Катастрофа гелікоптера, в якій загинули президент Ірану Ібрагім Раїсі, міністр закордонних справ Хусейн Амір Абдуллахіан та їхнє оточення, викликає у закордонних ЗМІ багато питань. Турецька газета звернула увагу на те, що летіли три вертольоти з офіційними особами, та розбився лише гелікоптер з Раїсі. Дивує й те, що гелікоптер, який рухався в колоні з двома іншими, не могли знайти годинами.

Дивіться також Після загибелі президента: за яких умов можуть стартувати протести в Ірані

Змінились маршрут та пасажири

За інформацією видання, турецький безпілотник Bayraktar Akıncı, який прибув на допомогу в пошуках, перші 45 хвилин не міг нічого знайти, хоч і йшов за маршрутом гелікоптера Раїсі. Втім, виявилось, що він під час польоту збився з курсу та впав далеко від затвердженого маршруту.

Крім того, в останній момент перед польотом змінили список пасажирів гелікоптера. Планувалося, що міністр закордонних справ Абдуллахіан і губернатор Тебріза Малек Рахматі подорожуватимуть разом на гелікоптері номер 2. В останній момент генерала Революційної гвардії разом із Тебрізським представником релігійного лідера Алі Хаменеї Мохаммадом Алі аль-Хашемом посадили на інший вертоліт.

Перед вильотом замінили пілотів та гелікоптер

Пілотів, які мали б везти президента Раїсі додому, спочатку набрали з льотного складу Вартових революції, але потім, начебто, чомусь замінили на армійських пілотів. Також замість нових гелікоптерів російського виробництва чомусь обрали 30-річний американський Bell 212. В Ірані, який через ембарго не може купувати літальні апарати та запчастини, такі аварії трапляються часто через використання старих транспортних засобів. За оцінками турецького видання, на озброєнні збройних сил Ірану є 10 таких вертольотів.

Крім того, на гелікоптері були встановлені не лише стандартні GPS-модуль і транспондер, а ще й спеціальна система, яка забезпечує 72-годинну безперебійність сигналу. Однак визначити розташування вертольота все одно не вдалося.

Аятола Хаменеї може усувати конкурентів

85-річний духовний лідер Ірану Алі Хаменеї відчуває проблеми зі здоров'ям. Тому турецьке видання Turkiye запідозрило аятолу у спробі усунути найсильнішу фігуру іранського політикуму на користь свого 55-річного сина Моджтаби Хаменеї.

На відкритті електростанції в Азербайджані разом з президентом країни Ільхамом Алієвим Раїсі сказав досить дивні слова: "Є люди, які хочуть завадити нам на цій зустрічі, але їм це не вдасться".

Втім, аварії з іранськими лідерами відбуваються не вперше. Гелікоптер, на якому перебував колишній президент Махмуд Ахмадінежад, у 2013 році також зазнав аварії. Він летів на церемонію відкриття автомобільного тунелю в гірському районі на півночі країни. Пілоти здійснили вимушену посадку, іранський лідер тоді не постраждав.

Що відомо про катастрофу з Раїсі

  • Вдень 19 травня стало відомо, що гелікоптер президента Ірану зник в горах на півночі країни. Ібрагім Раїсі летів додому із зустрічі з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим.
  • Тривалий час рятувальники не могли знайти місце падіння, зокрема через погану погоду. Проте і спочатку стало очевидним, що шансів на порятунок в екіпажу було небагато.
  • Зранку 20 травня офіційні джерела повідомили про смерть іранського лідера. Гелікоптер з президентом Ібрагімом Раїсі та міністром закордонних справ Хусейном Аміром Абдуллахіаном розбився в густому лісі в Східному Азербайджані.
  • В інциденті загинули всі пасажири гелікоптера: президент Ібрагім Раїсі, міністр закордонних справ Хусейн Амір Абдуллахіан, губернатор провінції Східний Азербайджан Ірану Малек Рахматі, аятола Мохаммад Алі аль-Хашем, представник Лідера ісламської революції в провінції Східний Азербайджан та ще кілька людей.