Президент Росії Володимир Путін позбавив Крим спеціального статусу – відтепер Кримський федеральний округ скасовується як самостійна одиниця і входить до складу Південного федерального округу.

Що стало причиною такого рішення та чим воно може завершитися для Криму і його мешканців сайту "24" розповів кримський економіст, експерт фонду "Майдан закордонних справ" Юрій Смілянський.

Наскільки несподіваним стало те, що Крим через два роки після анексії Росії втратив свій особливий статус?

Ці розмови та очікування ходили вже давно. Тут питання, напевно, більшою мірою лежить у площині зміни тих повноважень, якими сьогодні володіють кримські колабораціоністи, що підтримали окупантів. Мається на увазі вся оця "аксьонівська команда".

Справа у тому, що із тим завданням, яке покладав на них Кремль, Аксьонов і його команда не впоралися. Для Кремля було необхідно не втрачати можливість виходити з цієї ситуації.

Тобто?

Тобто, проводити повну зачистку кримського керівництва і надсилати туди чисто російських чиновників, топ-менежерів, які володіють необхідними навичками. Але враховуючи, що Крим – це окупована територія, то зробивши це, вони відразу потрапляють під санкції. Автоматично. Отже, необхідно було здійснити інші маніпуляції – об'єднати території, поширивши на них повноваження з управління тими людьми, які вже перевірені і, з їхньої точки зору, можуть організувати управлінські процеси.

Наскільки це вийде успішно – це вже друге питання. Час покаже. Тому що, якими б досвідченими не були у російських вимірах чиновники, які сьогодні справляються із федеральним округом Російської Федерації, Крим вони не знають зовсім. І за два роки його серйозним вивченням ніхто не займався.

Росія взагалі може ось так запросто міняти статус окупованої території?

Ну, вони прийняли рішення, перевели до складу округу, факт відбувся. З точки зору міжнародного права… Так, вони знову пішли врозріз з міжнародним правом. Ну, це хіба вперше чи що? Вони вже прийняли рішення на державному рівні про те, що норми міжнародного права є нижчими, за норми законів Російської федерації.

Тому зараз вони просто продовжують діяти в рамках тієї парадигми, яку для себе збудували, примушуючи світову спільноту визнати факт анексії і погодитися на майбутнє з тим, що Україна втратила Крим.

І чим це закінчиться для Криму?

Для Криму в цілому це не закінчиться нічим хорошим. Для Південного федерального округу Крим – це острів. Забезпечувати острів – це великі проблеми. Особливо, якщо ти на цьому острові не перебуваєш, а керуєш його територією з материка.

Пересічним кримчанам це чим загрожує?

На побутовому рівні це для них закінчиться тим, що вони мають на сьогоднішній момент – якість життя буде продовжувати падати в усіх аспектах. При цьому, можна припускати, що станеться заміна частини чиновницького апарату на муніципальному рівні. Замінять їх на тих, кого пришлють з федерального округу.

Посилення політичних переслідувань також можна очікувати?

Час покаже. Це вже не питання управління територіальним органом. Це питання роботи спецслужб. Вони будуть реалізовувати ті завдання, які перед ними будуть ставити.

Нагадаємо, згідно з указом президента Росії Кримський федеральний округ скасовується як самостійна одиниця і входить до складу Південного федерального округу (ПФО).