Дональд Трамп за порівняно невеликий час, який він провів на посаді президента США, встиг прославитися своїми, м'яко кажучи, перебільшеннями: все у нього "грандіозне", "відмінне" та "найбільше в історії". От і 18 вересня, під час зустрічі з Анджеєм Дудою, він теж вдався до свого типового ораторського засобу: заявив, що "союз між двома країнами – США та Польщею – ще ніколи не був таким міцним". Насправді, американсько-польські відносини охолонули ще за часів Барака Обами, а Анджей Дуда був змушений чекати на запрошення до Білого дому більше ніж три роки.
Дуда дуже довго чекав запрошення до Білого дому
Читайте також: Союз Польщі та США – найкраще послання Кремлю, – заступник голови адміністрації Дуди
Втім, слід визнати, що подібне зволікання нетипове для відносин між Польщею та США. Поляки недарма вважали та вважають себе "американським форпостом в Євросоюзі", а попередники Дуди летіли до Вашингтону в перший же рік свого президентства. З іншого боку, Дональд Трамп, очоливши Білий дім, завітав до Варшави раніше, ніж побував у столицях більшості інших європейських держав. Він проголосив у польській столиці промову, в якій вперше з початку своєї президентської каденції недвозначно підкреслив, що Америка визнає та готова виконувати 5-й параграф Статуту НАТО – про колективну оборону (цей параграф проголошує, що напад на будь-яку країну НАТО вважається нападом на всіх членів Альянсу).
Це була примітна подія, позаяк за два місяці до того Трамп встиг заявити, що не збирається встрягати у Третю світову війну через якісь країни, бодай вони й були б членами НАТО. З тієї промови можна було навіть зробити висновок, що за когось іншого він воювати не хоче, а от за Польщу "впишеться" обов'язково...
Хто воює, а хто й захисник
Подібна гарантія для Польщі дуже багато означає. З одного боку – обіцянка збудувати військову базу США прозвучала наступного дня після того, як поляки відзначили сумну дату – 17 вересня. Саме цього дня у 1939 році Радянський Союз без проголошення війни напав на Польщу, розділивши її з німецькими нацистами. Пам'ять про ці "російсько-німецькі кліщі" передається в поляків із покоління в покоління, тому суттєва військова підтримка з боку наймогутнішого у світі союзника дорого коштує.
Польщі необхідна військова підтримка з боку США
З іншого боку – так вже вийшло, що Польща наразі просто привласнила собі в Євросоюзі статус "головного захисника від російської агресії". В Європі саме Польщу, а не Україну вважають країною, яка опинилася на передовому рубежі. Тож поки українці воюють на власній території, стримуючи російських "їхтамнетів" та вимушено захищаючи від них не лише себе, а й всю Європу – жваві поляки переконують всіх навкруги, що захисниками від "потвори зі Сходу" є саме вони. Тому їм належить отримувати будь-яку посильну допомогу. А американські війська на польській території – що може бути більш допоміжним, ніж це?
Читайте також: Дуда зробив гучну заяву щодо присутності американських військ в Польщі
Нагадаємо, що досі американці відмовлялися зводити в Польщі свою постійну базу – не в останню чергу через те, це означало б порушення Основоположного акту НАТО – Росія від 1997 року, який передбачає заборону постійної присутності військ Альянсу в колишніх країнах Варшавського договору. Саме тому, щойно Росія "гібридно" напала на Україну, НАТО довелося надсилати до Східної Європи свої війська на ротаційній основі: батальйон змінює батальйон, дивізія змінює дивізію, а жоден з підрозділів не залишається в Східній Європі постійно. До речі, війська НАТО, які зараз дислокуються в Польщі, підкоряються саме командуванню США.
Розміщення військової бази США в Польщі може порушити Основоположний акт НАТО – Росія, укладений у 1997 році
Ґуд бай, меморандум?
Але тепер, здається, цей документ може спіткати та ж доля, що й Будапештський меморандум, в якому США, Велика Британія та Росія гарантували Україні безпеку та незмінність кордонів в обмін на третій за розмірами у світі ядерний арсенал. Тобто ним, ввічливо кажучи, "підітруться". Анджей Дуда на спільній прес-конференції разом зі своїм американським колегою, радісно й трохи улесливо назвав майбутню американську військову базу в Польщі "Фортом Трамп". Що ж, можливо, його розрахунок і виправдається: Дональд Трамп, як відомо, до нестями любить, коли його нахвалюють...
Дуда запропонував назвати потенційну військову базу США в Польщі на честь Трампа, що не могло не сподобатись главі Білого дому
Втім, прагнення до постійної присутності американських військ у Польщі Дуда підкріпив ще й реальними аргументами – він поскаржився на агресивну поведінку Росії, причому Трамп з ним одразу погодився. Окрім того, Польща зголосилася збудувати цю базу власним коштом – наразі йдеться про два мільярди доларів. Трамп теж дуже схвально поставився до цього наміру та зазначив, у свою чергу, що деякі значно багатші за Польщу європейські країни бажають, аби Америка їх захищала безкоштовно. Це, мовляв, нечесно – от, беріть приклад з поляків.
Насправді, чи буде в Польщі зведено "Форт Трамп" – поки що незрозуміло, незважаючи на обіцянки американського президента. Пентагон відреагував на них підкреслено байдуже, його шеф Джеймс Меттіс заявив, що залишається ще багато відкритих питань та багато деталей, які слід з'ясувати. Рішення ще не ухвалено. Поляки відреагували на це повідомлення теж аж ніяк не однозначно. До прикладу, колишній польський посол в США заявив, що насправді обіцянка Трампа "перевірити всі обставини" є прямою відмовою будувати базу. Експерти зазначають, що американці вже десятки років не будують подібні бази в Європі. З іншого боку, близькі до польського уряду аналітики вважають, що Трамп і не міг напряму заявити – мовляв, так, ми будуємо. Він як президент просто не мав на це права, бо подібні питання вирішуються Конгресом США.
Читайте також: Провокаційний крок: американський генерал виступив проти розміщення бази США у Польщі
Газ та Голокост
Тим не менше, Дуда й Трамп підписали спільну заяву про стратегічне партнерство, яке "на фоні наявних загроз безпеці" – окрім усього іншого, через поведінку Росії – вимагає посилення військової та енергетичної співпраці. Останнє, певно, є особливо цікавим для українців, бо поляки й американці спільно з Україною працюють проти російсько-німецького проекту "Північний потік-2", який вони вважають політично вмотивованим намаганням Росії встановити газовий контроль над Європою.
Цікаво, що під час підписання цієї заяви в Овальному кабінеті Білого дому сталося "протокольне непорозуміння": Анджей Дуда змушений був навстоячки перегнутися через письмовий стіл, натомість Трамп спокійно за ним сидів. На думку деяких ЗМІ, це було цілеспрямоване безчестя для польського президента. Один із польських журналістів іронічно припустив у своєму Twitter, що якби Трамп трохи не посунувся – Дуді довелося б підписувати документ, стоячи навколішки.
Дуда підписував декларацію про стратегічне партнерство США і Польщі в дуже незручній позі
Тим не менше, цей візит викликав почуття "потепління" в американо-польських відносинах. Кілька років поспіль Білий дім піддавав Варшаву нищівній критиці – перш за все, за, м'яко кажучи, сумнівні реформи нинішнього польського уряду. Попередник Трампа Барак Обама декілька років тому під час своєї зустрічі з Анджеєм Дудою на саміті НАТО в Варшаві розкритикував "перебудову" польської юстиції настільки, що польське телебачення вдалося до цензури його промови, викликавши цим гучний скандал.
Саме тому керівництво Польщі так зраділо перемозі Трампа: а й справді, він поляків довгий час ні за що не критикував, йому вочевидь були байдужими будь-які польські реформи. Допоки поляки не ухвалили закон, який в Україні прозвали "антибандерівським", а у світі – "законом про Голокост". Нагадаємо, що ухвалений на початку цього року закон передбачав тюремне покарання будь-кому, хто або схвалює діяльність Української повстанської армії, або ж висловлюється про причетність поляків до знищення євреїв під час Другої світової війни. Україна та Ізраїль обурились у зв'язку з ухваленням цього скандального закону та зажадали його зміни або скасування.
У лютому цього року Польща спричинила міжнародний скандал, ухваливши "антибандерівський закон"
Однак польська влада ніяк на це обурення не відреагувала, доки до конфлікту "не підключилася" Америка. Держдеп США заявив, що "Сполучені Штати припиняють будь-який діалог із Польщею, доки закон не буде змінено", після чого Анджей Дуда, який його підписав, особисто скоординував текст закону до Конституційного суду на перевірку, а польський Сейм, не дочекавшись висновків суду, змінив "Закон про національну пам'ять", виключивши з документа його кримінальну складову.
Читайте також: Залишається простір для маніпуляцій: Клімкін розкритикував змінений закон Польщі про нацпам'ять
І лише після цього Анджей Дуда отримав запрошення до Вашингтона, а Трамп пообіцяв звести в Польщі "форт" свого імені. Що ж... добре мати впливових друзів, чи не так?