Харків'янин Дмитро Шабелько – резервіст першої черги. Не чекав дзвінка з військкомату, а сам зголосився прийти на збори.
Читайте також: Мобілізація резервістів: Гай пояснив, кому потрібно йти до військкомату
"А якщо війна, то це зайвим не буде. Краще зайвий раз на навчання з'їздити, 2-3 тижні – це не довго", – розповів резервіст Дмитро Шабелько.
Вони за ці два тижні повинні згадати свою професію, пройти згуртування військових колективів, навчання. Можна сказати, це є підвищення професійного фаху військовослужбовця,
– розповів заступник військового комісара Харківського обласного військкомату Андрій Семенович.
У Запоріжжі на збори резервістів призвуть близько двох з половиною тисяч осіб – одні проходитимуть вишкіл у бойових частинах, до яких приписані, інші – у підрозділах територіальної оборони. У Запорізькому облвійськкоматі впевнені, що план зборів виконають, оскільки ця категорія резервістів від війська не ховається.
Ми чекаємо і будемо, насамперед, призивати на навчальні збори патріотично налаштованих громадян України, які в добровільному порядку приходять до нас,
– сказав заступник обласного військового комісара Запоріжжя Володимир Роговий.
На Херсонщині, де діє воєнний стан, резервістів і військовозобов'язаних поки не збирають. В обласному бюджеті на це просто немає грошей. Шукати розв'язання цієї проблеми будуть 4 грудня під час сесії обласної ради.
У Міноборони тим часом заспокоюють українців – загальної мобілізації не буде. Хіба що в разі відкритої агресії з боку Росії.
Щодо цих зборів, то викликаються не всі резервісти, а тільки резервісти окремих спеціальностей. Це визначають бригади і Генеральний штаб, які конкретно потрібні. Зоурема, це артилеристи, водії, в залежності від підрозділу,
– заявив заступник голови Ради резервістів ЗСУ Мирослав Гай.
За планом, збори закінчаться до Нового року і всі резервісти повернуться додому.
Де запроваджено військовий стан: карта
Спікер парламенту Андрій Парубій заявив, що закон про введення воєнного стану в 10 областях України протягом 30 днів надає право президенту оголошувати мобілізацію. 27 листопада Президент України Петро Порошенко заявив, що в разі агресії Росії проти України буде оголошена часткова мобілізація резерву першої черги.
Що таке воєнний стан?Це не оголошення війни, а особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у випадках збройної агресії проти України, нападу на неї, а також якщо існує небезпека для незалежності та територіальної цілісності держави. Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, закон України "Про правовий режим воєнного стану", а також указ президента. Аби рішення РНБО набрало чинності, за неї має проголосувати Верховна Рада. Закон про правовий режим воєнного стану передбачає низку положень щодо зміни прав і свобод громадян, однак не обов'язково всі вони будуть введені. Вичерпний перелік прав і свобод людини як громадянина, які протягом дії воєнного стану будуть обмежені, та термін їх обмеження, має міститися в Указі Президента.
Що треба знати про воєнний стан в Україні: дивіться відео