Це відбулося через зміну української громадської думки щодо Росії, а також після розриву економічних і торговельних, пише у статті для бельгійського видання EUobserver британський та канадський політолог українського походження, спеціаліст з історії та політики незалежної України Тарас Кузьо.

Читайте також: Росія нехтує канонами: що чекає на РПЦ

Автор публікації пояснює, в яких сферах та яким чином Путін втратив вплив в Україні. На його думку, це, першочергово, крах проросійських політичних сил і відсутність проросійських виборців. Партія регіонів була розпущена ще на початку 2014 року, а Компартія була заборонена за законом про декомунізацію. Тим часом, 16% традиційно проросійські виборці у 27 виборчих округах виявилися під російською окупацією і не можуть брати участь у голосуваннях. Проросійські політичні сили тому дискредитовані і слабкі. Вони не здатні прийти до влади, йдеться у матеріалі.

"Друга сфера – це прямий вплив війни на ідентичність і посилення українського патріотизму. Так, понад три чверті українців переконані, що мета Росії – у знищенні української держави. Стільки ж негативно ставляться до Путіна і не вірять в нормалізацію українсько-російських відносин, поки він при владі", – розмірковує Кузьо.

Що стосується третього аспекту, то тут експерт вказує на економічні і торговельні зв'язки між Україною та Росією, а також корупцію в енергетичній сфері.

"Головний інструмент "м'якого впливу" Росії на Україну полягав в корумпованості енергетичного сектора, який зник після отримання енергетичної незалежності. Київ не купує російський газ із 2016 року. Крім того, серйозні зміни перетворили державний "Нафтогаз" з "дійної корови" для президентів на актив, який приносить дохід держбюджету. Через це у колись потужного газового лобі, яке підтримувало Януковича, більше немає політичного впливу. А олігархові Дмитру Фірташу доводиться відбиватися від запитів про екстрадицію з боку правоохоронців Іспанії та США", – зауважує політолог.

Четверта сфера, за словами автора, стосувалася втрати впливу на культурне життя українців та їхні думки за допомогою трансляції російських телеканалів, а також поширення російських соціальних мереж і книг в Україні. Більше цих інструментів в розпорядженні Кремля немає. Згідно EU Disinformation Review, Україні довелося мати справу з настільки агресивною інформаційною атакою з боку Росії, що українському уряду нічого не залишалося, крім як заборонити їх,

П'ята сфера – це втрата половини підконтрольних Москві церков на українській території, які перейдуть до нової незалежної української православної церкви. Це відбере вплив у РПЦ, а значить і у Росії в цілому. Тепер РПЦ за розміром така ж, як і українська греко-католицька церква або УПЦ. Не менш важливим є те, що російські лідери втратять контроль над українськими святинями після багатьох століть паразитування на українській історії, стверджуючи, що "російський народ" виник у Києві,
– робить висновок Кузьо.

Україна стала на крок ближчою до отримання Томосу: дивіться відео

Читайте також: Скільки парафіян УПЦ МП підтримують створення єдиної церкви: результати дослідження

Нагадаємо, 11 жовтня синод Вселенського патріархату у Стамбулі ухвалив рішення щодо надання Томосу про автокефалію Українській православній церкві. На засіданні Синоду також було ухвалене рішення про зняття анафеми з патріарха УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія і визнання їх канонічними.

Після цього Російська православна церква у Мінську зібрала Синод, за підсумками якого оголосила про припинення євхаристійного спілкування з Константинопольською церквою.

Вранці 16 жовтня Президент України Петро Порошенко зустрівся з екзархами Вселенського патріархату в Україні. Під час зустрічі він вперше прокоментував рішення РПЦ розірвати відносини з Константинопольським патріархатом і наголосив, що російська церква поставила себе на шлях самоізоляції і конфлікту зі світовим православ’ям.

Як створюватимуть Єдину помісну церкву в Україні?9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники заслухали звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Екзархи їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту Україні й був ухвалений дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви. Пізніше у Києві проведуть об'єднавчий Собор, на якому оголосять про створення нової автокефальної Православної церкви і оберуть її предстоятеля. Про зібрання Собору вже найближчим часом оголосив глава УПЦ КП Філарет.

Що таке "м'яка сила" у політиці? Це здатність держави та її лідерів переконувати та впливати на інші країни для досягнення свої цілей.