Хто такий Дмитро Фірташ
Український олігарх, бізнесмен і політик, співвласник скандального "Надра Банку", голова ради директорів міжнародної групи компаній Group DF.
Читайте також: Екстрадиція: що це таке у кримінальному праві
У 2010-му фінансував президентську кампанію Віктора Януковича. Мав політичне протистояння з Юлією Тимошенко.
Після Революції Гідності, з березня 2014-го мешкає в австрійському Відні.
У листопаді 2015 планував повернутися в Україну. Але українська влада його не впустила. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що в разі повернення Фірташа затримає поліція через звернення міністерства юстиції США в Генпрокуратуру України.
Крім США, проти Дмитра Фірташа відкривали кримінальні справи у Таджикистані та Іспанії. Екстрадувати в Іспанію його австрійський суд відмовився – через недостатнє обґрунтування іспанців.
Читайте також: Суд Австрії дозволив екстрадувати Фірташа до США
Що належить олігарху
Активи Group DF: в хімічній промисловості, виробництві титану, газовому та банківському секторах. Group DF працює в 11 країнах євразійського регіону.
Серед підприємств, що належать Фірташу:
- "РосУкрЕнерго АГ";
- ЗАТ СП "Таджик Азот";
- холдинг OSTCHEM: ПАТ "Азот" (Черкаси); ПАТ "Концерн Стирол" (Горлівка); Сєвєродонецьке об'єднання "Азот"; ПАТ "Рівнеазот" (Рівне); ПАТ "УкрАгро НПК" (Україна), "Кримський титан" (Армянськ);
- "Надра Банк" (визнаний неплатоспроможним у 2015);
- "Правекс-Банк" (придбаний у 2014);
- БЦ "Парус" та ТРЦ "Арена Сіті" у Києві (у співвласності);
- Inter Media Group (канали "Інтер", "К1", "К2", "НТН", "Мега", "Ентер-Фільм", "Ентер-Музика", Zoom та "Піксель"), придбаний у 2013.
Читайте також: Як зароджувався олігархат в Україні та чи можливо його подолати
Чому Фірташа хочуть екстрадувати до США
Тому що США звинувачує його у корупції і хоче судити за це.
Фірташа заарештували в березні 2014 року у Відні. Проте випустили під заставу в 174 мільйони доларів. З того часу він оскаржує екстрадицію до США. Справа триває вже 4,5 роки.
У чому звинувачують олігарха
Федеральні прокурори Північного округу Іллінойсу стверджують, що Дмитро Фірташ допомагав у підкупі індійських чиновників, щоб отримати вигідну угоду про видобуток титану для Boeing.
Також Генеральний прокурор США Джефф Сешнс стверджував, що Фірташ діяв, як "прямий агент Кремля" у схемі зняття грошей з перепродажу природного газу між російською фірмою "Газпром" та Україною.
Що каже захист Фірташа
Адвокати олігарха наполягали, що суд США не має повноважень розглядати злочини в Індії. Проте американські судді вважають, що оскільки в справі задіяні інтереси американської компанії Boeing – це дає їм таку юрисдикцію.
Захист Фірташа переконує австрійське правосуддя, що справа – більше політична. Оскільки свого часу олігарх відмовився підтримувати Юлію Тимошенко на президентських виборах у 2014 році – американці на нього за це "образилися", і вирішили будь-що "спіймати цю рибу", за власним виразом Фірташа.
Сам фігурант справи переконує, що ніяких хабарів індійським чиновникам не давав.
Читайте також: Українські олігархи: кого контролюють у Раді і якими телеканалами володіють
Що йому загрожує
За законодавством США, звинуваченому у корупції Дмитрові Фірташу загрожує 50 років тюремного ув'язнення.
Що буде далі
Наразі питання екстрадиційного арешту Фірташа і подальшого його доправлення до Штатів вирішує Земельний суд Відня.
Фірташ поки залишиться в Австрії. Його адвокати вже подали клопотання про відновлення судового розгляду справи про екстрадицію. Тому, поки суд не ухвалить рішення щодо цього клопотання, видачу Фірташа США відтерміновано.