Відтак, в Євросоюзі 26 липня екстрено прийняли рішення про скорочення споживання газу вже цієї зими. Ба більше, вже обговорюють й новий пакет санкцій, що стосуватиметься газового ембарго, хоча до цього європейці не хотіли йти на такий крок. Про це розповів ведучий Олексій Печій на стрімі, який транслювали на ютубі 24 каналу.

До теми кремль намагався приховати грандіозний програш, але виказав розпач

За його словами, разом з газовим шантажем відбулося й прозріння Європейського Союзу. Адже там вже відверто заявили, що це – не шантаж, а торговельна війна, оголошена москвою.

До того ж російський "газпром" не просто продовжив шантаж "Північним потоком – 1", а й намагається привезти до аварії в українській газотранспортній системі. Тому в Києві впевнені, що єдина адекватна відповідь росії – це вдарити у відповідь.

Догодити кремлеві в європейців не вийшло

ЄС до останнього намагався задобрити кремль, аби там не скорочували постачання газу, але, як ми з вами прекрасно знаємо, чим більше ти йдеш на поступки бандиту, тим більше він нахабніє. Так сталося і цього разу,
– заявив журналіст.

Напередодні, 26 липня, на Лондонській біржі ціна газу в Європі знову побила рекорди. Тепер 1000 кубометрів газу у Європі коштує 1900 доларів, а ще на початку вчорашнього дня ціна складала 1735 доларів. І це ще не межа.

Причиною такого подорожчання став черговий шантаж з боку кремля. Усі пам'ятають, як Німеччина наполягала на поверненні росіянам газової турбіни Siemens, що опинилася на ремонті в Канаді та яку через санкції Канада не хотіла повертати.

"Україна весь час виступала проти повернення цієї турбіни, бо це порушувало б санкції. Мовляв, якщо ви вже прийняли такі обмеження, то, мабуть, повинні їх дотримуватися", – каже Печій.

Але кремль все ж використав цю ситуацію, щоб шантажувати Європу. Як розповідали в російському "газпромі", турбіна була вкрай необхідна для нормальної роботи "Північного потоку – 1".

Попри те, що експерти, і навіть Міністерство енергетики Німеччини запевняли, що відсутність цієї турбіни ніяк не впливає на роботу газопроводу, бо вона є резервною та не залучена до роботи, кремль вирішив маніпулювати цим фактом, знизивши постачання газу в Німеччину спершу на 40%, а потім і на 60%.

Це дуже болюче відбилося на Німеччині, яка не встигла наповнити свої газові сховища, тож уряд Шольца почав практично благати Канаду повернути турбіну росії. Попри протест України, канадці врешті-решт відправили турбіну до Німеччини, а звідти вона мала потрапити до рук росіян.

Тепер турбіна не потрібна росіянам

"Україна неодноразово запевняла, що росія нахабнітиме більше, якщо хоч трішки піти їй на поступки. І коли Канада сказала, що повертає турбіну, наступного ж дня, 11 липня, росія повністю зупинила прокачку газу через "Північний потік – 1", нібито знову проводячи якийсь ремонт", – наголосив ведучий.

Ремонт оголосили на 10 днів, протягом яких усі гадали, чи відновить росія хоч якесь постачання газу, коли це термін збіжить. На диво, 21 липня, вона це зробила, але знову ж лише на 40% від повної потужності "Північного потоку – 1".

Німці трішки видихнули, але вже за 5 днів російський "газпром" заявив, що з 27 липня обсяги прокачування газу через "Північний потік – 1" складатимуть лише 20% від загальної потужності.

У зв'язку із закінченням терміну міжремонтного напрацювання до капітального ремонту (відповідно до розпорядження ростехнагляду та з урахуванням технічного стану двигуна) "газпром" зупиняє експлуатацію ще одного газотурбінного двигуна Siemens на КС "Портова",
– заявили в росії.

Простими словами, росіяни заявили, що у нихне працює ще одна турбіна Siemens, яку також потрібно терміново ремонтувати. Але тут є напрочуд цікаві нюанси:

  • росія прокачує через "Північний потік – 1" саме 20%, бо це максимальний мінімум – якщо вони знизять обсяг більше, доведеться взагалі зупиняти трубу,
  • росія не хоче забирати першу турбіну Siemens, про яку так клопотали німці, і яку Канада погодилася відправити до Європи.

Саме другий факт має привести до тями уряд Шольца. Компанія Siemens Energy повідомила, що турбіна готова до доставки на компресорну станцію "Портова", де "Північний потік – 1" починає свою роботу на Європу. Перед цим "газпром" має надати митні документи для передачі, але він цього не робить.

У компанії відзначають, що транспортування турбіни може початися негайно, оскільки влада Німеччина надала Siemens Energy всі необхідні документи для експорту в росію ще на початку минулого тижня.

Але тепер росія не хоче просто так забирати цю турбіну. Тут починається новий поворот шантажу,
– сказав Печій.

Чого знову хоче путін

Тепер москва вимагає від Заходу конкретних документів, які підтвердили б, що передача цієї турбіни не порушує жодних санкцій. Тобто росіяни хочуть, аби німці підписалися під тим, що й далі подібних санкцій не буде.

Своєю чергою, у Siemens Energy запевнили, що зменшення постачання газу росією жодним чином не пов'язане з їхньою другою турбіною. У монреальському відділі компанії зауважили, що технічне обслуговування турбін є рутинною процедурою, а за останні 10 років в обслуговуванні не було жодних суттєвих ускладнень. Відтак, зв'язку між турбіною та рішенням про припинення подачі газу немає.

Крім того, відомо, що і Україна, і ЄС закликали "газпром" прокачувати більше газу через українську ГТС, якщо на "Північному потоці – 1" є якісь проблеми. росіяни ж не відмовилися напряму, а фактично пішли на злочин, спробувавши спровокувати аварію в українській ГТС.

25 липня "газпром" без попередження різко збільшив тиск газу на магістральному газопроводі на ділянці державного кордону між Україною та росією. Така ситуація є вкрай небезпечною.

"Очевидно, що кремль зробив це свідомо. Він свідомо різко збільшив тиск у трубі з надією, що вона десь розірветься, відбудеться аварія. Тоді можна буде все списати на черговий ремонт і сказати, що прокачувати газ через українську ГТС вони не можуть", – вважає Печій.

Як в Європі відреагували на зменшення поставок

Такі дії росії нарешті розрухали німецьких та європейських лідерів. Там почали відверто говорити, що газовий шантаж москви – це ніщо інше, як торговельна війна росії проти Європи.

Зокрема, віцеканцлер та міністр економіки та захисту клімату Німеччини Роберт Габек закликав готуватися до дуже важкої зими. За його словами, Німеччина продовжить заповнювати свої сховища газом з Нідерландів та Норвегії. Але як швидко та в яких обсягах – питання відкрите.

Далі Габек зробив дуже важливу заяву, яка свідчить, що німці перестали боятися та зрозуміли, з ким мають справу. Тому вони просто готуються до складної війни, виключаючи будь-які поступки росії.

У них навіть не вистачило духу сказати, що ми перебуваємо у торговій війні з вами, хлопці. Натомість про ці турбіни розповідають фарсові історії, які просто не відповідають дійсності. Президент росії веде підступну гру,
– сказав німецький міністр.

Так само гостро на новий поворот у газовому шантажі відреагувала й міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок, яка заявила, що путін кинув виклик Європі і вона цей виклик прийняла. На її переконання, цей шантаж жодним чином не зруйнує європейську єдність – проблеми з енергетикою навпаки об'єднали ЄС для пошуку спільного рішення.

Крім того, газовий шантаж москви в Європі визнали суто політично вмотивованим рішенням. Про це сказала членкиня Єврокомісії з енергетики Кадрі Сімпсон.

"Ми знаємо, що технічних причин для цього немає. Це політично вмотивований крок, і ми маємо бути до цього готові. І саме тому попереджувальне зниження нашого попиту на газ є мудрою стратегією", – заявила вона.

Як діятиме ЄС

Вчора, 26 липня, представники країн ЄС узгодили план Єврокомісії щодо скорочення загального споживання газу на 15% в період з 1 серпня 2022 року по 1 березня 2023 року, тобто в найважчий період.

Ця домовленість має знизити ризики, які можуть виникнути через повне припинення постачання російського газу. Крім того, у ній передбачене створення можливості ініціювання сигналу тривоги Євросоюзу у випадку серйозних перебоїв та встановлення обов'язкових цілей економії.

Тобто в документі вони чітко прописали, що всі європейські країни зобов'язуються економити газ, щонайменше на 15%, і у випадку, якщо росія повністю припинить постачання, обіцяють допомагати один одному,
– пояснив Олексій Печій.

Він додав, що, за словами президентки Єврокомісії Урсули Фон дер Ляєн, навіть ця економія у 15%, що, здавалося б, не так і багато, приведе до збереження 45 мільярдів кубометрів газу. Тим паче, що цей план передбачає почати економити практично миттєво.

Також вона запевнила, що після останнього рішення росії вже майже ні в кого не залишається сумнівів щодо того, що москва – ненадійний енергопостачальник і ЄС має бути готовий до повної зупинки постачання та споживання російського газу.

Повний стрім з Олексієм Печієм на 24 каналі: дивіться відео