За що присудили премію?

Читайте також: Нобелівська премія з літератури-2019: відомі імена лауреатів

За зусилля щодо досягнення миру та міжнародного співробітництва, зокрема за рішучу ініціативу щодо врегулювання прикордонного конфлікту із сусідньою Еритреєю. Премія також призначена для визнання всіх зацікавлених сторін, які працюють за мир та примирення в Ефіопії та в регіонах Східної та Північно-Східної Африки.

Що саме зробив Абій Ахмед?

Коли Абій Ахмед став прем'єр-міністром Ефіопії у квітні 2018 року, він дав зрозуміти, що бажає відновити мирні переговори з Еритреєю. У тісній співпраці з президентом Еритреї Ісаасом Афверкі Абій Ахмед швидко розробив принципи мирної угоди, щоб покласти край довгому "ні миру, ні війні" між двома країнами.

Абій Ахмед також ініціював важливі реформи, які дають багатьом громадянам Ефіопії надію на краще життя та світле майбутнє.

За свої перші 100 днів на посаді прем'єр-міністра Абій Ахмед:

  • скасував надзвичайний стан країни,
  • призначив амністію тисячам політв'язнів,
  • припинив цензуру в ЗМІ,
  • легалізував незаконні опозиційні групи,
  • звільнив військових та цивільних лідерів, які підозрюються у корупції,
  • значно посилив вплив жінки в ефіопському політичному та громадському житті,
  • пообіцяв посилити демократію шляхом проведення вільних та чесних виборів.

Дізнайтеся, кому і за що вручили Нобелівську премію з хімії-2019

Що відомо про конфлікт між Ефіопією та Еритреєю?

Еритрея – колишня італійська колонія, яку під час Другої світової війни визволили британські війська. Згодом ООН прийняла резолюцію про об'єднання Еритреї та Ефіопії в межах федерації. Більшість еритрейців виступали за незалежність своєї країни і в 1961 році почали збройну боротьбу за це. У відповідь на це імператор Ефіопії Хайле Селассіє позбавив Еритрею прав автономії, розпустивши її парламент.

Еритрея була підконтрольна Ефіопії аж до здобуття незалежності 24 травня 1993 року, тим самим позбавивши Ефіопію виходу до моря. Наслідком стали економічна залежність, високі транзитні мита, а згодом і повне припинення торгівельних відносин між країнами.

Ефіопія Еритрея Абій
Абій обіймається з Афверкі

Дві африканські держави перебували у стані війни з 1998 року. Приводом для спалаху збройного конфлікту стали дії поліції Ефіопії щодо селян невеликого селища в провінції Тиграй, яку Еритрея вважала своєю. У 1998 році еритрейські війська вдерлися на територію Ефіопії, окупувавши велику частину прикордонної місцевості Бадме, використавши важке озброєння, танки, літаки та артилерію. Влада Еритреї заявила, що історично, відповідно до давніх італійських карт, ці землі є еритрейською територією.

У 2000 році сторони уклали перемир’я, яке не було реалізовано аж до 2018 року. Велися активні бойові дії. У 2012 році Ефіопія бомбардувала 3 військові табори в Еритреї. В червні 2016 року військові дії відновилися, забравши багато людських життів. В ході конфлікту загалом загинули близько 80 тисяч людей.

Нагадаємо, що у 2018 році експрезидент Польщі Лех Валенса, а потім і Верховна Рада України номінувала на Нобелівську премію миру тодішнього політв’язня Олега Сенцова. З відповідною пропозицією депутати звернулися до Норвезького Нобелівському комітету. Сенцов пробув у російській в'язниці понад 5 років, голодував 145 днів та був звільнений з полону у вересні 2019 року.

Хто отримав Нобелівську премію миру в 2018 році?

Лікар із Конго Деніс Муквеге та іракська правозахисниця Надя Мурад. Нобелівський комітет присудив їм нагороду за зусилля у боротьбі із сексуальним насильством у військовий час.

За що присуджують Нобелівську премію миру? Відповідно до волі Альфреда Нобеля, премію миру вручають тому, хто робить найбільший або найкращий внесок у дружні стосунки між націями, у скасування або скорочення армій, що існують, за проведення або агітацію мирних з’їздів. Преміальний фонд Нобелівської премії в кожній з галузей у 2019 році – 9 мільйонів шведських крон (понад 900 тисяч доларів США).

Дивіться відео про лауреатів Нобелівської премії у інших номінаціях: