Експерт з міжнародної безпеки фонду "Демократичні ініціативи" Тарас Жовтенко сказав 24 Каналу, що стратегічно змінити думку країн Глобального Півдня неможливо, оскільки багато з них пов'язані певними стосунками або з Росією, або з Китаєм.

До теми Продавці повітря Глобального Півдня: чи врятує БРІКС Росію від світової ізоляції

Мають бути напрацьовані конкретні кроки

Попри це, стратегічне завдання України – там, де є можливість, залучати країни Глобального Півдня до активної участі у реалізації мирного плану Президента України Володимира Зеленського.

На зустрічі, яка проходила на Мальті, йшлось про те, що вже по п'яти пунктах українського мирного плану мають бути напрацьовані конкретні, практичні кроки щодо їхньої реалізації.

Потрібно розуміти, що далеко не всі 65 країн, які беруть участь у саміті на Мальті, погодяться залучитись до реалізації абсолютно всіх пунктів мирного плану. Кожна країна вибиратиме для себе конкретні пункти,
– наголосив Жовтенко.

Водночас країни-учасниці саміту не брали на себе зобов'язання залучатись до всіх пунктів Формули миру.

Як долучити країни Глобального Півдня до мирного плану Володимира Зеленського: дивіться відео

Розвиток ініціативи

Далі ця ініціатива отримає більш робочий формат, коли у кожній її сесії будуть брати участь країни, питання яких будуть обговорюватись. І відповідно представництво буде дуже сильно варіюватися.

Однак це не означає дипломатичний розворот цих країн, які зараз не брали участі у заході на Мальті, мовляв, вони відмовились від реалізації мирного плану, який Україна представила на всіх міжнародних майданчиках.

"Далі ініціатива матиме більш інструментальний формат, який Україна буде також використовувати, щоб політично утримувати країни Глобального Півдня у нашому порядку денному та не дати їм скотитися у візію російської пропаганди", – підкреслив Тарас Жовтенко.

Зустріч на Мальті радників щодо Формули миру

  • Зустріч зовнішньополітичних радників та радників з питань національної безпеки відбулась 28 жовтня на Мальті. На ній в центрі уваги була українська Формула миру Президента України Володимира Зеленського. До участі в зустрічі було залучено 65 країн.
  • Глава ОПУ Андрій Єрмак зазначив, що Україна доклала потужних дипломатичних зусиль, щоб залучити до участі саміті таку кількість країн – зокрема країн Глобального Півдня.
  • На зустрічі в Мальті відбулись конкретні кроки задля реалізації Формули миру. Були презентовані та обговорені конкретні плани реалізації її 5 пунктів: ядерна безпека, енергетична безпека, продовольча безпека, гуманітарний напрямок (звільнення полонених та депортованих осіб), відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
  • Володимир Зеленський у своєму зверненні зазначив, що на зустрічі на Мальті були представлені всі континенти.
  • Він додав, що пункти Формули миру є такими, щоб "кожен у світі, хто справді цінує міжнародне право" мав можливість "підтримати глобальні зусилля проти агресії".
  • Зеленський наголосив, що відповідно до кожного пункту Формули миру зосереджені групи держав, які сприятимуть реалізації.