Що про угоду сказали в ОБСЄ

Угода набуде чинності з 00:01 27 липня 2020 року і діятиме до повного врегулювання конфлікту. ОБСЄ вже оприлюднила заяву, у якій йдеться, що ця домовленість ТКГ полегшить життя цивільному населенню Донбасу,

Цікаво: Прорив у ТКГ: сторони домовилися про повне припинення вогню на Донбасі

"Ця угода є важливим кроком до повного, сталого та всебічного припинення вогню, а також до виконання одного з головних висновків Паризького саміту в Нормандії. Реальне припинення вогню полегшить також негаразди цивільного населення в зоні конфлікту", – сказав Еді Рама.

Голова ОБСЄ запевнив про підтримку зусиль Тристоронньої контактної групи та "нормандської четвірки", а також висловив надію на повне виконання мінських домовленостей та висновків, досягнутих на Паризькому саміті в Нормандії 9 грудня 2019 року. Йдеться про саміт "нормандської четвірки" в Берліні, на якому вперше зустрілись Зеленський та Путін. На саміті домовились про обмін полоненими, який відбувся 29 грудня, розведення військ на лініях зіткнення та повне припинення вогню.

Рама підкреслив ключову роль Спеціальної моніторингової місії в Україні у моніторингу та підтримці імплементації Мінських угод. Також Еді Рама наголосив, що основним пріоритетом головування Албанії в ОБСЄ до 2020 року є сприяння мирному вирішенню кризи в Україні.

Реакція ЄС на угоду про припинення вогню

Високий представник ЄС Жозеп Боррель також привітав нову угоду й підтримав зусилля президента Зеленського в імплементації Мінських домовленостей. Відповідне повідомлення оприлюднене на сайті Європейської Служби зовнішніх дій за результатами зустрічі Борреля з українським прем'єром Денисом Шмигалем.

Боррель підтвердив, що ЄС повністю підтримує суверенітет і територіальну цілісність України. Щодо Росії, то в Євросоюзі сподіваються, що і вона підтримає зусилля України та використає власний вплив на збройні формування Донбасу. Відтак, наразі усі санкції ЄС проти Кремля залишаються чинними.

Що передбачають нові домовленості про режим тиші?

  • Забороняються будь-які наступальні й розвідувально-диверсійні дії, а також використання літаючих апаратів сторін.
  • Не можна розміщувати важке озброєння у населених пунктах та їх околицях.
  • Створення координаційного механізму, який реагуватиме на порушення режиму припинення вогню.
  • Дисциплінарні заходи за порушення режиму припинення вогню і повідомлення про них координатора ТКГ.
  • Заборона застосування вогню. У відповідь стріляти можна у разі наступальних дій, якщо вогонь відкритий за наказом відповідного керівництва ЗСУ і керівництва збройних формувань ОРДЛО після безуспішної спроби використовувати координаційний механізм.