У Керецьківській сільській раді Мукачівського району один із депутатів підірвав гранати прямо під час сесії. Усе, що відомо про цю трагедію розповідає 24 Канал.

Дивіться також На Закарпатті депутат підірвав гранати в сільраді: багато постраждалих

Момент вибуху потрапив на відео. На записі видно, що чоловік заходить у приміщення, де вже йде активне обговорення. Він спокійно заходить, на нього ніхто не звертає уваги. Так само спокійно він дістає гранати зі своїх кишень.

Обережно! Відео містить моторошні кадри та ненормативну лексику 18+

Чоловік висмикнув чеку та кинув вибухові предмети в натовп. Пролунав потужний вибух. Одразу після нього чути крик поранених.

У суботу, 16 грудня, стало відомо про першу жертву. Ввечері у лікарні помер 55-річний депутат із села Березники Віктор Пряділя. Про його смерть повідомив журналіст Віталій Глагола.

Спочатку пораненому депутату ампутували ногу внаслідок підриву гранат. Пряділя перебував у реанімації у важкому стані. На жаль, врятувати його не вдалося.

Депутат Віктор Пряділя загинув 16 грудня після підриву гранат у селі Керецьки
Внаслідок підриву гранат загинув Віктор Пряділя / Фото Віталія Глаголи

15 січня у лікарні помер ще один поранений депутат. Це 46 – річний Мирослав Нитка.

мирослав нитка

Друга жертва теракту у сільраді – Мирослав Нитка / Фото телеграм – канал

Відомо, що внаслідок підриву трьох гранат постраждали 23 людини, включаючи самого підривача. СБУ повідомила, що мовиться про 16 чоловіків та 7 жінок віком від 28 до 68 років.

Вони отримали тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості, у більшості діагностували осколкові поранення,
– мовиться у повідомленні.

Начальниця відділу з питань соціального захисту населення повідомила, що 15 грудня на сесії було 23 депутати, 3 запрошених та голова сільської ради.

Одразу після вибуху також вважалося, що підривник загинув, однак згодом виявилося, що підривач вижив, однак перебуває у важкому стані.

У Закарпатській ОВА повідомили, що у більшості постраждалих поранення середнього ступеня тяжкості, які не загрожують їхньому життю. Вони перебувають під постійним наглядом лікарів після отримання медичної допомоги.

Депутат-підривник перебуває у Свалявській лікарні. Цей чоловік був поранений у живіт, однак його вже прооперували, а 16 грудня він прийшов до тями. У медиків оптимістичні прогнози щодо нього. Відомо, поліція охороняє палату підривача, щоб не допустити самосуду з боку родичів інших постраждалих.

Журналіст Віталій Глагола повідомив, що один з депутатів, які були у приміщенні на момент вибуху, був поранений у голову уламком гранати. Він перебуває у важкому стані, лікарі намагаються його врятувати.

17 грудня стало відомо, що серед постраждалих внаслідок теракту – військовий Василь Штефко зі 128-ї бригади. Він волонтер, житель села Керецьки та депутат місцевої сільради. Після початку повномасштабного вторгнення чоловік пішов добровольцем на фронт, приховавши від працівників ТЦК той факт, що має два протези.

Кілька місяців тому його комісували за станом здоров'я. Під час теракту 2 гранати закотилися під крісло, на якому сидів він. Чоловік вважає, що його врятували протези. Зараз у нього осколкові поранення м'яких тканин.

Одна із поранених жінок кричить, що вона не може поворухнутися. Постраждала скаржиться, що вона не може ходити, бо в неї порізані ноги. Також на відео зафіксовано момент виклику швидкої.

Обережно! Відео містить моторошні кадри та ненормативну лексику 18+

Вочевидь, ті, хто опинився далі від епіцентру вибуху, намагаються допомогти тим, хто постраждав сильніше. На відео чути крик інших поранених.

Журналісти "Mukachevo.Net" повідомили, що за попередніми даними, йдеться про депутата Сергія Батрина від партії "Слуга народу". Зауважимо, що у повідомленні поліції Закарпатської області не вказують імені депутата.

Крім цього, уточнюють також, що на сесії сільради сьогодні розглядали питання щодо прийняття бюджету на 2024 рік.

СБУ повідомила про обшуки за місцем проживання депутата. Правоохоронці знайшли в оселі підривача "передсмертну записку". Фахівці вивчають її зміст.

Поліція буде розслідувати цей інцидент як незаконне поводження зі зброєю. Водночас Служба безпеки України розглядатиме це як терористичний акт.

СБУ заявила, що підривач був затриманий після того, як прийшов до тями. Йому оголосили про підозру у скоєнні теракту, що спричинив тяжкі наслідки (частина 2 статті 258 Кримінального кодексу України).

Однак після того, як у лікарні помер постраждалий, наразі правоохоронці вирішують справи за частиною 3 статті 258 Кримінального Кодексу України – вчинення терористичного акту, внаслідок якого померла людина.

17 грудня Сергію Батрину обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою впродовж 2 місяців. За депутата-підривника не буде можливості внести заставу.

Поки що Батрин перебуватиме в лікарні Сваляви під охороною. Пізніше його переведуть до Ужгорода або Мукачева до спецпалати. У СІЗО його наразі прийняти не можуть, адже він не може ходити.

ЗМІ повідомляють, що суперечка під час засідання, ймовірно, могла виникнути через наміри депутатів виділити сільському голові від ОПЗЖ надбавку у 50% та щомісячну премію у розмірі 100% від окладу. Ті, хто були присутні на засіданні, також розповіли медіа, що депутат, який підірвав гранати, сварився із колегами з цього приводу. Він був проти призначення такої премії та активно намагався відстояти свою точку зору.

Колишній голова сільської ради Керецьків, який обіймав цю посаду у 1988 – 1994 роках, прокоментував інцидент. Чоловік наголосив, що у них подібного ніколи не було раніше. Також він зауважив, що конфлікти між депутатом-підривачем та чинним місцевим головою сільради були неодноразово.

Тут була така група опозиції, яка заважала працювати, й щось в селі робиться, їм і так було не до того. Воно все до того йшло, ні разу сесію не можна було нормально провести, то тут добром не закінчиться,
– сказав він.

Ексголова Керецьківської сільради припустив, що на сесії могли обговорювати питання бюджету, звіту голови та обрання секретаря. Він додав, що Батрин часто публікував на фейсбуці різні матеріали з претензіями про роботу сільради. Цього депутата-підривача хвилювали фінансові питання. Він вважав, що кошти розподіляються неправильно.

Водночас тимчасова виконувачка обов'язків заступника начальника Департаменту комунікації Нацполіції Юлія Гірдвіліс дала зрозуміти, що можуть бути й інші версії. За її словами, поліція не може стверджувати, що депутат кинув гранати саме через розгляд бюджетних питань. Після всіх перевірок слідство встановить остаточну причину.

Згодом у мережі з'явилися відео за кілька днів до події. На кадрах, знятих не у день трагедії, видно, що Батрин прийшов до сесійної зали разом з військовим. Військовослужбовець попередив, що "не заздрить депутатам", коли з фронту повернуться військові. Тоді знову ж таки розпочався конфлікт, пов'язаний із бюджетом та виписуванням премій.

Водночас сусіди підривача Батрина кажуть, що той завжди "був привітним та спокійним" і "боровся за село", тож не можуть сказати про нього нічого поганого.

Сусіди розповіли, що в будинку Батринів живе тільки його 80-річна мати, за якою дивиться доглядальниця. Сам депутат жив на дві країни, адже його дружина, діти та онуки вже років 15 живуть у Чехії. Доглядальниця зізналася, що не розповіла матері про вчинок її сина, адже вважає, що та не витримає. Якщо вона запитає, де він, то вона скаже, що він в Чехії.

Жінка також додала, що ніколи не бачила Батрина агресивним, тож не знає, чому той вчинив теракт. Вона підкреслила, що в цьому мають розібратися правоохоронці.

Володимир Зеленський 15 грудня під час свого традиційного звернення до українців повідомив, що йому доповіли про підрив гранат у селі Керецьки. За його словами, лікарі надають усю необхідну допомогу постраждалим. Президент додав, що голова обласної адміністрації розповів йому деталі. Однак голова держави не конкретизував.

Голова МВС Ігор Клименко заявив, що вдома у депутата-підривача знайшли записку з зізнанням. З цієї записки виходить, що чоловік готувався заздалегідь.