Інформатор захотів залишитися анонімним, як і автор листа. Він довго й детально розповідав про лісництва, які завжди вели суцільні рубки на свої територіях.

Читайте також: Мільйони на вітер: хто у Дніпрі відмиває гроші, цинічно прикриваючись АТОвцями

Але якщо раніше йшлося про п'ять гектарів на рік, то впродовж останніх років вирізали вже понад 300. Покинуте старе лісництво поблизу села Козіївка ліквідували декілька років тому й об'єднали із сусіднім. Поруч з ним стоїть тентована фура, а біля неї – лісовоз, який готовий розпочати відвантаження лісу.


Журналісти зустріли перший лісовоз вже на під'їзді до Козіївки

Представник місцевого "Гутянського лісгоспу" теж на місці, проте прокоментувати ситуацію він не зміг: втікав від журналістів із телефоном в руках, йому начебто терміново треба було доповісти про надзвичайну ситуацію на ділянці.

За правилами, кожне зрубане дерево має отримати бірку до кінця робочого дня. Проте добре видно, що на узбіччі – приблизно сотні кубів дуба, а деякі дерева лежать там без бірок вже понад тиждень.


100-літній дуб зрізали наче у рамках санітарної рубки, та належної позначки немає

Після телефонної розмови з керівництвом, до працівника лісгоспу прийшло осяяння: він вже точно знав, що рубка офіційна й пообіцяв, що скоро приїдуть майстри та все промаркують.

Згодом до лісництва прибув керівник відділу державного підприємства "Гутянський лісгосп" Костянтин Лещенко. Він запевнив, що ліс ріжуть законно – проходить планова санітарна рубка.

Ми не можемо визначити, скільки гектарів вирубуємо за рік. Площа суцільної рубки може бути різною. Ну, це приблизно 62-70 гектарів,
– зазначив Лещенко.

Проте ці цифри не збігаються з вказаними у документі від Харківського обласного управління лісового та мисливського господарства: там значиться лише 25 гектарів. У відповідь на такий факт очільник "Гутянського лісгоспу" переконував, що в області мали на увазі дані лише про шість місяців.

Суцільна рубка – набагато гірша, ніж санітарна. Якщо ж подивитися на ліси Краснокутського району із супутника, видно десятки гектарів вирізаного лісу. Зовні він виглядає, як цілий, а всередині – давно гуляє вітер.


Вид на ліси Краснокутського району із супутника

За два тижні там нарізали не менше, ніж 300 кубів деревини. Мінімальна ринкова вартість такої кількості дубу – 1 мільйон гривень. Лісники переконують: не мають ніякого стосунку до тої вирубки, оскільки вона відбувається на території сільської ради. Проте це – неправда. На кадастровій карті видно, що межі сільської ради закінчуються на узліссі, тобто нелегали ріжуть державний ліс.

У лісовому бізнесі крутяться шалені гроші. Лише один "Гутянський лісгосп" офіційно має ліміт річної вирубки у 16,5 тисяч кубів. Рубають, здебільшого, дуби. Ринкова вартість такої деревини становить 50 мільйонів гривень на рік. Лише у Харківській області таких лісгоспів понад 10, тож в масштабах же країни йдеться про мільярдні потоки.

Які сумнівні заходи застосовують правоохоронні органи – дивіться у програмі.