У міграційних службах прифронтових міст – черги. А заборонена в Україні соцмережа "Вконтакте" почала рясніти оголошеннями, де пропонують зробити біометричний паспорт швидко і без перешкод. Та оформити біометрику жителі окупованих територій можуть лише в підконтрольних Україні містах. "Ділки" з турфірм навіть готові вивозити людей за бажаними документами цілими автобусами.

Читайте також: Як вимушеним переселенцям отримати біометричний паспорт

Нині жодних запобіжників для донеччан, луганчан та кримчан немає. Закон про окуповані території ще тільки розробляється. Тож, як громадяни України вони вільно можуть подорожувати Європою, кажуть в міграційній службі. Щоправда,через те, що вся база даних в руках окупантів, додаткові документи у громадян таки можуть попросити.

Це можуть бути водійські права, пенсійне посвідчення, студентський квиток. Тобто всі документи, які видавалися людині фактично,
– розповів керівник прес-служби Державної міграційної служби Сергій Гунько.

Читайте також: Безвіз та біометричні паспорти: які неприємності можуть очікувати жителів окупованих територій

Але є й ті, хто брав в руки зброю та кликав війну в Україну. Адже під виглядом українських громадян для отримання біометричного паспорту з окупованих територій можуть прибути російські терористи та диверсанти, кажуть в РНБО.

Ви ж розумієте, що російська спецслужба може вбити будь-якого громадянина, що мешкає на окупованій території, взяти його установочні дані, і таким чином спробувати легалізуватись як в Україні, так і небезпечно діяти, робити якісь провокації в Європі. Ми повинні цьому завадити,
– заявив секретар РНБО Олександр Турчинов.

Тому Турчинов пропонує законодавчо закріпити процедуру додаткової, ретельної перевірки жителів ОРДЛО та Криму.

"Поки ця людина не буде надійно ідентифікована, поки не буде перевірено її відношення до іншої держави або держав і участі в сепаратистських заходах проти власної країни, або перевірена на співпрацю з російськими спецслужбами, паспорти видаватися не будуть", – заявив Олександр Турчинов.

Однак експерти попереджають – такий закон в ЄС можуть розцінити як дискримінаційний.

Якщо ми ведемо прив’язку цього всього до біометрики, до безвізового режиму, ми повинні розуміти, що це може викликати достатню неприємну реакцію з боку наших європейських партнерів. Багато хто може використати це як інформаційний привід для того, щоб показати: дивіться, Україна там займається дискримінацією, роздмухати щодо цього скандал,
– переконаний політолог Петро Олещук.

Читайте також: Все, що треба знати про оформлення біометричного паспорта

Посилені перевірки, як перепона ФСБ-шній агентурі в Україні, мають бути нормою, а не новацією, вважають аналітики. Для цього має постійно застосовуватися база даних з різних джерел інформації. А це, кажуть фахівці, ретельна робота спецслужб. Тим же, хто волею долі залишається жити на непідконтрольних територіях і не скоїв жодного злочину, боятися нема чого.