Доручення в ГПУ

Президент доручив ГПУ реалізувати напрацювання по розслідуванню минулорічних подій на Майдані.

"Зібрав 13-го лютого усіх прокурорів областей і дав їм доручення в тижневий термін перевірити усіх своїх підлеглих прокурорів на предмет можливої причетності їх до будь-яких справ, котрі були зроблені ними, коли пройшла Революція Гідності. Також я дав доручення перевірити усіх керівників областей. Я маю на увазі перших осіб, що були при тому злочинному режимі, і їх заступників також на цю причетність", — повідомив генеральний прокурор України Віктор Шокін.

Викрадення активістів Чеботарьовим

Перші результати розслідування оприлюднили ще рік тому. Одразу після закінчення Революції Гідності Віталій Ярема та Арсен Аваков назвали прізвище організатора викрадення активістів Майдану. Ним виявився маловідомий в широких колах, але надзвичайно впливовий Олексій Чеботарьов.

Олексій Чеботарьов відповідальний за організацію викрадення активістів Майдану Гідності,
— повідомив міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков.

Одразу після цього ЗМІ почали рясніти статтями про таємничого Олексія Чеботарьова. Підозрюваний у організації руху "тітушок" напряму пов’язаний з "Сім’єю" Януковича. Також його прізвище фігурувало у корупційних схемах в горілчаній галузі України.

Причетність Чеботарьова до нелегального спирту

Повертаючи спиртові заводи у державну власність, активісти знайшли дивні приміщення, з яких велося цілодобове спостереження за цілими підприємствами.

"Коли ми туди зайшли, люди, які втікали, виривали з "корінням" камери та сервери. Що розбили, що забрали. На мою думку, це була трансляція, спеціально зроблена для певних людей, які могли дивитися собі з будь-якого куточка України, як завантажуються ті бродильні чани, як відвантажується продукція, скільки випускається через ворота", — каже громадський активіст з Рівненської області Євген Пупишев.

За словами відділу безпеки Укрспирту, відеокамери та серверні на заводах не обліковувались. Відомостей про них не було в жодному документі. Ніхто з працівників підприємств не зміг назвати коди доступу до них.

З кімнати йде ціла мережа камер по всій території заводу. Тобто, прохідна, виїзди машин, виробничі потужності заводу. По даному обладнанню, яке тут було, є всі технічні можливості для трансляції в інтернет. Вони також є — супутникова тарілка,
— розповідає старший інспектор відділу безпеки ДП "Укрспирт" Мар'ян Козбур.

Втім, жодного прямого факту щодо причетності до нелегального спирту України саме Олексія Чеботарьова журналісти не знайшли. Відхрестився від цих припущень і виконувач обов’язків генерального директора держпідприємства "Укрспирту".

"Те, що було раніше, дійсно мені невідомо. Я є виконуючим обов’язки державного підприємства "Укрспирт" фактично з 1.01.2015 року. Не знав про його існування навіть до того, як приступив до виконання обов’язків директора компанії. Можу стверджувати, що я такої людини не бачив, навіть не чув, як вона може дотикатись", — каже в.о. директора ДП "Укрспирт" Роман Іванюк.

Шокін прикриває Чеботарьова?

Зникло дивним чином ім’я Олексія Чеботарьова і з нових результатів розслідувань злочинів на Майдані Гідності. У звіті Арсена Авакова за 2-ге лютого Олексій Чеботарьов у справі про залучення "тітушок" взагалі не фігурує. Так само його прізвище зникло і з судової справи щодо викрадення Ігоря Луценка.

У слідства є матеріали стосовно Чеботарьова, але в суд вони чомусь не потрапили,
— зазначив депутат Верховної Ради, активіст Майдану Гідності Ігор Луценко.

Зникнення Чеботарьова зі справи щодо Майдану Гідності неофіційні джерела та деякі ЗМІ пов’язують з призначенням Віктора Шокіна. За їхніми словами, новий генеральний прокурор у минулі роки неодноразово покривав підозрюваного в організації викрадення активістів.

У червні 2014-ого року Віктора Шокіна призначили заступником генерального прокурора. Саме влітку почалися цькування прокуратурою колишнього гендиректора "Укрспирту" Михайла Лабутіна. Він, до слова, активно почав виводити з тіні спиртові заводи. Справа щодо викрадення Ігоря Луценка без прізвища Чеботарьова потрапила в суд у вересні. Також після призначення Віктора Шокіна.

"Я з Шокіним працював у 2005 році, коли я був начальником київської міліції, а він був заступником генерального прокурора. У нас було декілька справ, які він особисто порушував як заступник генерального прокурора, а ми їх супроводжували", — говорить екс-енеральний прокурор України Віталій Ярема.

Генпрокурор уникає запитань про причетність Чеботарьова до злочинів проти Майдану.

"Справа в тому, що взагалі називати будь-які прізвища я вважаю недоцільним. Чому. Бо це буде слідству заважати. Це обов’язково буде заважати. Прізвища, що ви назвали, вони теж розслідуються. Але я не вважаю за потрібне вказати всі прізвища — там дуже багато прізвищ", — каже генеральний прокурор України Віктор Шокін.

Втік головний підозрюваний

Головний підозрюваний у справі викрадення Ігоря Луценка і покійного Юрія Вербицького, Віктор Тиндюк, 25-го серпня зник. За словами самого Ігоря Луценка, це був єдиний затриманий підозрюваний, який міг свідчити про прямий зв’язок із замовниками. Зник традиційно — з-під домашнього арешту.

"Більшість зі звинувачених знаходиться поза територією України. По одному з них справа передана в суд. Тобто фактично у нас залишився один звинувачений. Один втік з-під варти. Ну, не з-під варти, а з-під домашнього арешту. В останній чи передостанній день свого домашнього арешту ця людина просто зникла. Як потім міліція сказала — інсценувавши своє власне викрадення", — зазначив депутат Верховної Ради, активіст Майдану Гідності Ігор Луценко.

Заробіток Шокіна

За офіційними даними останні сім років Віктор Шокін перебував на пенсії. У своїй декларації за 2013-ий рік він вказав суму заробітку у понад 400 тисяч гривень. Вона перебуває у графі "Інші види доходів". Крім того, пенсіонер має дві земельні ділянки, будинок у майже 300 квадратних метрів і дві квартири, сумарною площею у понад 160 квадратних метрів.

Підстав для люстрації Шокіна нема, але й нема багатьох деталей його офіційної біографії,
— каже керівник інформаційного відділу Громадського люстраційного комітету Олександра Дрік.

Одним з перших рішень нового генерального прокурора було звільнення головного слідчого управління ГПУ Святослава Лаганяка. Він, до слова, організовував роботу з розслідування злочинів стосовно учасників Революції Гідності. Чи сприятиме це поверненню прізвища Чеботарьова у річних напрацюваннях ГПУ, скоро дізнаємось.