Таку думку 24 каналу висловив голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.
Читайте також: Родичі жертв МН17 поклали червоні троянди на 298 білих крісел під посольством Росії: фото
За його словами, важливим є встановлення факту, що "Боїнг" збитий російською зенітною установкою "Бук", яку доставили з Росії і назад туди повернули. Зокрема, для міжнародного суду в Гаазі, де розглядається справа щодо звинувачення Росії в сприянні тероризму.
Тепер слідча група по "Боїнгу-777" повинна встановити винних. Імена вже називаються, і є дані розслідувачів Bellingcat, деякі названі СБУ. З високою ймовірністю майже всі вони будуть підтверджені і міжнародною слідчою групою,
– зазначив політолог.
Фесенко наголошує: ще одне принципове питання: в якій формі діятиме міжнародний трибунал. Він зауважує: заява парламенту Нідерландів про те, що судовий процес відбудеться у нідерландському суді, найімовірніше у Гаазі – політична рекомендація. Щоб це рішення стало офіційним, необхідна міжурядова угода. Є попередня згода на його створення цілої низки країн: Нідерландів, Австралії, України. Експерт вважає, що, оскільки міжнародна слідча група діє на базі юрисдикції Нідерландів, то й міжнародний трибунал теж може бути на базі юрисдикції цієї країни.
Водночас Володимир Фесенко зазначає: Росія не визнає результатів розслідування та можливий вердикт трибуналу. В Москві постійно говорять про те, що вони не брали участь у роботі слідчої групи. Якщо припустити, що раптом Росія братиме участь, то тоді Москва почне вставляти палки в колеса розслідування. Хоча, зауважує експерт, РФ частково брала участь у розслідуванні та надавала низку даних. Але коли зрозуміли, що буде доведено участь російського "Бука", припинили участь.
"Неофіційно в Росії визнаватиметься, що постріл міг бути зробленим з російського "Бука". Тому що заперечувати очевидне складно. Але робитиметься акцент на тому, що це сталося випадково, передбачалося, що це український військовий літак. Екіпаж був недосвідченим, там були не тільки росіяни, а й місцеві українці, що це трагічна випадковість", – говорить Володимир Фесенко.
Крім того, на його думку, в Росії будуть проводити паралелі. Наприклад, що в 2001 році під час військових навчань в Україні було збито ізраїльський пасажирський літак над Чорним морем. Згадають прецедент, коли в 1988 році американські військові збили іранський літак. А також будуть відзначати, що у низці випадків не було навіть фінансової компенсації.
Важливим буде сам факт вироку, імена винних у збитті "Боїнгу-777". Довести факт наказу від вищого військового або політичного керівництва Росії буде складно. Потрібні докази, які можна отримати тільки під час перехресних допитів. Безпосередніх виконавців заочно покарають, і вони стануть невиїзними з Росії. Якщо вони потраплять до європейської країни, де буде діяти Інтерпол, їх затримають і покарають,
– підкреслив Фесенко.
Нагадаємо, парламент Нідерландів схвалив угоду, де зазначається, що судовий процес відбудеться у нідерландському суді, найімовірніше у Гаазі. Обвинувальні вироки у справі щодо збиття малайзійського "Боїнга" рейсу МН17 на Донбасі можуть бути виконані в Україні, а суд Нідерландів зможе використовувати відеозв'язок під час засідання.
Раніше, 24 травня, представники об'єднаної слідчої групи з розслідування аварії літака "Боїнг 777" оприлюднили проміжні результати розслідування катастрофи авіасудна у небі над Донбасом. Дані слідчих підтверджують, що літак рейсу МН17 було збито з установки "Бук", яка у липні 2014 року потрапила на окуповану територію Донбасу з території Росії.
Що таке катастрофа MH17? 17 липня 2014 року у небі над Донбасом був збитий пасажирський літак "Боїнг-777", який здійснював рейс з Амстердама до Куала-Лумпура. В катастрофі загинули усі 298 людей, що перебували на борту. У вересні 2016 року представники міжнародної слідчої групи заявили, що літак було збито ракетою з комплексу "Бук", який на тимчасово непідконтрольну територію Донбасі завезли з Росії.