Таку думку 24 Каналу висловив політолог Максим Джигун, зауваживши, що риторика від представників американської політики повторюється. Він додав, що, якби вчасно голосувалося за фінансову та військову підтримку української держави, то нині навряд чи був би такий брак ресурсів на фронті. До слова, візит Блінкена неанонсований.
До теми У WSJ окреслили мету візиту Блінкена в Україну
Однак це відображається не лише на тому, що українські військові кажуть про нестачу озброєння, але й у тому, що ворог просувається українською територією.
"Ціною політичних амбіцій окремих гравців тепер розплачуються українські військові й українська держава. Це про ницість, зокрема, міжнародної політики. Це стосується не лише Сполучених Штатів, але й багатьох інших держав", – сказав Джигун.
Плоди давнини
Лише після того, як Росія почала зрівнювати із землею деякі українські міста, деякі західні політики почали згадувати про те, що вони мають ЗРК Patriot і можуть подумати про те, аби їх передати Україні чи купити в інших країн.
"Це відбувається в момент лише таких величезних соціальних потрясінь. Тільки тоді, коли перед загрозою виживання окремі регіони України, та й цілі області – лише тоді починають включатися в роботу західні політики", – додав політолог.
На його думку, ймовірно, це відставання спричинено багаторічною пацифістською політикою, яку привела на Захід колишня канцлерка Німеччини Ангела Меркель. Вона починала зменшувати фінансування своєї армії та заохочувати до цього інших міжнародних діячів.
Ми зараз пожинаємо плоди 20-річної давнини, які накопичувальним ефектом скупчувалися в одному місці й зараз вибухнули в тому, що світ абсолютно нездатний до того, аби давати відсіч таким ворогам як Росія, як Китай, потенційно інші авторитарні, тоталітарні режими,
– переконаний Джигун.
Тому, мовляв, держсекретар США і має давати Україні тверді гарантії, що усі контракти на виділення допомоги, які анонсовані адміністрацією Джо Байдена, уже або в дорозі до українців, або цю допомогу уже пакують у Сполучених Штатах Америки, аби доставити ЗСУ.
Реальність далека від заяв
Джигун зазначив, що є не поодинокі випадки, коли військові на фронті перебувають дуже далеко від гучних заяв деяких західних лідерів про те, що вони "будуть разом з Україною настільки довго, наскільки це потрібно".
Однак військова логістика, підготовка допомоги та постачання – це доволі складний та розтягнутий у часі процес.
США виділили для України майже 61 мільярд доларів допомоги. Якщо говорити про американську допомогу, за словами політолога, останній контракт, підписаний з виробниками зброї за ці кошти, буде реалізовуватися до 2029-го року. Тобто гроші на окремі види озброєння використають до цього часу включно.
"Настільки довгою є ця система узгодження, виготовлення деякої зброї та її постачання. Звичайно, це все неприємно, це все дуже довго і це все вартує здоров'я і життів українських захисників, захисниць та цивільного населення", – сказав Максим Джигун.
Візит Блінкена до України
- Держсекретар США прибув до Києва вранці 14 травня. Це його перший візит після того, як Конгрес ухвалив довгоочікувану допомогу для України у розмірі майже 61 мільярд доларів.
- Американський високопосадовець заявив, що "повернувся до Києва, аби продемонструвати непохитну підтримку Україні, яка захищає свою свободу від російської агресії". До цього держсекретар США був в Україні у вересні 2023-го року.
- Ентоні Блінкен заявив, що пакет військової допомоги, який попередньо погодили конгресмени, скоро прибуде в Україну. США сподіваються, що ситуацію на полі бою допоможе змінити прибуття більших обсягів допомоги.
- Тим часом Володимир Зеленський акцентував на важливості постачання з боку США систем ППО для захисту Харківщини. Глава держави обговорив з держсекретарем США ситуацію на фронті, підтримку українських військових та подальшу оборонну співпрацю. Серед питань була і підготовка до Глобального саміту миру, який відбудеться у Швейцарії.