Важливо сказати, що Зеленський був на Чернігівщині 5 квітня. Там президент оглянув фортифікації і записав звернення до українців.
Дивіться також У Генштабі назвали, де була наймасовіша спроба росіян прорвати оборону останніми днями
Головні тези президента під час інтерв'ю у Чернігівській області
Таким було інтерв'ю Володимира Зеленського на Чернігівщині 6 квітня 2024 року.
Хто може примусити Росію до миру
Формат Саміту миру дуже складний, тому що треба зібрати стільки країн, у всіх свої є інтереси, історичні відносини, сучасні з Росією, економічні з нами, з Росією з Європою... Але тим не менш слід зібрати їх усіх, знайти формат, як ми йдемо далі, погодитись з ним – ось така кількість країн, я вважаю, зможе спробувати принаймні примусити Росію до справедливого миру,
– завершив інтерв'ю Зеленський.
Які стосунки з Ердоганом
Туреччина хоче бути посередником між Україною та Росією, але цього замало, Саміт миру кращий.
Сама Туреччина, хоч і потужна, не зможе дотиснути Путіна.
Зеленський прокоментував ідеї Макрона про НАТО
Макрон мав кілька пропозицій:
- місія НАТО може тренувати українських солдатів в Україні;
- в Україні можна створити підземні хаби, щоб ремонтувати західну техніку;
- представники НАТО можуть стояти на кордоні.
Зеленський не чув від Макрона саме про введення військ НАТО в Україну.
Та якщо Зеленський закличе різні держави відправити їхні війська в Україну, цим скористається Росія. Це ризиковано для України, адже може зупинити західну допомогу. Проте іноземних добровольців ніхто не обмежує.
Україна знайшла вихід із ситуації з блокуванням кордону поляками
"Ми побудували декілька шляхів в обхід цього блокування, і сьогодні це працює. Краще було б через Польщу, був би дешевший транзит деяких товарів. Але ми повинні виходити із того, де ми знаходимось. Я вважаю, що у нас потужно працює море, потужно працює Дунай, потужно працює обхід. Ми почали працювати через Молдову, Румунію, я вважаю, ми знайшли вихід з цієї ситуації у будь-якому випадку", – розповів президент.
Чи може Україна взяти кредит у США
Наш вибір – вижити. Якщо кредит дадуть зараз, то Україна погодиться, адже це краще, ніж безкоштовна допомога через рік.
Із передачею заморожених активів росіян зволікають, бо ті кошти дають відсотки. В Україні цього не буде.
Пріоритетом є гроші на зброю, але потрібна і відбудова, зокрема захист гідроелектростанцій. На це ніхто нічого не дає, бо справа взагалі у грошах, а не в тому, на що їх дозволять витратити.
Допомога від США
Вона критична в будь-якому випадку, Зеленський сподівається на позитивне рішення Конгресу, бо зараз ми заручники ситуації.
Війна Росії проти України стала на сьогодні внутрішньополітичним питанням Сполучених Штатів, хоча це безпека всього світу і саме такий недорослий підхід я не розумію,
– сказав він.
Всі розуміють, що Росія розраховує на збільшення кількості конфліктів на світі. І тут США мали би збільшити виробництво зброї, а розглядають взагалі надання фінансової допомоги як такої.
"Надіюсь, що розум все ж таки переможе і ми отримаємо відповідну допомогу", – підсумував лідер держави.
Скільки F-16 дадуть цього року
Це 10% від того обсягу, який потрібен.
Як захиститися від КАБів: Україна розробляє зброю
Має бути комбінований захист: ППО збиває носії КАБів плюс розробляється вітчизняна зброя проти керованих авіабомб. Іще мають допомогти винищувачі, але їх не вистачить.
В якому стані енергосистема
Росія спробує добити її, але наша держава змогла захистити багато енергооб'єктів за допомогою ППО та іншого захисту.
Утім, є ракети, проти яких ефективні тільки системи Patriot. Тому часом треба вибирати, яке місто захистити.
Сьогодні Україна має запас ППО, але він може сточитися, якщо росіяни продовжать такі ж інтенсивні атаки. Тож слід прорахувати дати поставок систем ППО.
Наша держава має контракти з низкою країн. "Начебто всі нас люблять, але гроші є гроші", – іронізує Зеленський.
Зеленський уперше назвав, скільки Patriot треба Україні
Щоб закрити Україну повністю на майбутнє, Україні бажано мати 25 систем Patriot, по 6 – 8 батарей у кожній,
– назвав він цифру.
За словами президента, партнери навіть знають точки, де треба поставити ці системи. Втім, у Patriot є непогані аналоги.
Що з дефіцитом боєприпасів
Для контрнаступальних дій у нас снарядів немає. Для захисту нашої держави є кілька ініціатив, які почали працювати, і нам надходить зброя,
– сказав Зеленський.
Зараз боєприпаси розподіляються порівну між усіма бригадами, без "улюбленців". На деяких напрямках альтернативою снарядам стали дрони. Виробництво збільшили в десятки разів, глобального дефіциту нема.
Щоб зірвати наступ росіян – зброї бракує. Щоб працювати по військових аеродромах росіян, їхніх літаках, які б'ють нас ракетами, гелікоптерах, складах і базах, – є відповідні далекобійні снаряди або зброя.
Коли будуть ротації
Президент закликав не узагальнювати це питання. А загалом проблема ротацій упирається в проблему підготовки резервів – це має покращитися після ухвалення закону про мобілізацію.
"Є бригади сильні, сміливі, професійні, з бойовим досвідом – їм треба давати більше часу на відпочинок, їм потрібні довші ротації. Коли ми говоримо про довгі ротації, ми це проговорюємо з головкомом, з усім військовим командуванням", – пояснив Зеленський.
Зеленський про цькування ТЦК і підтримку ухилянтів
Українці поважають людей у формі, але складно "ходити по вулиці, а жити в тіктоці". Щодня в телеграм-каналах і тіктоці поширюють наративи проти ТЦК, люди підхоплюють їх, адже в реальному житті не завжди готові висловитися публічно. Інша справа – соцмережі.
Зараз, після перезавантаження ТЦК, там багато людей із бойовим досвідом. Так, там подекуди є бюрократія, але над цим працюють.
Давайте все ж таки з повагою ставитись до людей. Ще вчора кричали всі "Слава ЗСУ!", але мало слів "Слава ЗСУ!" Треба дійсно підтримувати людей. Вчора, коли всі були в повній окупації, країна могла не існувати. Як всі ставились? З якою повагою? А сьогодні всі кажуть "ТЦК ділять себе на людей і тецекашників". Мені здається, так не можна ставитися до наших воїнів. Ще раз підкреслю: безумовно, є різні випадки. Нам (державі, – 24 Канал) потрібно зробити відповідні зміни, але і людям треба міняти своє ставлення,
– чітко висловився президент.
Зеленський назвав головну проблему закону про мобілізацію
Росіянам удалося підняти питання, що люди не готові захищати державу далі. Тепер на Заході запитують: якщо ви не хочете мобілізацію, парламент не хоче голосувати, то для чого вам допомога? І це головний акцент російської кампанії з дезінформації.
Треба виправити цю помилку, говорить президент. Він щоденно спілкується зі світовими лідерами і пояснює, що мобілізація триває, а допомога потрібна. Адже українці не віддадуть свою державу Путіну.
Коли будуть непопулярні кроки щодо мобілізації
Зеленський запевнив: про рейтинги ніхто не думає. Адже якщо не зберегти Україну, то ні в кого з політиків не буде майбутнього.
Російська пропаганда спрацювала в чутливому питанні мобілізації, тепер воно ділить суспільство і не всі розуміють, навіщо ухвалювати новий закон.
Закон має бути робочим, депутати мають подивитися на ситуацію реально і не чекати оплесків. Інакше за резерви буде відповідати Верховна Рада, а не військові, а це неприпустимо.
Чотирьох місяців на діалог було достатньо, навіть забагато, час ухвалити документ. Голосування буде найближчими днями.
Які країни приїдуть на мирний саміт у Швейцарії і коли він буде
Поки нема конкретного списку країн. Дату і порядок денний, можливо, Зеленський і президент Швейцарії узгодять уже найближчими днями. Після цього почнуть розсилати запрошення.
На Саміті миру очікують побачити 80 – 100 країн, він стане найбільшим. Під час події Україна побачить, хто її партнери, та створить мапу подальших кроків щодо закінчення війни.
Чи є загроза з Білорусі та чи потрібно "світити" дані про зведення фортифікацій
Те, що ми будуємо рубежі, – це не секрет. Росіяни та білоруси повинні знати: так, тут будуть рубежі, три потужні лінії оборони та військо. Це не потрібно приховувати: вони мають знати, що буде опір. І суспільство наше має знати, що тут потужний захист. Із Білорусі ми поки не бачимо загроз,
– сказав Зеленський.
Президент про російське ІПСО
Росіяни не просто роблять вкиди – у них дуже підготовлена та професійна дезінформаційна політика.
Вони переводять війська на певний напрямок, фотографують їх, у тому числі з супутника, а потім поширюють це через західних партнерів, західні та українські ЗМІ. Часом українські медіа мимохіть допомагають ворогові, поширюючи його наративи.
Ця паніка має ефект вибуху іноді завдяки нам. Все треба дуже ретельно перевіряти, всі деталі. Ніхто не заспокоює – ми у війні. Але і перебільшувати не треба,
– говорить президент.
Чи можуть росіяни піти на Харків – думка Зеленського
Харків сьогодні захищений. ППО бракує, але з точки зору оборонних рубежів місту нічого не загрожує.
Для росіян це бажана ціль, і вони цього не приховують. Але для них ласий шматочок – весь Схід і Південь.
З кого має складатися резерв
Зупинити росіян можуть укомплектовані та підготовлені бригади, які прийдуть на зміну тим, хто на фронті зараз.
Резерв має складатися не тільки з юнаків, але й із людей з бойовим досвідом, які пройшли злагодження. Їх мають сформувати у бригади.
Дані про конкретну кількість бригад, яка потрібна Україні, та конкретну кількість техніки передано партнерам.
Російський контрнаступ розпочався у жовтні 2023-го. Але це відчули не в усіх регіонах. Найбільше зруйнований Схід.
Зараз росіян зупинили. Ситуація складна, але стабілізована. На 90 відсотків ці дії зосереджені на Сході.
Як стримати навалу росіян
На 1 червня росіяни мобілізують 300 тисяч бійців – але їх може бути більше. Підготувати окупантів можуть протягом місяця.
В Україні найближчими тижнями ухвалять закон про мобілізацію. Але стримувати окупантів замало: слід завдавати ударів по територіях зосередження російських військових, щоб зірвати їхні наступальні дії. Україна передала інформацію партнерам, чого вона потребує, щоб зірвати наступ росіян.
Чи достатньо фортифікацій
Зеленський переконаний: під час війни не можна говорити, що їх достатньо.
Подекуди допомагає природа, як-от на Чернігівщині. Але часом ґрунтові води руйнують старі укріплення, тож є потреба в нових, іще міцніших.
Термін здачі ліній оборони – за кілька місяців. Особливу увагу звертають на попередній досвід, а конкретно на те, як росіяни долали кордон у 2022 році.
На гарячих напрямках лінії готові на 92 – 98 відсотків.
Усе укріплюється навіть там, де немає бойових дій
За словами президента, будується три лінії оборони. Їхня якість і підхід до побудови однаковий не залежно від напрямку – стандарт один.
Терміни побудови також однакові, але що ближче до гарячих напрямків, то швидше будується. Здаватися все буде в один термін.
Зеленський говорить про фортифікації
Інтерв'ю розпочалося на Чернігівщині.