Хто такий Дмитро Фірташ

Український олігарх, бізнесмен і політик, співвласник скандального "Надра Банку", голова ради директорів міжнародної групи компаній Group DF.

Читайте також: ​Екстрадиція: що це таке у кримінальному праві

У 2010-му фінансував президентську кампанію Віктора Януковича. Мав політичне протистояння з Юлією Тимошенко.

Після Революції Гідності, з березня 2014-го мешкає в австрійському Відні.

У листопаді 2015 планував повернутися в Україну. Але українська влада його не впустила. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що в разі повернення Фірташа затримає поліція через звернення міністерства юстиції США в Генпрокуратуру України.

Крім США, проти Дмитра Фірташа відкривали кримінальні справи у Таджикистані та Іспанії. Екстрадувати в Іспанію його австрійський суд відмовився – через недостатнє обґрунтування іспанців.

Читайте також: Суд Австрії дозволив екстрадувати Фірташа до США

Що належить олігарху

Активи Group DF: в хімічній промисловості, виробництві титану, газовому та банківському секторах. Group DF працює в 11 країнах євразійського регіону.

Серед підприємств, що належать Фірташу:

  • "РосУкрЕнерго АГ";
  • ЗАТ СП "Таджик Азот";
  • холдинг OSTCHEM: ПАТ "Азот" (Черкаси); ПАТ "Концерн Стирол" (Горлівка); Сєвєродонецьке об'єднання "Азот"; ПАТ "Рівнеазот" (Рівне); ПАТ "УкрАгро НПК" (Україна), "Кримський титан" (Армянськ);
  • "Надра Банк" (визнаний неплатоспроможним у 2015);
  • "Правекс-Банк" (придбаний у 2014);
  • БЦ "Парус" та ТРЦ "Арена Сіті" у Києві (у співвласності);
  • Inter Media Group (канали "Інтер", "К1", "К2", "НТН", "Мега", "Ентер-Фільм", "Ентер-Музика", Zoom та "Піксель"), придбаний у 2013.

Читайте також: Як зароджувався олігархат в Україні та чи можливо його подолати

Чому Фірташа хочуть екстрадувати до США

Тому що США звинувачує його у корупції і хоче судити за це.

Фірташа заарештували в березні 2014 року у Відні. Проте випустили під заставу в 174 мільйони доларів. З того часу він оскаржує екстрадицію до США. Справа триває вже 4,5 роки.

У чому звинувачують олігарха

Федеральні прокурори Північного округу Іллінойсу стверджують, що Дмитро Фірташ допомагав у підкупі індійських чиновників, щоб отримати вигідну угоду про видобуток титану для Boeing.

Також Генеральний прокурор США Джефф Сешнс стверджував, що Фірташ діяв, як "прямий агент Кремля" у схемі зняття грошей з перепродажу природного газу між російською фірмою "Газпром" та Україною.

Що каже захист Фірташа

Адвокати олігарха наполягали, що суд США не має повноважень розглядати злочини в Індії. Проте американські судді вважають, що оскільки в справі задіяні інтереси американської компанії Boeing – це дає їм таку юрисдикцію.

Захист Фірташа переконує австрійське правосуддя, що справа – більше політична. Оскільки свого часу олігарх відмовився підтримувати Юлію Тимошенко на президентських виборах у 2014 році – американці на нього за це "образилися", і вирішили будь-що "спіймати цю рибу", за власним виразом Фірташа.

Сам фігурант справи переконує, що ніяких хабарів індійським чиновникам не давав.

Читайте також: Українські олігархи: кого контролюють у Раді і якими телеканалами володіють

Що йому загрожує

За законодавством США, ­звинуваченому у корупції Дмитрові Фірташу загрожує 50 років тюремного ув'язнення.

Що буде далі

Наразі питання екстрадиційного арешту Фірташа і подальшого його доправлення до Штатів вирішує Земельний суд Відня.

Фірташ поки залишиться в Австрії. Його адвокати вже подали клопотання про відновлення судового розгляду справи про екстрадицію. Тому, поки суд не ухвалить рішення щодо цього клопотання, видачу Фірташа США відтерміновано.