Після розпаду Радянського Союзу Україна успадкувала третій у світі після США та Росії ядерний арсенал. Він налічував 1240 боєголовок. У вигляді ядерної зброї Україна мала мільярдні ресурси, які, за досить обережними підрахунками фахівців, обчислювалися сумою до семи державних бюджетів. Україна мала заявляти власну ціну та умови, на яких країна погоджувалася роззброюватися, виходячи зі свого національного інтересу.

Крім українського глави держави, меморандум підписали очільники Росії, США та Великобританії. Пізніше гарантували безпеку Україні Франція та Китай, але лише усно, не підписавши документа.

Ця угода мала стати гарантією безпеки офіційного Києва після того, як Україна приєдналася до договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Під час свого виступу на цьогорічній конференції YES Леонід Кучма пригадав, що думав, що після підписання цього договору Україна буде “як у Бога за пазухою”, хоча про сумнівність цього договору його ще 20 років тому попереджав президент Франції Франсуа Міттеран.

Президент Франції казав: "Не вірте їм, вони вас обмануть",
— говорить Леонід Кучма.

Що ж обіцяли країни-гаранти? Насамперед — не порушувати суверенні кордони України, утримуватися від економічного тиску на Київ задля своїх інтересів, а в разі загрози Києву, скликати Раду безпеки ООН, а також провести консультації між країнами-підписантами договору. Ніхто, насправді, не обіцяв захищати Україну від зовнішньої агресії, а лише не вдаватися до неї. Фактично, сьогодні меморандум порушила лише Росія.

Читайте також: Україна закликала підписантів Будапештського меморандуму відновити цілісність України

Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують їх зобов'язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони.

Ще до підписання дипломати знали про неефективність меморандуму. Цей документ навіть не є міжнародним договором та юридично ніяк не зобов’язує його підписантів реагувати на його порушення. Більше того — парламент жодної країни-гаранта не ратифікував його.

США хотіли бачити всю ядерну зброю в руках Росії,
— каже директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський.

Усе ж експерти кажуть - Україна для своєї безпеки мала б вимагати більшого. В документі необхідно було зазначити зобов'язання захищати, а не нападати.

Фізично зброя була в Україні, але контролювала її Росія,
— говорить екс-співробітник Агентства національної безпеки, дипломат США Мітчел Реєс.

"Будапештський меморандум став беззаперечним успіхом для Заходу — він зумів зібрати всю ядерну зброю колишнього Радянського Союзу в Росії. І для цього було достатньо підписати нічого не вартий папірець. Для України це стало поразкою, ціна якої сьогодні виявилася занадто високою", — наголосив директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський.