NASA серйозно планує відправляти людей на Марс до 2030-их років, пише Bird in flight. Оскільки місії на Червону планету будуть в рази довшими від звичайних польотів на, наприклад, Міжнародну космічну станцію, NASA вивчає не тільки фізичну, але й психологічну здатність людини виносити роки розлуки з близькими та перебування з відносно чужими людьми.

У США якраз завершився подібний експеримент з імітації життя на Марсі. Група людей протягом восьми місяців жила у повній ізоляції від зовнішнього світу на "марсіанській" базі.

NASA виділила 2,5 мільярда доларів на проект HI-SEAS, в рамках якого з 2013 року вже проведено 5 подібних експериментів. У останньому беруть участь 4 чоловіків і 2 жінок – астробіолог, програміст та інженери різних спеціалізацій. Значний відрізок часу учасники експерименту проводили на базі, а вийти за її межі могли тільки в костюмах.

Читайте також: "Прогулянки" Марсом: новий проект NASA зробив червону планету доступною будь-кому

Вони повинні були дотримуватися техніки безпеки так само, наче вони дійсно знаходилися б на іншій планеті. Їжу жителі бази одержували раз у кілька місяців, а спілкуватися із Землею могли лише з 20-хвилинною затримкою.

Завданням учасників було не тільки зрозуміти, як вони зможуть знайти спільну мову в подібних обставинах, але й провести певні наукові дослідження, геологічні та картографічні вишукування, наприклад.

Ще одна важлива задача – сформувати екіпаж так, щоб його члени максимально добре ладнали одне з одним. "Колоністи" регулярно грали в різні психологічні ігри, розроблені спеціально для визначення взаємної сумісності "членів команди" та рівня випробовуваного ними стресу.

Так само кожен учасник експерименту вів щоденник і носив на тілі датчики, фіксуючи гучність голосу і відстань до інших членів групи. Дані цих датчиків допомагають зрозуміти, чи не прагне хтось із команди уникнути когось із сусідів, чи не відчуває роздратування при дискусіях.

Читайте також: Приваблива колонізація: на екваторі Марсу виявили величезні поклади льоду

За словами провідного дослідника проекту професора Кіма Бінсстеда, конфлікти неминуче виникають у будь-якій спільноті. Так що успіх групи визначається тим, наскільки ефективно її члени здатні вирішити ці конфлікти і вийти з них з мінімальними втратами.

Потрібно відзначити, що житлова зона бази складає всього 111 квадратних метрів – досить мало для 6 чоловік. Там розташовані невеликі індивідуальні відділення для сну, кухня, лабораторія, душ і 2 туалети.