Таку думку 24 Каналу озвучив економіст, член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. За його словами, росіяни не досягли своїх цілей.

До теми Росія знову фактично заблокувала "зернову угоду": Україна чекає реакції ООН

"Великим бенефіціаром зернової угоди є Туреччина. Турки отримують приблизно 20% від вартості українського зерна, яке через український хаб йде в інші країни, на наші традиційні ринки. Це і південний схід Азії, Близький Схід та північ Африки", – зауважив він.

Росіяни хочуть зняття санкцій

Олег Пендзин зазначив, що Росія постійно намагається ускладнювати зернову угоду. Країна-агресорка не досягла своїх цілей: відновлення експорту через аміакопровід Тольятті – Одеса, зняття санкцій з одного з банків та експорту зерна Росії.

Член Економічного дискусійного клубу пригадав, що у 2022 році Росія формально виходила із зернової угоди. Тоді Туреччина убезпечила кораблі своїми військово-морськими силами.

Турецькі військово-морські сили мали супроводжувати ті кораблі. Це змінювало баланс сил в Чорному морі на користь Туреччини. Тоді росіяни були змушені погодитись на цю ситуацію. Аналогічна ситуація зараз. Вони тягнули до останнього дня та погодились, щоб не змінювати статус, який склався,
– пояснив економіст.

Механізми Росії для ускладнення угоди

Як підкреслив Пендзин, росіяни мають інші механізми, щоб ускладнити реалізацію зернової угоди. У Туреччині біля Босфору перебувають бригади з догляду кораблів. Комісії контролюють, що кораблі везуть лише те, що передбачено в межах домовленостей.

"На день мають оглядати 10 – 15 балкерів. Були випадки, коли не оглядався жоден. Є черга, яка формується, виходячи із дати виходу з портів Одещини кораблів, які везуть зерно. Росіяни вирішили створити свою чергу", – розповів він.

Економіст додав, що це викликало велике невдоволення у власників суден, адже один день простою біля Босфору коштує великих грошей.

Зернова угода: головне

  • Часу від часу Росія продовжує погрожує, шантажує та намагається викликати страх у світу відмовою від продовження зернової угоди.
  • Тільки за квітень Росія блокувала угоду двічі. Країна-агресорка відмовляла деяким суднам та припиняла їхню реєстрацію. На це намагалися вплинути США та Туреччина.
  • У травні Росія знову відмовилась реєструвати та проводити інспекції суден в межах зернової ініціативи. Україна закликала партнерів, ООН та Туреччину – відреагувати належним чином.
  • Bloomberg написали, що Туреччина запевнила про продовження угоди з Росією. Реджеп Ердоган заявив, що угоду все ж продовжено ще на 2 місяці.