в березні 2025 року. Тому важливо обміркувати різні сценарії на місцях і дослідити, які заходи можна вжити або для надання подальшого захисту, якщо це необхідно, і так довго, скільки це буде потрібно, або у побудові їхнього майбутнього,
– сказала вона.
Чи скасують тимчасовий захист для українців у Європі
Міністерка євроінтеграції України Ольга Стефанішина розповіла, що уряди європейських країн ведуть діалог з Києвом стосовно повернення українців після закінчення війни. За її словами, це складне питання і у мотивації громадян України повернутися додому "не можна обійтися лише закликами".
Для нас принципова позиція полягає тому, що громадяни України, які перебувають у Європейському Союзі, мають повинні мати право на тимчасовий захист. Тобто сама можливість мати тимчасовий захист, має залишатись в будь-яких умовах – і в 2025 році, і після нього, і навіть у разі припинення воєнних дій така можливість має залишатися,
– сказала міністерка.
Іншим питанням є виплати фінансової допомоги для українських біженців. Стефанішина каже, що повномасштабна війна триває вже майже два роки і це є "певним рубежем для держав".
Ми маємо визначитися стосовно фінансових соціальних гарантій, які мають громадяни в кожній країні, але це абсолютно не радикальна комунікація, не негативна. Цей діалог триває і так було з початку війни,
– сказала міністерка.
Україна прагне повернути своїх громадян додому
Грецький міністр з питань міграції Дімітріс Кайрідіс у коментарі 24 Каналу підтвердив, що українська сторона зверталась до нього, аби заохочувати українців повертатися додому. Міністр зазначив, що неодноразово зустрічався з послом України в Греції щодо цього питання.
Політик зауважив, що в Греції нині перебувають 26 тисяч українців, які отримали дозвіл на проживання та міграцію. Він додав, що зараз не йде мова про стимуляцію повернення українських громадян.
Очевидно, коли ситуація в Україні стабілізується, багато з них вирішать це зробити (повернутися – 24 Канал), але ми тут, щоб запропонувати їм (українцям – 24 канал) те, що вони потребують,
– наголосив Дімітріс Кайрідіс.
Міністерка внутрішніх справ Фінляндії Марі Рантанен розповіла кореспондентці 24 Каналу, що її країна допомагає українським біженцям і поки не планує скасування допомоги.
Якби я була українською владою, я б просила людей повернутися, коли закінчиться війна. Але до того часу Європа і Фінляндія повинні допомагати українцям стільки, скільки буде потрібно,
– зазначила політикиня.
Федеральний радник Департаменту юстиції та поліції Швейцарії Беат Янс заявив, що мав розмову в Давосі з президентом Зеленським, де той висловив очікування, що українські біженці повернуться додому якнайшвидше.
Беат Янс зазначив, що наразі у Швейцарії перебувають 66 тисяч українців під статусом захисту. І хоча Швейцарія не є державою-членом ЄС, Янс зазначив, що вони радяться з європейськими колегами, коли та як припинити статус захисту для українців.
Що б ми не робили, для інтеграції українців на швейцарський ринок праці ми повинні мати на увазі, що ці люди хочуть і повинні повернутися, щоб допомогти своїй країні у відбудові,
– сказав Беат Янс у коментарі 24 Каналу.
Також швейцарський політик зазначив, що витрати на українських біженців є досить високими, проте повернення українців під час війни є складним питанням.
За його словами, на цей час люди все одно потребують захисту через сильні обстріли з боку Росії в деяких містах, де їх раніше не було. Він наголосив, що ситуація абсолютно невирішена, і зараз у багатьох з людей немає майбутнього в Україні.
Україна веде переговори з ЄС: коротко
- Раніше стало відомо, що наша держава веде дослідницькі переговори з офіційними особами Євросоюзу щодо повернення своїх громадян, коли спливе термін директиви про тимчасовий захист.
- Власне, українська сторона проводить попередні обговорення, щоб з'ясувати, якими будуть правила для біженців після березня 2025 року. Крім підтримки економіки, Київ потребує людей для військової служби.
- За даними Євростату, 18 відсотків українських біженців у Європі становлять чоловіки від 18 до 65 років.