Низка країн підтримали таку ідею, однак Сполучені Штати Америки та Німеччина виступили проти. Детальніше про те, як у технічному плані може виглядати захист неба на частині території України країнами НАТО розповів 24 Каналу полковник запасу ЗСУ, льотчик-інструктор, військовий експерт Роман Світан.
Дивіться також Не лише системи ППО: що може ефективно захистити небо Харкова
Країни НАТО могли б виконувати завдання на західному та південно-західному кордоні
Як зазначив льотчик-інструктор, загалом технічно це дуже легко. До того ж наші партнери й так супроводжують цілі. Останні декілька місяців літаки НАТО підіймаються на перехоплення, а це означає, що вони бачать цілі над нашою територією.
У зоні ураження російських ракет можуть бути Румунія та Польща. На польську територію заходили й падали ракети країни-агресора. Така сама ситуація і з Румунією. Однак їх можна збивати ще над нашою територією.
Технічно потрібно розвернути системи зенітно-ракетних комплексів вздовж нашого кордону та залежно від дальності виявлення та перехоплення виконувати бойові завдання на західному та південно-західному кордоні нашої країни. Румунські ЗРК Patriot можуть прикривати й Одесу. Було б непогано саме так розпочинати цю діяльність,
– мовив Світан.
Крім того, авіація, яка підіймається, може виконувати бойове завдання на дальності 150 – 180 кілометрів ракетами AMRAAM.
"Завдяки цьому повітряні сили ЗСУ зможуть звільнити декілька десятків комплексів, які, наприклад, від Румунії до Одеси прикривають небо. Ці ЗРК можна буде перекинути або в центр, або на Східний фронт", – додав військовий експерт.
Більше про закриття неба партнерами
- Речник Повітряних сил ЗСУ Ілля Євлаш сказав, що Польща могла б закрити небо над Заходом України, оскільки має для цього усі необхідні технічні засоби. Однак для цього необхідне відповідне рішення.
- Після того, як війська Альянсу були залучені у відбиття атаки Ірану на Ізраїль, який не є країною НАТО, Володимир Зеленський звинуватив партнерів у подвійних стандартах.
- У Бундестазі виступили із пропозицією, що Альянс має взяти участь у відбитті російських атак на Україну. Це дозволило б створити на українському кордоні безпечну зону завширшки до 70 кілометрів та розвантажити українські сили ППО на інших ділянках фронту.
- Однак цю ідею відхилили, мовляв, допомога у відбитті російських повітряних атак над частиною України стане безпосереднім втягуванням Альянсу у війну.