Події, які відбулися за останній тиждень у Криму, надзвичайно серйозні. Військовий експерт Петро Черник назвав 24 Каналу два аспекти, чому це важливо.

Дивіться також ЗСУ уразили два російські кораблі "Василій Биков": що це за судна та чому важливо їх знищити

Перший аспект

По-перше, ревізія системи протиповітряної оборони окупантів. Позаяк щільність прикриття Криму суттєво вища, ніж столиці Росії – Москви. Особливою потужністю вирізняються сучасні зенітно-ракетні комплекси С-400 "Тріумф". Ба більше, один дивізіон ППО купила Туреччина.

Імовірно, як мінімум, українські воїни знищили один комплекс С-400, але й можливо певну кількість супутніх механізмів та машин.

Адже дивізіон системи С-400 складається з багатьох компонентів:

  • зенітні ракети (комплекс може використовувати ракети декількох видів);
  • пункт бойового управління - вантажівка Урал;
  • до шести зенітних ракетних комплексів, кожен з яких містить до 12 транспортно-пускових установок на причепі і багатофункціональну радіолокаційну станцію дальністю дії до 400 км;
  • панорамний радар із захистом від перешкод, встановлений на білоруський колісний тягач МЗКТ-7930;
  • комплекс засобів технічного забезпечення системи.

Це удар з дуже великим прицілом. Чому? Тому що Росія досі залишається великим продавцем зброї на світовому ринку, а саме зенітно-ракетних комплексів. Їхні штатні закупники: Малайзія, Індонезія, Бразилія та Близький Схід серйозно задумуються, чи варто купувати таку зброю, яка не витримує конкуренції,
– наголосив Черник.

Дивізіон С-400 "Тріумф" трактується на світових ринках у межах 1 – 1,2 мільярда доларів. Зрештою, якщо продажі зупиняється, Росія втратить ринки, згодом гроші і, як результат, технологічний комплекс.

Другий аспект

По-друге, знищення двох великих суден – великий десантний корабель "Мінськ" проєкту 775 та дизель-електричний човен "Ростов-на-Дону" класу "Варшав'янка".

Черник пояснив, чому удари по Криму важливі для України: дивитися відео

Ліквідований ВДК міг перевозити морем вантажі до 500 тонн. І росіяни цим користувалися попри те, що є робоча залізнична нитка через Кримський міст.

Натомість човен класу "Варшав'янка" – найсерйозніша втрата для окупантів. Зауважимо, "Ростов-на-Дону" відремонтований у 2021 році на суднобудівних заводах у Кронштадті. І вже у 2023 році його знову ремонтують.

Чому так? Він працював у бойовому режимі, ракети 3М14 "Калібр" з нього запускали. Отже, залізні механізми втомилися. Взагалі у Росії та Радянському союзі велика проблема із залізом, якщо потрібний ремонт. А для ремонту потрібний сухий док, а всі головні сухі доки пошкоджені,
– зауважив Петро Черник.

Під час атаки по суднах у Криму виникла пожежа. А отже згоріли кілометри сухих доків та безліч обладнання стало непридатним. Тому навряд чи чотири човни, які залишилися, зможуть використовуватися на повну потужність.

Такий удар – це суттєве пониження потенціалу флотилії і це вже далеко не флот. Чи це буде масштабуватися? Немає ні найменшого сумніву, але ще не так швидко, якби нам хотілося,
– зауважив Черник.

"Як мінімум до півтора десятка інших носіїв у них ще є: два великі фрегати, малі ракетні кораблі класу "Буян-М", "Каракурт" чи "Василь Биков". Кожний з них – це 8 пускових установок. Це серйозно", – підсумував військовий експерт.

Останні події в Криму

  • Україна 20 вересня завдала удару по командному пункту Чорноморського флоту Росії в окупованому Криму. Сили оборони вразили командний пункт окупантів біля селища Верхньосадове. Успішний удар підтвердили в українській розвідці, а також у ЗСУ.
  • Ввечері 17 вересня у Севастополі пролунав потужний вибух. Його чули у різних районах міста й він був настільки сильним, що затремтіли будинки. За даними ЗМІ, "прилетіло" на Фіолент, де базується 26-й морський радіотехнічний загін.
  • Вранці 14 вересня 2023 року окупантів у Криму будили не будильники, а безпілотники. Близько 06:00 почали з'являтись повідомлення про атаку дронів на військову частину в Євпаторії. Пропагандисти запевнили, що нібито "спрацювала ППО".