21 серпня спецпредставник Держдепартаменту США у справах України Курт Волкер провів у Мінську зустріч із помічником президента Росії Владиславом Сурковим. Сторони говорили про Донбас. Цю зустріч складно назвати доленосною або хоча б такою, яка серйозно вплинула на прогрес у справі Мінських домовленостей. Проте й безсенсовною вона також не була.

"Завтра вам буде "бубух"

Спецпосланець Сполучених Штатів дуже відповідально підійшов до своєї місії. 23 липня він побував у зоні АТО, а загалом за півтора місяця на новій посаді Курт Волкер встиг повністю увійти в курс справи. Для повноти картини йому не вистачало розмови зі стороною, яка розв'язала агресію на сході – з Російською Федерацією, і, провівши тригодинне рандеву із Сурковим, Волкер дійшов певних висновків, про які доповідатиме у Вашингтоні. Увесь подальший розвиток подій тепер залежатиме значною мірою від того, як зустрінуть ключові тези Волкера в адміністрації президента Трампа.

"Я думаю, що рішення по Донбасу, за великим рахунком, вже прийнято – вони (росіяни – "24") підуть звідти. Єдине, що сьогодні обговорюється – як вони підуть, на яких умовах і так далі (…). Спочатку прилетів Волкер в Україну, був на лінії розмежування, потім об'їхав всіх наших союзників, потім поїхав розповідати, що потрібно робити росіянам. Я думаю, що все буде добре", – цими словами в ефірі "5 каналу" візит Волкера до Мінська підсумував заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Юрій Гримчак.

Читайте також: Росія триматиметься за Донбас до останнього, – Тука про гучну заяву Гримчака

На думку Гримчака, Владислав Сурков був засмучений результатом перемовин з Волкером, хоча показати цього він, звісно, не міг.

Сурков, з точки зору деяких наших "зрадофілів", повинен був вийти, рвати на собі волосся і кричати, що все пропало. Але так не буває, бо він давно дорослий хлопчик, і якщо йому принесли п'ять пунктів, що вони мають виконати або завтра їм буде "бубух", він вийде і скаже, що майже про все домовились,
– переконаний заступник міністра.

В переможні реляції Гримчака дуже хотілося б вірити, але все-таки до моменту, коли "вони підуть", ще досить далеко. "Західні ЗМІ напередодні зустрічі писали, що метою Курта Волкера було дізнатися, чи готовий Кремль погодитись на врегулювання конфлікту на Донбасі. Неназване джерело в російській делегації повідомило російським інформаційним агентствам, що "зустріч була стриманою, мала, швидше, робочий ознайомлювальний характер. Сторони з повагою, уважно вислухали позиції один одного", – передає "Радіо "Свобода".

"На думку Курта Волкера, до президентських виборів в Росії у березні 2018-го є невелике вікно можливостей зрушити "Мінськ" із мертвої точки. Але навряд чи варто очікувати, що Москва випустить Україну зі своєї орбіти впливу. За словами експертів, анексією Криму і війною на Донбасі РФ намагається не пустити Україну в ЄС і НАТО, і стримати "експансію" НАТО біля своїх кордонів. До того ж, на думку аналітиків, Москва вважає Україну частиною Росії, країною, яка не має права не незалежність. У цьому плані в переговорах із Сурковим Волкеру доведеться нелегко", – зазначає газета "Сегодня".

Читайте також: Головна інтрига зустрічі Волкера і Суркова

Видання нагадує: "(...) посада "спецпредставника" (або, як її називають у США – спецпосланця) – нова, раніше за всі 26 років двосторонніх відносин України і США в Державному департаменті не було окремого чиновника, який би відповідав за одну конкретну європейську країну. Спеціалізація помічників держсекретаря США ділилася по регіонах та конкретних напрямках. За президентства Барака Обами помічником держсекретаря з питань Європи і Євразії була Вікторія Нуланд".

Але започаткування окремої посади, як і вся прискіплива увага Америки до "українського питання", все ж не здатні творити дива.

Прориву від сьогоднішньої зустрічі Курта Волкера з Владиславом Сурковим чекати не варто. За словами американських політологів і експертів, новий спецпредставник Держдепу не здасть інтереси України і не піде на поступки Кремлю (…). Волкер наполягатиме, що спочатку на Донбасі має запанувати стійке перемир'я, Росія повинна буде забрати своїх солдатів і техніку, віддати Україні контроль над кордоном, а тільки потім говорити про вибори. Але очікувати миттєвих поступок з російської сторони не доводиться,
– йдеться у публікації "Сегодня".

"Навіженство старіючого правителя"

Тим часом аналітик Микола Бєлєсков на сторінках видання "Главком" зазначає таке: "Волкер на цьому етапі не ставить питання щодо зрушення із мертвої точки Мінського процесу – ця зустріч буде завершальним кроком у етапі зондування позицій сторін для того, щоб США мали ясність, як і куди можуть вони рухатися у питанні врегулювання конфлікту. РФ теж по суті не демонструє бажання якимось чином змінювати свій підхід до врегулювання конфлікту на сході України – про це свідчать як публічні заяви російських високопосадовців, так і ті цілі, які собі на початку переговорів ставлять росіяни".

Читайте також: У Росії прогнозують нову війну як результат зустрічі Сурков – Волкер

"Справжньою інтригою, – додає він, – буде те, які наступні кроки будуть приймати американці для того, щоб зрушити із місця процес врегулювання. Перше: чи буде спроба перезапустити процес взагалі? Адже не виключено, що Курт Волкер може прийти до розуміння безперспективності такого кроку через взаємну виключність позицій України і РФ. І що будуть готові зробити американці, щоб гарантувати цю саму безпеку і територіальну цілісність України на Сході для початку політичної частини врегулювання? І чи врешті-решт вони зможуть щось зробити, оскільки нинішня адміністрація в США не демонструє особливої здатності приймати і успішно реалізовувати напрацьовані стратегії? Ці три питання є насправді ключовими – але відповідь на них з'явиться не раніше, ніж за декілька наступних місяців".

Питання, яке актуалізує Бєлєсков – чи зможуть "щось зробити американці", враховуючи теперішні складнощі кабінету Трампа – розробляє в авторській колонці й журналіст Віталій Портников.

Адміністрація президента Дональда Трампа загрузла у внутрішніх кризах і скандалі навколо можливих зв'язків із Москвою. Говорити про те, що позиція спецпредставника стане позицією президента – не доводиться. Можливо, стане. А, можливо, й ні. Американський президент настільки хаотичний у своїх зовнішньополітичних рішеннях, що ніхто не ризикне передбачити, що він буде робити завтра. Волкер може ставити Суркову будь-які ультиматуми – але чи повірить Сурков, що Волкер насправді здатний ці ультиматуми здійснити? За великим рахунком, Суркову нема чого і нема про що домовлятися з Волкером,
пише Портников.

"Але і Волкеру нема про що домовлятися з Сурковим, – продовжує він. – Російська адміністрація зараз теж не в кращій ситуації. В оточенні Путіна – різні групи, що демонструють різні підходи до виходу з ситуації, в якій опинилася Росія завдяки навіженству старіючого правителя. І ці підходи діаметрально протилежні – від пошуку шляхів збереження обличчя при припиненні кризи до посилення дестабілізації та війни. Ніхто не знає, до кого саме завтра прислухається Путін і чи здатний він взагалі до будь-кого прислухатися. У цьому сенсі нібито досвідчений Путін нічим не відрізняється від недосвідченого Трампа. Обидва президенти – непередбачувані. І Сурков так само не може гарантувати Волкеру, що його позиція стане позицією Путіна, як Волкер не може гарантувати це Суркову. Спецпредставники є ворогами по нещастю".


Владислав Сурков не міг повідомити Волкеру нічого конкретного, адже "шеф" Суркова Путін цілковито непередбачуваний, вважає Віталій Портников

"Волкер справляє сильне враження"

Тим часом частина російських медіа, не обтяжуючи себе глибоким аналізом, пише про зустріч Волкера та Суркова як про плідну та багатообіцяючу. "За словами Суркова, сторони погодилися, що поточна ситуація на південному сході України не може влаштовувати ані конфліктуючі сторони, ані зовнішні сили, що сприяють врегулюванню. Він зазначив, що "дискусія велася в тоні взаємної поваги та зацікавленості, чесно, серйозно, без ілюзій і упередженості".

Під час переговорів було підтверджено прихильність виконанню мінських угод, а також запропоновані "свіжі ідеї і новаторські підходи щодо їхньої реалізації", вказав помічник російського президента.

Погодилися з тим, що мирний процес і на політичному треку, і в сфері безпеки може і повинен йти швидше,
– додав Сурков, передає Лента.Ру.

Дещо інакше розцінюють ситуацію у самопроголошених "республіках". "Що стосується попередньої оцінки підходу Волкера – все дуже неоднозначно. Він (…) не виявив уваги до представників Донбасу. Тому про об'єктивність в цьому питанні з його боку говорити складно", – заявив в інтерв'ю "Московському комсомольцю" Владислав Дейнего, представник "ЛНР" на перемовинах в Мінську.


На теренах "Новоросії" Куртом Волкером незадоволені – кажуть, що спецпредставник США "не почув Донбас"

А у редакційній статті РИА "Новости" говориться про таке: "Що ж стосується перспектив зближення російської та американської позицій, то тут інтереси Москви і Вашингтона занадто різні, можливості впливу на ситуацію надто обмежені, а стратегічна другорядність української кризи, в порівнянні з сирійською або корейською, занадто очевидна, щоб розраховувати на швидке і ефективне рішення проблем, що створювалися десятиліттями".

Читайте також: Про що домовилися помічник Путіна і спецпредставник США: думка експерта

Далі автори додають, що "звісно, Росія має важелі впливу на Донбас. Але цей вплив не є абсолютним. У Москві чудово розуміють, що ніколи не зможуть переконати "ДНР" та "ЛНР" повернутися до складу унітарної України. Максимум, чого можна досягти (і то з великими труднощами) – це номінального визнання Донецьком і Луганськом суверенітету Києва при повному збереженні не тільки культурної і економічної, а й військової, а неформально – і зовнішньополітичної свободи". Іншими словами, "республікам" з Москви відправлено чіткий та недвозначний сигнал: викручуйтеся як хочете. Кремль умиває руки, бо втратив (або майже втратив) інтерес до проекту під назвою "Новоросія", конструктором якого, до речі, називають саме Суркова.

Про те саме у своїй статті говорить, зокрема, і директор Національного інституту стратегічних досліджень Володимир Горбулін.

Ті хаотичні рухи, які спостерігаються серед лідерів бойовиків "ДНР" і "ЛНР", дозволяють припустити, що головні організатори та ідеологи побудови цих утворень (в особі Суркова) кинули цих громадян на волю розвідувально-контррозвідувальної спільноти РФ. Відчайдушна спроба Захарченка знову "поговорити про Малоросію" була настільки беззмістовною, що викликала жорстку реакцію навіть у Москві,
– йдеться у статті Горбуліна в "Дзеркалі тижня".

Принагідно Горбулін піднімає й питання впливу спецпредставника США на процеси, що тривають на сході України. "Чи зможе "перезапустити" американську політику на українському напрямку Курт Волкер? Він справляє сильне враження. Те, що у нього є абсолютно чітке і реалістичне розуміння того, що відбувається в Україні – очевидно. Те, що він знає, які кроки мають бути зроблені для вирішення ситуації – теж. Однак нинішня політична реальність в США більше нагадує пісочницю грецької богині Еріди, ніж нетрадиційну модель з політикою "одного голосу". В тому числі – в питаннях зовнішньої політики", – зазначає він


Курт Волкер має "абсолютно чітке і реалістичне розуміння того, що відбувається в Україні", – переконаний Володимир Горбулін

Та якою б сумбурною не виглядала політика адміністрації Трампа, "Америка дала чіткий сигнал Росії про те, що якщо та не піде на поступки в питанні України, то Україна буде озброєна і західний світ буде зацікавлений в значущих військових успіхах Києва спочатку щодо звільнення східних територій, а потім і в питанні Криму", – вважає політолог Олексій Курпас, чиї слова наводить "Голос Америки".

Читайте також: У Мінську домовилися про перемир'я на Донбасі: назвали дату

Видання також цитує іншого експерта – Дмитра Корнейчука, який переконаний у тому, що невдовзі після діалогу Волкера-Суркова відбудеться нова зустріч "нормандської четвірки". А разом з нею – і "перезапуск" Мінських угод. Тому що, зазначає він, "часу нема – і Трампу, і Путіну, і Меркель треба показати результат".


На думку експертів, невдовзі після зустрічі Волкера-Суркова має зібратися "нормандська четвірка". Тільки тепер вже з Макроном замість Олланда

P. S. Після перемовин у Мінську Курт Волкер вирушив до Литви, де мав зустріч із президентом цієї країни Далею Грибаускайте. Співрозмовники відзначили, що початок дії (у вересні цього року) Угоди про асоціацію України та ЄС є вкрай важливим для європейського шляху нашої держави. Разом із тим вони вказали, що Україні необхідно підтримувати здійснення комплексних правоохоронних та економічних реформ для боротьби з корупцією.

Поза тим було також зазначено, що "надзвичайно важливо, аби санкції проти Росії, запроваджені США та ЄС, продовжували діяти до повного виконання Мінських угод та повернення Криму до складу України", – повідомила прес-служба президента Литви, яку цитує "Українська правда".

А 5 канал повідомляє, що Волкер окремо наголосив у Вільнюсі на наступному:

Російська агресія – це загроза не лише для України, а й для всієї Європи,
– сказав він.

Виступаючи у Вільнюському університеті, спецпредставник США підкреслив, що метою Сполучених Штатів є відновлення територіальної цілісності України та її суверенітету. Крім того, США переслідують мету допомогти встановити безпеку для всіх громадян України, незалежно від їхньої національної чи релігійної приналежності.

Волкер звернув увагу, що на європейському континенті "на відстані менш ніж півтора годин польоту літаком" сьогодні "вирує гаряча війна", і про це не можна забувати. Щоб зупинити війну, він закликав перш за все досягти тривалого і міцного режиму припинення вогню, передає радіо "Свобода".

Читайте також: Епоха Путіна і Суркова відходить у минуле, – експерт