Арешт давнього соратника Ігоря Коломойського та лідера партії УКРОП Геннадія Корбана, інтерес генерального прокурора до нардепів від "Опозиційного блоку", який пов'язаний із Рінатом Ахметовим, свідчить про те, що Президент починає гратися із різними олігархічними групами. Ця гра цілком може перерости у відкриту війну.

Журналісти "24" спробували розібратися в тому, якою є ймовірність відкритого протистояння між різними кланами, та які наслідки матиме таке протистояння.

Чому повістки колишнім регіоналам почали роздавати саме зараз?

Для підтримки балансу та уникнення звинувачень у вибірковому правосудді. Після того, як команда президента у черговий раз натиснула на політика з контрольованої Ігорем Коломойським групи, потрібно було притиснути і когось із представників іншого табору. До політиків, які входять до групи впливу Ріната Ахметова і яких переважна більшість знає як представників колишньої Партії регіонів, претензій у суспільства було об’єктивно найбільше.

Як це пов’язано з Корбаном?

З нього все почалося. І час, і методи затримання Корбана (на якого, в принципі, є за що порушити не одну карну справу) були обрані дещо емоційно і не надто вдало. Щоби якось вийти із конфліктної ситуації, можна було зробити лише одне – починати справи проти інших.

Чи означає це, що Порошенко оголосив війну олігархам?

І так, і ні. Теоретично, курс на деолігархізацію Президент публічно оголосив ще навесні. Війна з групою "Приват" у нього точиться вже приблизно півроку і група Коломойського у ній воює чи то із самою ідеєю деолігархізації, чи то із командою Порошенка. Відтак затримка Корбана цілком може розглядатися як новий раунд у цьому протистоянні. Але сам Коломойський, судячи з його реакції, не надто налаштований на розвиток конфлікту і готовий на торг. З іншого, практика останнього року показує, що порушення справи, на жаль, не гарантує невідворотності покарання. Окрім того, процес боротьби з олігархічними кланами явно не буде справою одного тижня і затягнеться на значний проміжок часу.

Хто може стати наступним?

Окрім вже анонсованих генпрокурором "приватівських" однодумців Корбана, як, наприклад, Святослав Олійник, цілком ймовірно, що, нарешті, до завершення доведуть справу колишнього міністра енергетики та вугільної промисловості і нинішнього депутата від Опозиційного блоку Юрія Бойка та його оборудками із буровими платформами для "Чорноморнафтогазу".

Чи зможе Президент вести війну проти груп Коломойського та Ахметова одночасно?

Скоріше за все – ні. Війна на два фронти це завжди важко. Хоча претензій і до діяльності енергетичних підприємств, які контролюються Ахметовим, і до нафтових, контрольованих Коломойським, у держави накопичилося чимало, вирішувати їх будуть у порядку живої черги. Діяльність Коломойського, поки що, здається, у пріоритеті.

Чим це може загрожує самому Порошенкові?

По-перше, самому Порошенку, як людині, що прийшла у політику із великого бізнесу, доведеться значно виваженіше і обережніше ставитися до власних рішень і кроків. По-друге, протистояння з "укропівцями" сильно зміцнить позиції антипрезидентських політичних сил. По-третє, у разі відкритого протистояння із Коломойським, останній цілком може використати всі існуючі можливості для того, щоб позбавити Порошенка президентської посади.

Хто програє у цій війні?

Потроху – всі. Найбільше – Україна. Два ключові учасники конфлікту – групи Порошенка та Коломойського. Обидві сторони відрізняються емоційністю під час прийняття рішень, контролюють приблизно рівні частини політичного поля і можуть застосовувати різні інструменти у грі. У Порошенка є адмінресурс, у Коломойського – найкрупніший банк країни. У разі чого — їм буде чим погратися, але негативні наслідки зачеплять всю країну. Окрім того, історія показує, що внутрішні протистояння під час відкритого конфлікту із зовнішнім ворогом нічим хорошим для держави ще не завершувались. Однак, чи вдадуться сторони до відкритого конфлікту остаточно стане зрозуміло 15 листопада, під час проведення другого туру голосування на місцевих виборах у Дніпропетровську.

Читайте також: Чому Порошенко взявся за екс-регіоналів: ТОП-версії

Чому затримали Корбана?
  • Влада шантажує Коломойського Влада шантажує Коломойського
  • Політична розправа Політична розправа
  • Спроба пропіарити Філатова перед виборами Спроба пропіарити Філатова перед виборами
  • Допомога Допомога "Опозиційному блоку"
  • Корбан порушив закон і затримання справедливе Корбан порушив закон і затримання справедливе
  • Ваш варіант (пишіть у коментарях нижче) Ваш варіант (пишіть у коментарях нижче)