Росія намагається залякувати увесь світ, зокрема обстрілами портової інфраструктури. Однак все частіше вони отримують по заслугах у Чорному морі. Про це 24 Каналу розповів керівник безпекових програм Центру Глобалістики "Стратегія XXI" Павло Лакійчук.

Вас зацікавить "Оленегорський горняк" тоне після атаки дрона: все, що відомо про операцію СБУ і ВМС

Атака на два російські судна

Нещодавно трапився цікавий інцидент в південно-західній частині Чорного моря. Росіяни заявили, що начебто невідомі дрони атакували патрульні кораблі "Котов" і "Биков".

"Насправді там ще було судно "Спарта IV". Воно якраз везло зброю Росії з Сирії. Ходять вперті чутки, що в росіян є загиблі. Нічого не потопили, але потопимо. Тільки ЗСУ можуть навести лад в Чорному морі", – підкреслив Лакійчук.

Міноборони Росії заявляло, що атаку безпілотників начебто відбили. Однак згодом з'явились перехоплення, в який представники екіпажу цих кораблів про порятунок та допомогу.

Павло Лакійчук про ситуацію в Чорному морі: дивіться відео

Нещасливе місце для Чорноморського флоту

Варто також додати, що в тому районі, де з суднами "Котов" та "Биков" щось відбулось, вже не вперше трапляються дивні інциденти. Місяць тому "пригоди" були у розвідувального корабля Приазов'я – у нього в кормі щось вибухало.

Два місяці тому там був "Іван Хурс" – йому пощастило іще менше. Долю крейсера "Москва" пам'ятають усі.

Після усіх цих пригод росіяни втікають із нашого Чорного моря, з північно-західної частини моря. Втікають до Севастополя, закриваються боновими загородженнями. Втікають до Феодосії й далі – до Новоросійська,
– розповів Лакійчук.

Чорноморський флот з 2014 року переважно базувався в Севастополі. Однак тепер йому там місця не знаходять. Тож його мусять перебазовувати. Зокрема, до Новоросійська.

Дивіться також Влучання у корабель "Василій Бех": за Кобзоном пішли полковник і ще 6 військових

Погрожують всьому світу

Водночас Росія продовжує обстрілювати портову інфраструктуру України, зокрема й на Дунаї. Зауважимо, це недалеко від Румунії та країн НАТО відповідно. Президент Румунії Клаус Йоганніс назвав такі удари "неприйнятними" в безпосередній близькості від його країни.

Зерновий шантаж – це шантаж не лише України чи навіть Заходу. Це шантаж усього світу. Росія як терорист у такий спосіб вимагає у світу прийняти її умови – капітуляцію України. "Або ви їсте, або ми знищимо Україну",
– зауважив Павло Лакійчук.

Варто визнати, що це має певний результат. Основні маршрути зернового коридору є пустими, там немає жодних суден. З Босфору до Новоросійська постійно перебуває колона танкерів, що перевозить російську контрабандну нафту.

Натомість з Криму до Туреччини йдуть судна з викраденим українським зерном. У зворотному напрямку – до Новоросійська прямують судна допоміжного флоту Росії, які з Сирії везуть зброю та боєприпаси.

"Хто цьому може запобігти? Лише Збройні Сили України", – наголосив Лакійчук.

Ситуація у Чорному морі: останні новини

  • СБУ провела спецоперацію в бухті Новоросійська. Морськими дронами атакували корабель "Оленегорский горняк". Судно отримало серйозну пробоїну, то ж не може виконувати свої бойові завдання.
  • Водночас в ОК "Південь" повідомили, що Росія вивела в Чорне море 17 кораблів, 2 з яких – ракетоносії. Велике корабельне угруповання можуть використати для провокацій.
  • 24 липня український порт "Рені" на Дунаї масовано атакували дронами. Це відбулось за 200 кілометрів від Румунії, країни-члена НАТО. 2 серпня удари по українських портах Дунаю повторилися. Цього разу від атаки постраждав порт Ізмаїл, що розташований поблизу румунського кордону.