Минулого тижня члени НАТО домовилися, що Єнс Столтенберг буде генсекретарем Альянсу до 30 вересня 2022 року, тобто 3 додаткових роки. Союзники висловили підтримку генсеку та готові співпрацювати, аби адаптувати та модернізувати Альянс. Загалом Столтенберг буде керувати НАТО 8 років. За 70-літню історію Альянсу більшість генсеків очолювали організацію не довше п'яти років.

Читайте також: Розвороту до Росії не буде: чому новообраний президент не змінить курс на ЄС і НАТО

Британське видання The Times із посиланням на джерела повідомляє, що продовження мандату Столтенберга пов'язане з американським президентом Дональдом Трампом. Союзні країни прагнуть відтермінувати битву за посаду генсека НАТО до виборів в США у 2020 році в надії, що Трамп не переобереться на другий термін.

Партнери по НАТО проштовхнули рішення про продовження терміну керівника Альянсу Єнса Столтенберга, аби не допустити, щоб Трамп призначив наступника,
– йдеться у повідомленні.

Американський президент неодноразово звинувачував європейських членів НАТО в нездатності внести справедливу частку у витрати на оборону. Тільки вісім з 29 членів НАТО досягають мінімального цільового показника в 2% ВВП.

Окрім того, вчора, 3 квітня Трамп заявив, що хотів переобрання Столтенберга і назвав свої стосунки з ним "видатними".

"Він виконав відмінну роботу, і коли прийшов час переобрання, у мене не було сумнівів, кого я хочу бачити на цій посаді" – сказав він.

Які стосунки у Столтенберга з Україною?7 лютого Верховна Рада остаточно закріпила у Конституції курс України в ЄС і НАТО. Про це рішення Столтенберг відгукнувся схвально. Він сказав, що Північноатлантичний альянс прагнутиме допомагати Україні рухатися шляхом євроатлантичної інтеграції, модернізовувати ЗСУ, проводити реформи, зокрема боротися з корупцією, адже Київ – важливий партнер для НАТО. А ще Столтенберг тоді закликав країни-члени НАТО допомогти Україні на двосторонньому рівні.