Джесіка Аро — фінська журналістка, яка займається розслідуваннями. Її головна тема — робота кремлівських пропагандистів. А саме тих, хто ховається за фото звичайних європейців у соцмережах, а насправді розпалює суперечки та сіє брехню.

Феномен, який я досліджую — це так званий тролінг, останній тренд в стратегії інформаційної війни. Проплачені тролі використовують фейкові профайли, анонімні блоги, та, при цьому, прикидаються реальними людьми. Вони вигадують історії, вигідні політиці Путіна і поширюють їх у фейсбуці, твітері і на форумах, — розповіла Джесіка Аро.

У спробах викрити роботу онлайн-агентів, дівчина вирушила до Санкт-Петербурга — міста де розташована легендарна "фабрика тролів". Сама того не бажаючи, Джесіка перетворилась з дослідника на жертву своїх героїв.

Не так давно й прості європейці мали нагоду побачити роботу онлайн-армії Путіна. Під час Євробачення кремлівські тролі щодня залишали тисячі гнівних коментарів на офіційному каналі конкурсу.

Читайте також: Сепаратистські ЗМІ поширюють фейки про українські IT-компанії

"Під час свого розслідування я зрозуміла, що цей троллінг серйозно впливає на громадську думку у Фінляндії. Багато людей перестають розуміти, де правда, а де брехня. Наприклад про події в Україні. Адже тролі поширюють велитенську кількість неправдивої інформації", — зазначила журналістка.

Журналіст і письменник Пітер Померанцев, який багато років пропрацював у Росії, пояснює звідки взялось це неконтрольоване онлайн-цунамі.

"Інтернет тривалий час залишався поза увагою Кремля. І там зародився цілий антипутінський рух, який вилився у протести 2011 року. Після цього в Кремлі отямились і почали вкладати неймовірні суми, аби підім’яти під себе сферу", — розповів Пітер Померанцев.

Читайте також: Російським чиновникам заборонять користуватися ворожими соцмережами

Діяльність інтернет-провокаторів стала настільки небезпечною, що про боротьбу з ними задумались навіть у НАТО. Кілька тижнів тому Альянс випустив методичку з порадами як розпізнати троля.

Якщо ж раптом вам вдалось викрити інтернет троля — шукайте поруч інших, радять у НАТО. Адже як правило вони діють групами. Не забудьте попередити про загрозу інших учасників дискусії та відправляйте тролів в ігнор.