На круглому столі на тему "Підготовка та соціальний супровід ПС/ДБСТ: спільне напрацювання механізмів вдосконалення якості в інтересах дитини" за ініціативи Міжнародної благодійної організації "Благодійний Фонд "СОС Дитячі Містечка" зусиллями практиків впровадження сімейних форм виховання було обговорено причини збоїв у системі прийомних сімей і будинків сімейного типу, визначено оптимальні шляхи підвищення якості соціального супроводу і вдосконалення механізмів підготовки батьків.

У рамках впровадження Національної стратегії реформування системи інституційного догляду і виховання дітей на 2017-2026 роки вирішено створити робочу групу для розробки законодавчих умов задля забезпечення фінансування розвитку соціальних сервісів у громадах із метою соціальної підтримки прийомних та патронатних сімей, дитячих будинків сімейного типу.

Для забезпечення належної якості підготовки, соціального супроводу, підвищення кваліфікації батьків-вихователів потрібен розвиток ринку соціальних послуг, де недержавні організації нарівні з державними органами зможуть їх надавати за державний кошт! Це призведе до зростання якості і кількості цих послуг,
— наголосив Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба.

Тому, на думку експертів, необхідно здійснити поступовий перехід до замовлення соціальних послуг у неприбуткових організацій.

Система ПС/ДБСТ успішно працюватиме лише тоді, коли до робочої групи долучаться державні структури, громадські організації, батьки-вихователі, прийомні батьки і випускники дитячих будинків сімейного типу, прийомних родин.

Крім цього, нещодавно створена Національна рада дітей і молоді, що братиме участь в експертизі законодавчих актів стосовно дітей, повинна мати реальну, а не номінальну вагу.

Адже наразі між жорстким контролем прийомних родин і партнерством держава обирає перше, а має бути навпаки. "Остання постанова Кабінету Міністрів України про внесення змін до Положення про дитячий будинок сімейного типу та Положення про прийомну сім’ю обрушила натяки на партнерство. Це призведе до того, що у нас кількість бажаючих створити ПС та ДБСТ зменшиться. Люди не довіряють державі,
– прокоментувала експерт з прав дитини Людмила Волинець.

Виявити інші проблеми системи допоможе перегляд програми включення прийомних батьків до тренерського складу при підготовці кандидатів і обов'язкової психологічної підтримки батьків ПС/ДБСТ.

Любов Ящук, патронатна вихователька "СОС Дитячі Містечка", разом із батьками вбачає проблему у відсутності двосторонньої комунікації, адже з соціальними працівниками дуже складно обговорити проблеми психологічного стану батьків. Батьки вихователі бояться — їх визнають поганою родиною. Попередити проблему вигорання батьків допоможуть групи взаємодопомоги, табори, що передбачають неформальне спілкування між родинами.

Експерти проаналізували міжнародний досвід і дійшли висновку, що необхідно розробити державні стандарти супроводу альтернативних форм виховання та соціального супроводу дітей, що виходять з-під опіки прийомних родин і дитячих будинків сімейного типу.

Відповідальність за опіку дітей ми повинні залишити на державі, а супровід та моніторинг віддати громадським та благодійним організаціям і прийомним батькам, – вважає Надія Комарова, голова правління МБО "БФ "СОС Дитячі Містечка Україна". За аналогічним принципом побудована британська модель прийомних сімей. Тут відповідальність за підготовку батьків і контроль ефективності прийомних сімей покладені на Асоціацію Foster family.

Галина Постолюк, директор ПБО "Надія і житло для дітей в Україні" порушила проблеми якості відбору і підготовки батьків, а також їх соціального супроводу: "Потрібно мати дуже багато компетенцій, лише фахівця з соціальної роботи не достатньо. Потрібні вузькопрофільні фахівці, тому що це специфічна сфера". Для прикладу в практиці США, коли терапевт з фаховою освітою проходить додатково 12 модулів протягом року і ще 6 місяців після того, щоб отримати ліцензію і підтвердити свій професіоналізм у питаннях усиновлення.

Саме тому з метою забезпечення якісного соціального супроводу дітей та батьків-вихователів, експерти ухвалили рішення дослідити питання ліцензій на надання соціальних послуг для дітей і сімей з дітьми.

Завершив круглий стіл Андрій Чупріков, Національний директор МБО "БФ "СОС Дитячі Містечка". Основною проблемою ринку соціальних послуг він вбачає нестачу довіри як до родин, так і до соціальних працівників. Експерт впевнений: якщо налагодити роботу за формулою "Довіра+Підтримка+Відкритість = Ринок соціальних послуг", проблеми у системі українських ПС/ДБСТ буде вирішено.