Ще донедавна багато республіканців називали розслідування щодо втручання Росії в американські вибори "полюванням на відьом", маючи на увазі, що їх супротивники-демократи просто вигадують всілякі дурниці, аби зашкодити президентові Трампу та знецінити перемогу Республіканської партії. Але тепер замовкли й вони. Дональд Трамп-молодший оприлюднив електронне листування, яке стало беззаперечним доказом таємних домовленостей з Москвою. ФБР вже взялася за роботу.

Читайте також: ФБР завела окрему справу на сина Трампа через листування з російською юристкою

З цих електронних листів випливає, що рідний син нинішнього американського президента з радістю був готовий отримати від російського уряду компрометуючі матеріали щодо Гілларі Клінтон – це є такою собі квінтесенцією останніх викриттів преси щодо передвиборчої кампанії Трампа.

Дешевий трилер з дорогими наслідками

Вся ця історія, відверто кажучи, читається, ніби дешевий шпіонський трилер. Таємна зустріч із загадковою адвокаткою, яка має зв'язки з Кремлем. Контакти через британського поп-продюсера та його підопічного – російську поп-зірку, сина багатого олігарха, друга Путіна. Обіцянки "матеріалу" на Клінтон, якого мають забезпечити найвищі російські урядові кола – в якості цілої російської кампанії підтримки Трампа. І молодий-зелений Дональд Трамп-молодший, який радісно ведеться на ці обіцянки замість того, аби одразу повідомити ФБР про кримінальні пропозиції росіян. Та ще й не тільки він сам – на зустріч до тієї слизької адвокатки він приводить керівництво передвиборчої кампанії свого таточка – Пола Манафорта та зятя Трампа Джареда Кушнера...

Про таке вже не скажеш – мовляв, "полювання на відьом". І "фальшивкою", як це досі робив американський президент, не назвеш. Емейли публікує не який-небудь ліволіберальний журналіст, не супротивник-демократ – рідний син. Вони доводять: по-перше – передвиборча команда Трампа проявила беззаперечну готовність отримати допомогу від Росії. По-друге ж – в оточенні Трампа з самого початку було відомо, що його підтримує Москва.

Читайте також: Кремлівська юристка пояснила, для чого зустрічалася з Трампом-молодшим

Сам Дональд-джуніор стверджує, що зустріч з російскою адвокаткою завершилася нічим – ніяких матеріалів він від неї так і не отримав. Проте, в цьому пункті його свідоцтва були вже декілька разів змінені (аж до того, що Трамп-молодший стверджував, що він та двоє найвищих менеджерів кампанії Трампа обговорювали з адвокаткою... проблеми всиновлення російських дітей американцями!), а свідоцтва помічників Трампа про контакти з Росією вже стільки разів було викрито, як відверту брехню, що вже просто неможливо уявити, що ще долетить з цього приводу з Білого Дому.


Дональд Трамп-молодший стверджує, що зустріч із юристкою з Росії була даремною, тому він навіть не розповів про неї батькові

Спецслідчий ФБР Роберт Мюллер, в будь-якому разі, найближчим часом заходиться розбиратись і в цих нових доказах. Поки що все виглядає, як підготовча зустріч між російськими спецслужбами та представниками передвиборчого штабу Трампа. Чи стоїть за цим щось більше – поки невідомо, але ці електронні листи на даний момент вважаються найвагомішим доказом таємної змови команди Трампа з Москвою.

Слідчі вибудовують цілу стіну з доказів, цеглину за цеглиною. Цими листами Дональд Трамп-молодший підвіз цілу тачку цегли прямісінько до офісу спецслідчого ФБР,
– підкреслив в інтерв‘ю газеті Washington Post Рендалл Еліасон, експерт з карного права Університету Джорджа Вашингтона.

Наскільки ж вагомою є ця "цегла"? Це питання ставлять нині багато експертів та журналістів. Повноваження Роберта Мюллера загалом виходять за межі з‘ясування особистої ролі президента в цій історії та розглядають його виборчу кампанію та російське втручання у ширшому контексті. Не можна виключати, що Трамп все ж таки зробить спробу його усунути – так, як він зробив це з екс-директором ФБР Джеймсом Комі, вважає британське видання Guardian.


Наталія Весельницька, адвокат, з якою зустрічався старший син Трампа, запевнила, що не мала ніяких доручень від Кремля, а до Вашингтону приїхала із зовсім іншою метою

Наскільки реальна відставка Трампа?

Другий варіант розвитку подій – імпічмент президенту. Цей шлях теж є цілком ймовірним, але політичних перешкод на ньому набагато більше – вже тому, що наразі республіканці мають більшість в обох палатах Конгресу. Проте, в партії росте усвідомлення того, що нинішній президент для неї – вкрай небезпечний та вкрай ганебний. Наразі, за півтори роки до проміжних виборів, лідер республіканської більшості Мітч Макконнелл та спікер конгресу Пол Райан підтримують Трампа, навіть всупереч довготривалим партійним інтересам чи навіть інтересам країни, але цей стан може змінитися будь-якої миті, щойно історія з "рашагейтом" почне загрожувати репутації партії в цілому – і таким чином, поставить під загрозу вибори.

Читайте також: Трамп і імпічмент: про причини і загрози відставки президента США

Щодо опозиції – тобто, Демократичної партії – то вона не забарилася з черговим кроком. Щойно нові докази причетності Москви до перемоги Трампа були оприлюднені "блакитнооким" синочком президента – конгресмен від Каліфорнії, демократ Бред Шерман, вніс до парламенту офіційну пропозицію про початок процедури імпічменту президента. Сталося це в середу, 12 липня. Свої дії Шерман обґрунтовує тим, що Трамп, мовляв, беззаперечно намагається заважати проведенню слідства проти себе, звільнивши директора ФБР Джеймса Комі. Подібні намагання, за законом, справді є підставою для відставки президента, але досі ніхто ще не робив спробу офіційно розпочати процедуру імпічменту. Можливо, демократи впевнилися, з одного боку, у вагомості наявних доказів, з іншого ж – у тому, що принаймні питома частина республіканців вже втомилася від постійних скандалів та готова підтримати цю пропозицію.

Читайте також: У Трампа відповіли на пропозиції імпічменту

Щоправда, слід зазначити, що на даний момент навіть в стані Демократичної партії цю пропозицію підтримують далеко не всі парламентарі, тож шансів на успіх у Бреда Шермана небагато. Наразі незрозуміло навіть, чи матиме місце обговорення його пропозиції в Конгресі взагалі.

Більшість опозиційних політиків вважають, що правової основи для початку процедури імпічменту ще не існує. Вони сподіваються на те, що слідчі під керівництвом Роберта Мюллера дадуть їм більше козирів у руки, аби їх аргументи звучали більш переконливо. Станом на сьогодні пропозицію Шермана підтримав один-єдиний конгресмен від Демократичної партії, а саме – Ел Грін від штату Техас. Щодо республіканців, то вони не дали за неї поки що жодного голосу, а республіканці мають в Конгресі "зручну" більшість у 24 голоси. Таким чином, здається, що каліфорнійський конгресмен поспішив зробити постріл – і влучив "у молоко". Але не слід забувати, що цей постріл – лише перший. Будуть й інші – в цьому нема жодних сумнівів.

Читайте також: Імпічмент Трампа – лише питання часу, – The Guardian