Страті передували народні виступи, які охопили Бухарест та інші румунські міста. Причина заворушень – жахлива економічна ситуація в країні. Румуни роками жили в умовах жорсткого дефіциту, тоді як правляча верхівка буквально купалася у розкоші.

Половину вищих державних посад у Румунії займали родичі Ніколае Чаушеску. Державна казна була власним гаманцем диктатора. Дружина Чаушеску – Єлена – була другою людиною в державі. Щодня за державний кошт вона літала в Париж до свого особистого перукаря та на шопінг.

Читайте також: День в історії. 35 років тому в Афганістан були введені радянські війська

Чаушеску володів сотнями палаців та державних дач. Автопарк диктатора налічував десятки авто, найдешевше з яких коштувало 100 тисяч доларів. А улюблений лабрадор Чаушеску мав власний лімузин з ескортом, кілька кімнат з телевізорами та телефоном у президентському палаці. Собаці щодня спецрейсом з Лондона доправляли улюблені бісквіти.

Після початку вуличних боїв у Бухаресті, Чаушеску з дружиною намагалися втекти за кордон. Та диктатора зрадило найближче оточення – його заарештували та миттєво судили. Серед переліку звинувачень були державна зрада, корупція, узурпація влади.

Військовий трибунал засудив диктатора та його дружину до страти. Ніколае та Єлєну Чаушеску одразу ж після засідання суду розстріляли біля стіни солдатської вбиральні.