З "Декларації про незалежність" за задумом каталонської влади на карті Європи мала б з'явитися нова держава. Та схоже навіть самі підписанти документу про незалежність Каталонії не вірять у її силу. Адже перед тим, як завізувати документ, президент регіону Карлес Пучдемон закликав місцевий парламент пригальмувати із від'єднанням від Іспанії і спробувати все вирішити через переговори.

Читайте також: Сепаратистські настрої в Європі: де можуть спалахнути розмови щодо незалежності

"Уряд і я особисто пропонуємо, щоб парламент відклав проголошення незалежності. Таким чином у наступні кілька тижнів ми б змогли почати діалог, без якого не буде узгодженого рішення. Ми впевнені, в цей момент важливо зменшити напругу, а також дотримуватися вимог каталонського народу", – сказав президент Каталонії Карлес Пучдемон.

Через останні події у Каталонії іспанський уряд провів екстрене засідання. Там обговорювали, як діяти далі. Про можливий діалог із каталонцями поки не згадували.

Уряд вирішив подати формальний запит до каталонському уряду, щоб підтвердити, проголосив він незалежність чи ні. Їхня відповідь і визначить, якими будуть майбутні події протягом наступних кількох днів,
– зазначив прем'єр-міністр Іспанії Маріано Рахой.

Такий запит – це фактично перший крок до того, аби запустити у дію 155-ту статтю конституції Іспанії. Вона дозволяє центральному уряду позбавити Каталонію автономії і тимчасово взяти її під контроль. Далі у регіоні мали б провести вибори. На все це уряду потрібна згода парламенту. З цим, щоправда, проблем не повинно виникнути.

Ми стоїмо на захисті Конституції. І якщо у Каталонії заявлять, що таки проголосили незалежність, то Соціалістична партія підтримає усі конституційні заходи іспанського уряду,
– заявив лідер іспанської опозиції Педро Санчес.

За прогнозами оглядачів, аби відновити контроль над Каталонією, центральний уряд може арештувати президента Пучдемона і навіть ввести в регіон армію. Крім того, не варто забувати, що ще до референдуму у Каталонію перекинули 4 тисячі поліцейських з інших іспанських областей. Тому силовий варіант розвитку ситуації виключати не варто. Та навіть якщо Мадрид не зважиться на радикальні дії, перспективи у начебто незалежної Каталонії невеселі – падіння рівня життя через відтік бізнесу та ізоляція на міжнародній арені.