Нижня палата російського парламенту буде обиратися за змішаною системою, чимось подібну на нашу: 225 депутатів обираються за партійними списками, 225 – за одномандатними округами. На території анексованого Криму для виборів створені три одномандатні округи, ще один окремий зробили у Севастополі. Кандидатів від одномандатних округів і списки кандидатів висунули дев'ять партій. Що, власне, і стало приводом для того, що Україна опинилася у центрі російського виборчого процесу.

Чому виник скандал із виборами до Держдуми Росії?

Через привід, який лишається незмінним від 2014 року: Росія намагається легітимізувати анексію Криму, Україна намагається цьому завадити. Офіційний Київ заявив, що рішення Москви про проведення виборів до Держдуми на тимчасово окупованих територіях України виключає варіанти з голосуванням в приміщеннях дипломатичних і консульських служб РФ на території нашої держави. Тому що, відповідно до Віденської конвенції про дипломатичні відносини, російські дипломатичні представництва мають поважати законодавство держави, у якій вони перебувають, і не використовувати його приміщення у цілях, що несумісні з функціями представництва, передбаченими законодавством і міжнародними договорами, учасницею яких є Росія. Оскільки проведення голосування на окупованих територіях є порушенням міжнародних зобов’язань РФ, то голосування у диппредставництвах є неможливим.

У відповідь МЗС Росії назвало "сміховинним" намір Києва дозволити голосувати росіянам на території російських диппредставництв на Україні лише у разі скасування виборів у Криму.

Що не так з кримським голосуванням?

Логіка проста: якщо світ визнає результати виборів до Державної думи, за яких голосувати будуть також українці, що проживають у Криму, то автоматично визнає і той факт, що півострів є частиною РФ.

До чого тут Україна?

Крим – це Україна. Відтак, саме Україна стає ключовим фактором російських виборів, оскільки її громадян примушують голосувати на окупованих територіях.

Через включення окупованого Криму у російський виборчий процес Україна не вважає вибори легітимними. І всіх інших закликає до того ж. Тому Верховна Рада України прийняла постанову із закликом не визнавати вибори в окупованому Криму. Із таким же закликом виступив і Президент України Петро Порошенко під час зустрічі з послами країн G7 та Євросоюзу.

Чи може Україна завадити проведенню виборів?

Фізично – ні. Закликати до їхнього невизнання світову спільноту – скільки завгодно. Вже зараз Євросоюз заявив, що засуджує проведення Росією виборів в Держдуму на території окупованих Криму і Севастополя. Також відомо, що місія Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ заявила, що не буде спостерігати за виборами в Держдуму в окупованому Криму.

Які наслідки може мати проведення виборів?

Для Росії вони не означають ані несподіванок, ані змін. Для України ж вони можуть виявитися набагато цікавішими. За словами міністра закордонних справ України Павла Клімкіна, якщо, незважаючи на нелегітимність виборів до Держдуми РФ на території окупованого Криму, повноваження російської делегації в ПАРЄ будуть визнані, Україна може припинити свою участь в роботі цієї організації. Однак, за його ж словами, проведення виборів на території тимчасово окупованого Криму не стане приводом до запуску процесу розриву дипломатичних відносин з Кремлем.

Правозахисники ж вважають, що виборчий процес в анексованому Росією Криму може призвести до нової хвилі репресій у разі публічного вираження кримчанами своєї незгоди брати у них участь. Найбільше побоювань тут у правозахисників викликає подальша доля кримських татар.

Чи може Україна використати проведення виборів собі на користь?

Безумовно. Україна вже створила всі передумови для того, аби не визнавати нову Держдуму Росії та її рішення. Забороною проведення виборів також вдалося створити прецедент для того, аби і інші країни могли визнати їх нелегітимними, тим самим засвідчивши свою позицію щодо окупації Криму. Окрім того, примусова участь у голосуванні мешканців окупованих українських територій може розцінюватися як черговий акт агресії Росії проти України та стати приводом до чергового посилення санкцій проти країни-агресора. ЗМІ також зазначають, що після проведення цих виборів Росія може вдатися до загострення бойових дій на Донбасі.