У Росії своє рішення спробували виправдати буцімто "терактом", який стався у Севастопольській бухті 29 жовтня. Але це був точно ніякий не теракт, адже вибухи лунали поблизу військових об'єктів, якими, власне, і є судна Чорноморського флоту.

Читайте також Дрони таки пошкодили "Адмірал Макаров": розслідувачі навели вагомі аргументи

США та ЄС засудили рішення Росії

Держсекретар Ентоні Блінкен зазначив, що від імені Сполучених Штатів шкодує, що Росія ухвалила рішення вийти з ініціативи щодо експорту зерна з портів України. Він наголосив, що від продовження її дії залежатиме продовольча безпека у низці країн світу, які борються з бідністю.

Блінкен заговорив мовою цифр. Він зазначив, що упродовж попередніх місяців вдалося вивезти понад 9 мільйонів кубометрів українського продовольства. І це дозволило позитивно вплинути на глобальні ціни на продукцію, знизивши їх.

Ініціатива стала успішною і має продовжуватися. Будь-які дії Росії, спрямовані на зрив цього критично важливого експорту зерна, фактично є заявою, що народи й родини по всьому світу мають платити за їжу більше або голодувати,
– наголосив Блінкен.

Він додав, що Росія своїми діями вкотре перетворює їжу на зброю у війні, яку сама і розв'язала. Рішення про вихід з ініціативи – удар по державах, в яких низький або середній рівень доходу. А ще це точно вплине на продовольчі ціни, погіршивши кризу, яка і без того складна.

Актуально Україна призупиняє експорт зерна через блокування Росією зернового коридору

Росію закликають повернутися до ініціативи

Блінкен звернувся до влади Росії. Її він закликав відновити свою участь в ініціативі. Зробити все для того, щоб держава дотримувалася озвучених раніше домовленостей. Таким чином люди по всьому світу зможуть продовжувати отримувати ті "переваги, яким посприяла ініціатива".

Верховний представник Європейського Союзу Жозеп Боррель також звернувся до Росії. Він наголосив, що відповідне рішення країни-агресорки загрожує основному шляху експорту зерна та добрив. Того, що надзвичайно необхідне, щоб розв'язати глобальну продовольчу кризу, яку спричинила війна проти України. Тож ЄС, підкреслює він, закликає Кремль повернутися до участі в ініціативі.

За інформацією The Guardian, генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш "глибоко стурбований" призупиненням зернової угоди. Він вирішив відкласти на день свою поїздку до Алжиру на саміт Ліги арабських держав, щоб зосередитися на цьому питанні.

Речник ООН Стефан Дюжаррік розповів, що генеральний секретар продовжує інтенсивні контакти, щоб повпливати на призупинення участі Росії у зерновій угоді.

Це ж зобов'язання також спрямоване на відновлення та повну реалізацію ініціативи щодо сприяння експорту продовольства та добрив з України, а також усунення перешкод, що залишаються на шляху експорту російського продовольства та добрив,
– додав Дюжаррік.

У НАТО також відреагували на цинічну заяву Росії та закликали окупантів терміново продовжити свою участь у зерновій угоді. Відповідну заяву зробила Оана Лунгеску – речниця НАТО.

"Президент Путін має припинити робити продовольство зброєю і завершити свою незаконну війну проти України. Ми закликаємо Росію переглянути своє рішення і терміново відновити угоду, щоб продовольство потрапило до тих, хто його найбільше потребує", – додала Лунгеску.

Речниця НАТО наголосила, що зернову угоду підтримують усі країни-члени НАТО.

Своєю чергою, міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс закликав обійти шантаж російських вбивць. За його словами, переговори з Кремлем не працюють.

"Путін зриває домовленості й шантажує всіх нас. Якщо він і надалі ставить під загрозу експорт зерна з України, вільний світ повинен об'єднатися, щоб захистити судноплавство з військовим супроводом. Обійдімо шантаж", – зауважив міністр.

Цікаво "Для Росії це погано": Братчук прокоментував вихід агресорки із "зернового договору"

Туреччина повідомила про перемовини з Росією

У Міністерстві оборони Туреччини розповіли, що судна із зерном поки не виходитимуть з українських портів. Упродовж 30 та 31 жовтня перевірятимуть зерновози, які встигли зайти до Стамбула до оголошення Росією тимчасової зупинки дії зернової угоди.

Для розв'язання проблеми та продовження діяльності зернової ініціативи, яка успішно діяла до сьогодні, міністр оборони Хулусі Акар продовжує зустрічатися та координувати дії зі своїми співрозмовниками,
– повідомили у відомстві.

У Міноборони Туреччини додали, що сторонам зернової угоди нагадують про важливість продовження ініціативи, адже вона має позитивний вплив на людство в усьому світі. Також країна закликає учасників розв'язати кризові питання шляхом діалогу.

Варте уваги – Кремль готується до продовольчого шантажу: дивіться відео