“Варто відзначити велику розкутість наших громадян, які почали легше і простіше говорити, які можуть говорити не тільки про свої внутрішні проблеми. Українці останнім часом стали, ну… стало набагато більше тривожних, напевно, якихось таких станів, з якими пов'язані, ймовірно, і ті обставини, в яких вони живуть”, - вважає психолог Олексій Шнеєр.

З одного боку, кажуть експерти, українці намагаються не залучати у свої відносини державу, а з іншого - не хочуть брати відповідальність за власні дії.

“В плані суспільних реакцій - завищені суспільні і соціальні очікування, характерна картинка, відповідно, більша кількість нарікань на те, що реальність не відповідає мріям. З позитиву, як завжди, хочуть журналісти, це те, що молоді люди, які народилися в часи незалежності, навіть не розуміють про що ми з Вами говоримо”, - каже психолог Олег Покальчук.

“Рада, що виросло покоління, яке усвідомлює краще, ніж навіть моє покоління, так що я все одно пишаюся, що я в Україні і сподіваюся, що вона залишиться незалежною. Хочу бути оптимістом, незважаючи ні на що”, - сказала українка Наталія.

Тим часом, соцопитування свідчать, що українці за весь час незалежності вкрай низько оцінювали економічну ситуацію в країні. Кажуть, хотіли більшого, але отримали менше. На запитання про духовне - відповідають про матеріальне.

“Був час, коли я пишався тим, що я українець. Я приїжджав до Європи, особливо це було за часів “Помаранчевої революції”, я зустрічався з багатьма іноземними партнерами, які дуже шанобливо відгукувалися про Україну. Але сьогодні, мені здається, відношення до України, до українців значно погіршилося”, - зауважив українець Сергій.

“Для мене особисто, жити стало краще, а в чому це виражається - більша зарплата, більше продуктів в магазинах. Ну народ якийсь такий задоволений став”, - каже українець Ігор.

Тим не менш, нинішній час більшість громадян визначають, як час злодіїв, шахраїв, політиканів та жебраків. Про це свідчать результати багаторічного проекту Інституту соціології НАН України, здійсненого до 20 річниці Незалежності. У таких оцінках солідарні жителі всіх регіонів країни.