В Молдові ще ніхто не отримав щеплення від коронавірусу. Тим часом медична система вже не витримує навалу пандемії. Про ситуацію в країні для The Guardian написала молдавська письменниця у Лондоні Паула Ерізану.

Цікаво Молдовани чи українці: хто є найбіднішими у Європі – порівняння зарплат, пенсій, ВВП

Найбідніші можуть не отримати вакцин

"Я щасливий працювати на передовій і бачити, як добре працює канадська медична система", – написав у своєму пості в Facebook лікар-молдованин Алечу Метрегуне, який працює у Монреалі спеціалістом з ультразвукових обстежень – "Але мені сумно, що я отримав вакцину раніше за мою матір, що працює у медичній системі Молдови". Його матері наразі 61 рік й вона – педіатр з 30-річним стажем за плечима.

Читайте ще 100 тисяч смертей: чому Британія провалила боротьбу з коронавірусом

Але вона не має поняття, коли вакцина буде доступна для неї та 53300 інших лікарів у найбіднішій країні Європи (втім, на це "почесне звання" також претендує й Україна – 24). Ерізану пише: мала схожі відчуття щодо своєї родини вдома, коли побачила об'яву у лондонській аптеці ще в грудні, що вакцини скоро будуть. Бабуся письменниці тільки відновлювалася, а батько – досі боровся з наслідками хвороби.

Молдавські керманичі не очікують отримати перші постачання аж до кінця лютого. І навіть такий графік під загрозою через бюрократичні складнощі. Україна, Вірменія та Грузія – у такій самій ситуації. Через розповсюдження вакцин від нової пандемії, світ показав своє "катастрофічне моральне падіння", за словами генсека ВООЗ Тедроса Аданома Гебреєсуса.

Допомога від Румунії для Молдови / Фото NATO

І так це виглядає в Європі, де найбільш економічно нерозвинуті країни сподіваються на альянс COVAX, яким керує та ж ВООЗ. Постачання для 20-25% населення – гарантовано безкоштовні. Щодо інших доз, то країни шукають допомоги у багатших сусідів. Навряд чи це шлях сповільнити глобальну пандемію. У пов'язаному між собою світі, жодна країна не буде в безпеці, поки всі не будуть в безпеці.

Проблеми у Молдові з перших вуст

Паула Ерізану вдома у Кишиневі з грудня місяця. Постійні новини про смерті друзів родини, колишніх колег та відомих особистостей від COVID-19 стають звичними щодня. Загальна смертність зросла у Молдові на 21% між травнем та груднем 2020 року, якщо порівнювати з тим же періодом 2019.

Медична система – перевантажена. Один чоловік, якому вже за 60 років (і він хворий на вірус) мав чекати три години, поки звільниться ліжко. Стояти довелося у дворі госпіталю на морозі. Минулої весни, відео пацієнтів показували шокуючі умови у провінційних лікарнях. Там не було води та опалення.

В іншому медзакладі, чоловік помер у вбиральні. Персонал без захисного спорядження кілька годин боявся до нього підходити. Врешті, вони попрохали інших хворих на COVID-19 забрати тіло та накрити його.

У грудні був величезний показник у 58% позитивних тестів. Людям з легкими симптомами можуть відмовляти у тестах тижнями. Навіть серед медиків це роблять лише тим, хто працює у коронавірусних палатах. Рівень зараження лікарів у травні склав 25% – найвищий показник в Європі, порівнянний хіба що з 12% в Румунії.

Батько та бабуся авторки, обидва серйозно хворі та з вираженими симптомами COVID-19, їхні тести виявилися негативними. Їх перевірили лише один раз. Пандемія пролила світло на суворе недофінансування та погане управління у колишній радянській республіці, особливо у медичній сфері. Більш довготривалі наслідки можуть бути катастрофічними.

Проблеми в інших країнах Політична криза в Італії: як скандал на мільярди може спричинити хаос

Маски обов'язкові навіть на вулицях, діють правила соціальної дистанції, магазини вимірюють усім температуру. Але не всі виконують правила, впроваджені урядом і скептицизм щодо вакцини анекдотично високий (навіть серед лікарів).

Коли вірус неважливий

У опитуваннях люди кажуть, що вони більше занепокоєні економічною, ніж медичною кризою. Захворювання на COVID-19 навіть не в п'ятірці головних занепокоєнь! Вище майбутнє дітей, високі ціни, бідність, безробіття та корупція

Нестача кадрів, еміграція та політична криза

Ситуація з описаним вище Алечу Метрегуне показує хронічну місцеву проблему – відтік медичних мізків. Трохи менше третини медиків в Молдові сягнули пенсійного віку. Найвища зарплата – приблизно 16,4 тисячі грн (це 587 доларів США – 24). І це вона зросла на 30% у 2020 році.

Масова еміграція стосується не лише медицини – це найбільший виклик для всієї країни. Нестача можливостей для роботи та бажання жити у кращих умовах призводить до переїзду на Захід, до Росії, до Ізраїлю. Понад 1 млн молдован, включаючи Паулу Ерізану покинули країну.

Актуально Історії про смерть та страждання: як Європа виживала у 2020 році

У 2020 році, десятки тисяч тих, хто втратив закордонну роботу або достатньо привілейований, щоб працювати віддалено, повернулися додому через пандемію. Але ця зворотня міграція може бути тимчасовою, поки уряд нарешті не запропонує деяку економічну підтримку громадянам.

Нова президентка, але старі проблеми / Фото EURACTIV

Протягом минулого року, Молдова була однією з кількох європейських країн, яка майже не пропонувала фінансову підтримку жителям та маленьким бізнесам. Наслідки можуть "кусатися" вже у 2021.

Новообрана президентка Майя Санду вже домовилася про постачання 200 тисяч доз з Румунією та 18 млн доларів від ЄС у вигляді кризового гранту. Але Кабмін вже пішов у відставку, новому уряду не вистачає більшості у парламенті.

Політичний клас б'ється між собою, як краще організувати дострокові вибори у Парламент та організувати масове доставлення щеплень. Світла в кінці тунелю навіть не видно.