Плюс проросійська партія

Після підрахунку 99,9% за даними ЦВК Грузії до парламенту проходять три партії: правляча партія мільярдера і екс-прем’єра Бідзіни Іванішвілі "Грузинська мрія" – 48,6%, колишня партія влади "Єдиний національний рух" – 27%. На третьому місці – проросійська партія "Альянс патріотів Грузії", що набрала 5%. Втім, офіційні результати ще не оголошені. Не виключено, що зрештою ця партія так і залишиться за бортом парламенту. Як вважає директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк, дві великі партії Грузії, можливо, спеціально не хотіли проходження малих політичних сил, які б у такому разі отримали так звану золоту акцію, що дозволяла б їм виторговувати преференції.

У Грузії, так як і в Україні, вибори проходять на змішаній основі. Тобто половина депутатів обирається за партійними списками, ще половина – в одномандатних округах. Але з 22 округів, вочевидь, у 18 відбудеться другий тур, що може вплинути на загальний розклад сил у парламенті. Як відомо, виборчий закон Грузії передбачає, що для перемоги у першому турі в мажоритарних округах кандидату потрібно набрати 50% + 1 голос.

Нагадаємо, що в 2012 році "Грузинська мрія" отримала майже 55% голосів, а "Єдиний національний рух" – майже 47%. Інші партії не подолали виборчого бар'єру. Але тоді партія Саакашвілі була правлячою, оскільки він на той момент був ще президентом. А от "Грузинська мрія" знаходилася в опозиції, що не завадило їй перемогти.


Перше місце знову отримала партія мільярдера Бідзіни Іванішвілі

Схоже, що й після цих виборів конфігурація грузинського парламенту особливо не зміниться, хоча присутність "Альянсу патріотів Грузії" може вплинути на роботу парламенту. За словами Миколи Давидюка, ця партія виторговуватиме преференції для Москви. На думку директора Центру суспільних відносин Євгена Магди, вона гратиме деструктивну роль, оскільки говоритиме про важкі і болісні речі для грузинського суспільства.

Так як партія проросійська, і її підтримує Москва, то Альянс, швидше за все, просуватиме питання зближення з Росією і вирішення таким чином питань окупованих Москвою же територій – Абхазії і Південної Осетії. Звичайно, це означатиме гру за правилами Кремля: відмова від євроінтеграційного курсу, співпраці з НАТО.

Статус-кво в стосунках з Україною, євроінтеграція і питання Саакашвілі

Експерти прогнозували, що нинішні вибори в Грузії приховують інтригу, оскільки, згідно соцопитувань, обидві партії-лідери мали майже рівну кількість голосів. Однак, як показують результати, інтриги немає. Партія Саакашвілі втратила, за словами Євгена Магди, через те, що не змогла вийти з опозиційної ніші. А от Росія свою "дещицю" у вигляді "Альянсу патріотів Грузії" внесла.

Крім того, Міхеїлу Саакашвілі після цих виборів, вочевидь, буде складніше впливати на ситуацію в Грузії, а його повернення в рідну країну відкладається. Попри певні прогнози щодо повернення нинішнього одеського губернатора в Грузію, Саакашвілі вирішив залишитися в Україні і обмежився зверненням до виборців з чорноморського берега Одеси. Як відомо, чинна грузинська влада відкрила проти нього кілька кримінальних справ і йому на батьківщині загрожує арешт. Тому одним із облич партії "Єдиний національний рух" стала дружина Саакашвілі Сандра Руловс.

Читайте також: Бійки, "каруселі" та голосування: як у Грузії пройшли парламентські вибори

На думку Магди, хоча загалом україно-грузинські стосунки не зміняться, новий парламент Грузії цілком може зажадати від Києва видачі Саакашвілі.

На наші стосунки з Грузією парламентські вибори не дуже вплинуть. Вони є дружніми, але формалізованими в політичному сенсі. Фактор Саакашвілі в українській політиці двосторонні відносини не дуже покращує. Грузинські парламентарі можуть захотіти видачі Саакашвілі,
– говорить політолог.


У партії Саакашвілі зменшилася кількість прихильників

Водночас Микола Давидюк вважає, що Грузія, як і раніше, продовжить курс на приєднання до Євросоюзу і отримання безвізового режиму. Крім того, Грузія співпрацює з НАТО.

Директор Центру дослідження громадянського суспільства Віталій Кулик вважає, що проблема в синхронізації дій України і Грузії щодо євроінтеграції насправді існує. На його думку, більш активні спільні дії сприяли б швидшому зближенню обох країн з ЄС і, звичайно, в питанні протистояння експансії Росії. Це могло б відбутися за умови перемоги партії Саакашвілі.

При цьому експерти переконані: незважаючи на те, що Іванішвілі має бізнес-інтереси в Росії, Грузія не візьме курс на зближення з Москвою. Головна причина – питання окупованих територій, в яких Кремль не хоче йти на поступки Тбілісі.

Всі думали, що коли Іванішвілі прийде до влади, то зніме проблемні питання у стосунках з Росією. В першу чергу, щодо окупованих територій. Це не вирішилося, тому що Грузія не захотіла бути занадто лояльною до Росії і ставати її васалом чи сателітом,
– зазначає Давидюк.

За словами Євгена Магди, "Грузинська мрія" є не стільки проросійською силою, скільки партією "антиСаакашвілі".

Втім, швидше за все, стосунки України і Грузії залишаться незмінними. До речі, економічна співпраця між двома країнами в останні роки дещо зросла. З іншого боку, Росія буде і далі дестабілізувати Україну і Грузію, використовуючи фактор окупованих Москвою територій. Тому, якщо Тбілісі і справді зацікавлений у реальному протистоянні Москві, то, звичайно, необхідно об’єднати зусилля з Києвом. Гуртом, як відомо, і батька легше бити. До того ж Кремль гратиме на всіх проблемних моментах у стосунках між Україною і Грузією, щоб зрештою максимально розхитати внутрішню ситуацію і збільшити свій вплив на обидві країни.

Як зміниться політика Грузії після парламентських виборів? Думка експертів

Микола Давидюк, директор аналітичного центру "Політика"

В парламенті Грузії правити бал буде провладна партія мільярдера і екс-прем’єра Бідзіни Іванішвілі "Грузинська мрія", він сформує уряд. Партія Саакашвілі "Єдиний національний рух" отримала гарну платформу для критики. Вона займе конструктивну опозицію і на цій основі буде йти в атаку на президентських виборах. В принципі, метою не було виграти ці парламентські вибори. Це проміжний етап, вони налаштовуються на президентську кампанію. Партія Саакашвілі має прекрасний шанс взяти владу на президентських виборах, що відбудуться у 2018 році.

Іванішвілі продовжить свою експансію в грузинській політиці. Але навряд чи в Грузії відбудеться в певному сенсі "російська експансія" через те, що Іванішвілі, хоч і лояльний до Росії, але не зміг за весь цей час знайти всі ключі до дверей Кремля. Приміром, всі думали, що коли він прийде до влади, то зніме проблемні питання у стосунках з Росією. Одне з найскладніших – щодо окупованих територій Абазії і Південної Осетії. Це не вирішилося, Москва не хоче йти їм на поступки. Тому Тбілісі не захотів бути васалом чи сателітом Москви і веде свою політику, залишаючи момент для торгу. Грузія все одно рухається в бік євроінтеграції і отримання безвізового режиму з ЄС, є також певні програми співпраці з НАТО.

Євген Магда, директор Центру суспільних відносин

На україно-грузинські стосунки парламентські вибори не дуже вплинуть. Вони є дружніми, але формалізованими в політичному сенсі. Фактор Саакашвілі, який присутній в українській політиці, двосторонні відносини не дуже покращує і посилює. "Грузинська мрія" – не стільки проросійська сила, скільки партія "антиСаакашвілі". Тому грузинські парламентарі можуть захотіти від Києва видачі Саакашвілі.

Набагато більш проросійським є "Альянс патріотів Грузії", який, якщо потрапить до парламенту, гратиме свою деструктивну роль, оскільки говоритиме про важкі і болісні речі для грузинського суспільства.

На зовнішньополітичній арені Грузія продовжить курс на європейську інтеграцію і отримання безвізового режиму з ЄС. Стосунки з Російською Федерацією залишаються в так званому холодному стані. Не думаю, що будуть серйозні прориви.

Читайте також: По-сусідськи: зрозуміло про необхідність і наслідки візового режиму з Росією