Щоб зрозуміти значимість події, варто зазирнути в минуле. На початку ХХ сторіччя, після російсько-японської війни (1904-1905 роки), Корейська імперія потрапила у залежність від переможця – Токіо спочатку нав'язав договір про протекторат, а в 1910 році Японія остаточно анексувала ці території. Статус-кво протривав до закінчення ІІ Світової війни – Сталін, Рузвельт та Черчіль дійшли згоди про позбавлення Токіо усіх загарбаних земель.

Читайте також: Мережу потішило відео з незвичайним кортежем Кім Чен Ина

Незважаючи на те, що за результатами московської конференції було домовлено створити єдину державу, в реальності Корея, як і Німеччина, стала символом протистояння двох систем – капіталістичної (на чолі з США) та комуністичної (на чолі з СРСР). У 1950-53 роках тут відбулась кровопролитна війна, яка закріпила розкол країни. Як вважають історики, однією з причин припинення бойових дій стала смерть Йосифа Сталіна – вище керівництво СРСР, зайняте боротьбою за трон, підтримало припинення війни, а Китай, втративши підтримку Москви і не набувши на той час такої ваги, яку він має у сучасному світі, вирішив відкликати своїх "добровольців". Лінія фронту була зафіксована в районі 38-ї паралелі, а в липні 1953 року сторони домовились про перемир'я (що цікаво, мирний договір між Північною та Південною Кореєю досі не підписано).

13 грудня 1991 р КНДР і Республіка Корея підписали за посередництва ООН Угоду про примирення, ненапад, співпрацю і обміни, якою фактично визнали суверенітет і самостійність сусідів, однак через часті сутички пізніше угоду фактично було денонсовано. І лише останнім часом сторони почали робити реальні кроки назустріч. Розпочалось все з обмежених представницьких і культурних контактів між населенням, вирішення технічних питань зі стикування інфраструктур, спільного виступу на спортивних змаганнях. Посприяло примиренню і проведення у 2018 році в південнокорейському Пхьончханзі Олімпійських ігор – більше того, в змаганнях з жіночого хокею брала участь спільна збірна під прапором Об'єднання.

Церемонія відкриття Олімпіади-2018
Дві Кореї вийшли на церемонію відкриття Олімпіади-2018 під єдиним прапором // Getty Images

Після Олімпіади Кім Чен Ин продовжив дивувати світ – у березні північнокорейський лідер вперше за 7 років свого правління прийняв делегацію з Південної Кореї. У ці ж дні він домовився про зустріч з президентом США Дональдом Трампом – і це після 2017 року, коли ці дві особи ледь не провокували ядерний конфлікт. А 21 квітня Пхеньян оголосив про припинення ядерних та ракетних випробувань, а також закриття ядерного полігону на півночі країни. Остання заява пролунала напередодні запланованої зустрічі лідерів КНДР і Південної Кореї, і стала сигналом, що цього разу переговори можуть принести позитивні результати.

Гобіт, або Туди і звідти

Зустріч лідера КНДР Кім Чен Ина та президента Південної Кореї Мун Чже Іна відбулась у селі Пханмуджі, яке розташоване у демілітаризованій зоні. Як і було заплановано за протоколом, двоє чоловіків потисли руки через кордон, після чого Кім Чен Ин перейшов на "південну" сторону. Далі сторони дещо відійшли від плану – як розповів пізніше президент Південної Кореї, він сказав своєму гостю "Ось ви і прийшли на південну сторону, коли ж я зможу перейти (на північ)". Північнокорейський диктатор відреагував миттєво: сказав "А давайте вже", взяв Муна за руку, і вони перейшли через лінію на "північ".

Читайте також: Лідери двох Корей провели історичну зустріч: перші фото

Однак далі лідери двох країн діяли за планом: перейшли в будівлю "Будинку миру" в південній частині демілітаризованої зони і провели ранкову сесію саміту.


Президент Південної Кореї Мун Чже Ін здійснив "незапланований візит" на Північ // прес-служба KOCIS

Про що домовлялись

Перш за все, лідер Північної Кореї підтвердив припинення випробувань, жартома вибачившись перед колегою та додавши, що "більше не буде будити зранку" Мун Чже Іна, натякаючи на колишні ракетні випробування Пхеньяна.

Читайте також: КНДР і Південна Корея підписали важливу декларацію про мир і об'єднання

Сьогодні я тут для того, щоб дати старт новій історії мирних і процвітаючих контактів між Північною і Південною Кореєю. Сподіваюся, що наш діалог буде душевним і ми обговоримо ті теми, що мають для сторін взаємний інтерес. Сподіваюся також на хороші результати у підсумку,
– додав Кім Чен Ин.

Зустріч лідерів Південної Кореї та КНДР
Чи зроблять дві Кореї крок до об'єднання? // прес-служба KOCIS

За результатами переговорів два лідери підписали декларацію про встановлення миру та припинення будь-яких ворожих дій один до одного. Сеул та Пхеньян, за сприяння США та Китаю, планують нарешті підписати мирний договір, який офіційно закінчить війну на півострові.

Крім того, сторони домовилися про повну денуклеаризацію Корейського півострова.

Два лідера урочисто оголошують перед нашою 80-мільйонної нацією і перед усім світом про те, що на Корейському півострові більше не буде війни і починається нова ера миру,
– йдеться в спільній заяві лідерів за підсумками зустрічі, яку оприлюднило місцеве агентство "Ренхап".

Кім Чен Ин і Мун Чже Ін також заявили, що в наступному місяці вони проведуть військові переговори і будуть домагатися "поетапного роззброєння", не надавши більш докладної інформації.

Читайте також: Більше не "Рокетмен": Трамп несподівано похвалив Кім Чен Ина

Ще одним важливим моментом є принципова згода двох сторін розробити план, аби перетворити район поблизу демаркаційної лінії в Жовтому морі у зону миру – раніше там неодноразово траплялись військові сутички (так, саме обстріл Йонпхьондо у 2010 році спричинив одне з останніх загострень між Сеулом та Пхеньяном).

Зустріч Кін Чен Ина і Мун Чже Іна

Сторони переконують: це зустріч – не остання, Мун відвідає Пхеньян до кінця року // Getty Images

КНДР і Південна Корея також планують відновити процес возз'єднання сімей, роз'єднаних внаслідок війни 1950-1953 років. Крім цього, сторони домовились "зробити реальні кроки" для об'єднання залізниць.

Південна і Північна Корея будуть возз'єднувати кровні родинні зв'язки між людьми і сприяти майбутньому спільного процвітання і об'єднання корейців,
– йдеться в заяві.

Не обійшлось і без символічних речей: два лідери взяли участь в пересадженні сосни, яка виросла у 1953 році (рік завершення війни). При цьому Кім Чен Ин використовував землю з північнокорейської священної гори Пектусан та воду з річки, яка тече Пхеньяном, а Мун Чже Ін – землю з гори Халласан, розташованої на південнокорейському острові Чежудо, і воду з річки, яка тече у Сеулі. Вони також обмінялись власними "мріями" – президент Південної Кореї хоче побувати на вищезгаданій горі Пектусан на кордоні з Китаєм, натомість північнокорейський диктатор хотів би відвідати "Блакитний дім" у Сеулі.

Лідери двох Корей садять дерево
Зустріч Кіма і Муна була переповнена символізму // flickr.com/photos/koreanet

Чи бути об'єднаній Кореї?

Зараз усіх цікавить одне питання – чи пройдуть домовленості випробування часом та перевіркою. Звісно, і Кім, і Мун заявили про те, що їхня мрія і їхня мета – єдина країна.

Звісно, проводити аналогію з об'єднанням Німеччини тут не варто – швидше, можна очікувати на поступове зближення Сеула та Пхеньяна з можливим використанням в майбутньому китайського варіанту "Одна країна, дві системи", за якої обидві частини збережуть свої економічні системи. В будь-якому випадку, припинення війни та ядерне роззброєння на корейському півострові – це та річ, яка потрібна не лише місцевим мешканцям, але й усьому світу.