Супрун: бути чи не бути

Коли заходить мова про членів уряду, які можуть залишитись на своїх посадах, експерти одразу називають двох міністрів – Уляну Супрун та Арсена Авакова.

Триває активна лобістська кампанія як громадська, так і за підтримки західних партнерів, стосовно Супрун. Щодо неї, вірогідніше за все, буде компромісне рішення: призначать нову людину, яка б не конфліктувала з її політикою,
– вважає директор Школи відповідальної політики Андрій Юсов.

Джерела політтехнолога Олега Постернака як в Офісі Президента, так і серед більшості депутатів від "Слуги народу", дотичних до президента, розповідають, що на Володимира Зеленського чиниться шалений міжнародний тиск, аби на посаді залишилась Супрун.

Прогноз: Новий уряд: коли і як Україні оберуть міністрів

Водночас, не всі депутати монобільшості "Слуги народу" в захваті від її кандидатури. Відставка нинішньої очільниці МОЗу додала б, зокрема, й електоральних балів до рейтингу Володимира Зеленського.

Чого чекати від нового уряду, дивіться тут:

Ми робили фокус-групи (не для публікацій), але можу сказати – Супрун користується шаленим антирейтингом. Не йдеться про якість проведеної медреформи, а саме про особистість міністра, яка своєю поведінкою збурює негативне сприйняття медичної реформи,
– розповідає Олег Постернак.

Водночас, експерт говорить, що, можливо, певні заходи, які було проведено після старту медреформи у 2016 році, були правильними і розумними, і зараз вже почали давати позитивні результати. Тому нинішня команда МОЗу може залишитись. Адже "Слуга народу" декларує продовження медичної реформи, наступний етап якої – запровадження медичного страхування. Щоправда, це не питання цього року. За інформацією Олега Постернака, зараз така ситуація, що Уляна Супрун залишиться на посаді 50% на 50%.

До речі: З якими проблемами зіткнуться нові парламент та уряд

На відставку Супрун впливають такі фактори як міжнародний тиск і бажання електорально "нагрітись" на її звільненні.

Залежно від того, як буде сприйматися політика з трансформації охорони здоров'я. Якби були можливості, своя команда, фінансова підтримка, політична підтримка для того, щоб трансформація відбувалася, то думаю, кожен би залишився на своїй посаді,
– сказала Супрун про можлвість залишитися на посаді.

"За" і "проти" голови МВС

Відкрите питання і щодо відставки Арсена Авакова. Розглядається можливість його призначення віце-прем'єром з питань координації правоохоронних органів. Водночас, потрібно розуміти, що віце-прем'єр не є міністром, тому він позбудеться керівництва відомством і, відповідно, впливу на найсерйозніший орган – Нацполіцію та Нацгвардію, яка контролюється через систему МВС. Діалог з Арсеном Аваковим – одна з причин, через яку наразі гальмується повна комплектація майбутнього ряду.

Арсен Аваков, міністр МВС
Арсен Аваков має шанси залишитись на посаді / Фото GettyImages

На думку Олега Постернака, Арсен Аваков погодиться на посаду віце-прем'єра за умови, що залишиться очільником МВС. Теоретично вони можуть домовитись, адже команда Володимира Зеленського в боргу перед ним за відносно спокійне проходження парламентської та президентської кампанії.

Заява Разумкова: Чому влада не озвучує прізвища кандидатів у міністри оборони

Для нинішнього голови МВС принциповими є питання перебування у владі. Йдеться не лише про важелі впливу, а й визнання його попередньої роботи задовільною та ефективною. Тим паче, що він доклав чимало зусиль, за його інтерпретацією, щоб президентські та парламентські вибори відбулись чесно,
– додає Юсов.

Також він вважає: якщо Авакова позбавлять посади міністра, тоді з'явиться можливість перезавантажити реформу правоохоронних органів, яка пробуксовує. Натомість, якщо він залишиться на своїй посаді – це свідчитиме, що зміни стосуються не всіх, відповідно, старі політичні практики залишаються. Компромісне рішення і по Авакову теоретично можливе.


Процедура призначення урядовців / Інфографіка 24 каналу

Має шанси залишитись в новому уряді й Міністр фінансів Оксана Маркарова. Натомість, однозначно позбудуться своїх посад – Андрій Рева, Лілія Гриневич, Володимир Омелян, Ігор Насалик, Євген Нищук, Павло Клімкін, Степан Полторак, Павло Петренко. Всі віце-прем'єри разом з В'ячеславом Кириленком, Павлом Розенком та Степаном Кубівим також залишать свої кабінети.

Загалом, на думку експертів, уряд потрібно оновлювати.