Згідно з даними журналістів, неподалік Севастопольської бухти перебувають кілька суден, які належать до класу Bulk Carrier. Їх використовують для того, щоб транспортувати сипучі вантажі. Мовиться також про зернові культури.
Читайте також НАТО на це не піде, – капітан сказав, чи можна організувати шляхи експорту зерна без Росії
Судна вивозять українське зерно регулярно
Так, 4 липня стало відомо про те, що від зернового термінала "Авліта", що у Доковій бухті Севастополя, відплив черговий російський балкер "Матрос Позинич". На ньому, згідно з даними журналістів, перевозили викрадене в українців зерно. Нове судно до того ж терміналу прибуло менш як за годину. Подібне спостерігали й раніше. Наприклад, 23 червня відразу два балкери перебували поблизу зернового термінала.
Масштаби крадіжок українського зерна вражають. Наприклад, упродовж травня 2022 року росіяни могли вивезти з тимчасово окупованих територій України понад 180 тисяч тонн зерна. Воно, за попередніми оцінками, могло обійтись у понад два мільярди гривень.
Та й узагалі супутники Planet Labs фіксували колони зерновозів неодноразового впродовж травня. За їхньою допомогою крадене перевозили до окупованого Криму. Після цього зерно завантажували на судна, які стояли у терміналі "Авліта", що у Севастополі.
Колони зерновозів транспортували крадене зерно до Криму / Фото "Радіо Свобода"
Ні для кого не секрет, що з Криму вивозять саме українське зерно. Про це не стомлюються нагадувати у Міністерстві аграрної політики, а також продовольства України.
Зерно привозять до Туреччини
Відразу ж зауважимо, що влада Туреччини всіляко заперечує той факт, що купує вкрадене з України зерно. І хоч окупанти вимикають радари на своїх суднах, супутникові знімки дозволяють побачити, що цей процес досить регулярний. А ворожі судна постійно прибувають до турецьких портів.
До теми Туреччина затримала судно з краденим росіянами зерном: днями вирішуватимуть його долю
Покупку Туреччиною краденого українського зерна підтверджують документи. В них йдеться про те, що Росія буцімто експортує до країни зерно з Криму. Причому великими партіями. А вивозять його з того самого порту "Авліта", куди й доставляють награбоване з тимчасово окупованих територій Херсонської й Запорізької областей.
До Туреччини привозять зерно з термінала "Авліта" / Фото Schames RFE
Наприклад, той же "Михайло Ненашев". Це судно тричі прямувало з Криму до Туреччини. Уперше цей балкер за допомогою супутників вдалось зафіксувати 15 квітня. Воно було поблизу порту "Авліта".
Упродовж трьох днів човен залишався непомітним для систем моніторингу, адже у ньому вимкнули радар. Але це не завадило системі офіційного моніторингу Marine Traffic порівняти дані. Так, на момент входження у порт "Михайло Ненашев" був "в баласті" – порожнім. Натомість після виходу став завантаженим. А вже 22 квітня він прибув до турецького порту Деріндже. За чотири дні, згідно з даними системи, судно вже розвантажили.
Подібний рейс воно виконало у травні. 25 числа супутник зняв його поблизу "Авліти", а 26 – він вийшов у море, але вже з увімкненим радаром. За лічені дні – 30 травня – балкер став у порті Іскендерун.
"Михайло Ненашев" регулярно вивозив до Туреччини українське зерно / Фото Schemes RFE
Третій "захід" він здійснив уже у червні. 14 числа він прибув до тієї ж "Авліти" порожнім, а невдовзі був наповненим українським зерном. 18 червня радари показали, що судно перебуває у районі Керченської протоки та рухається до Туреччини. А вже 25 числа воно прибуло до приватного порту MMK Metalurji поблизу того ж Іскендеруна. Там його зафільмував журналіст Осман Пашаєв.
Судно Finikia з Сирії також возило зерно до Туреччини з Криму / Фото Schemes RFE
Подібна ситуація і з судном Finikia, яке належить Сирії. Воно теж кілька разів прибувало до Криму та вивозило звідти зерно до Туреччини.
Зауважимо, що влада Туреччини повідомляє про те, що проводить розслідування щодо вкраденого в України зерна. Водночас у країні зазначили, що не спостерігали жодної такої поставки з боку тимчасово окупованого Криму.
Варте уваги – з Болгарії виперли 70 російських дипломатів: дивіться відео