Що це означає та як ця версія співвідноситься із попередніми фейками російської влади, розбирались журналісти сайту 24 каналу.

Читайте також: Боїнг-777 був збитий з "Бука", завезеного з Росії, – висновки міжнародної слідчої групи

Збитий
Збитий "Боїнг-777" ( фото – Getty Images)

Що цього разу заявляє Росія?

Міноборони РФ запевняє, що малайзійський "Боїнг-777" під Донецьком у липні 2014 року збили ракетою, що належала Україні. Російське відомство стверджує, що ракету 9M38 для зенітно-ракетного комплексу "Бук" в грудні 1986 року отримала 223-тя зенітно-ракетна бригада. Мовляв, військові дізналися про це з архівних документів російського оборонного підприємства, в яких згадувався бортовий номер ракети. Документи нібито були засекречені, але заради розслідування їх розсекретили.

У якості доказу причетності українських військовослужбовців до збиття літака, Міноборони РФ представило аудіозапис, нібито зроблений у 2016 році в Одеській області перед навчаннями "Рубіж 2016". Пізніше, як кажуть в Міноборони, його опублікували українські ЗМІ. На записі один з учасників розмови, начебто, сказав про можливість збити "ще один малайзійський "Боїнг". Російські військові кажуть, що голос на записі нібито належить полковнику Збройних сил України Руслану Гринчаку.

Читайте також: "Росія шукає привід": у Міноборони різко відреагували на "український слід" у катастрофі МН17

Крім того, росіяни кажуть, що відео міжнародних розслідувачів про пересування російського ЗРК "Бук", з якого збили "Боїнг", було сфальсифікованим. Російські начебто експерти вивчили відеоматеріали, представлені у травні міжнародною слідчою групою. У записі йшлося про те, що у липні 2014 року на Донбасі був присутній "Бук" 53-ї ракетної бригади російської армії, дислокованої в Курську. Росіяни сьогодні заявили, що, на їхню думку, відео змонтували, додавши в нього зображення "Бука", а також анімацію, щоб створити ілюзію руху камери.

Що не так із цією заявою?

По-перше, 223-ї зенітно-ракетної бригади в Україні не існує уже років 18 як. Є 223 зенітний ракетний Теребовлянський полк. Але розбиратись у тонкощах складу збройних сил іншої країни важко, а російським глядачам все одно, що там, де і як називається. Тому цю помилку можна списати на слабке розуміння суті явища та небажання глибоко вивчати задану тему.

Читайте також: Відомі перші деталі майбутнього суду по збитому "Боїнгу": можливі обвинувачені

По-друге, це чи не десята версія подій щодо трагедії рейсу МН17 від Росії. Кожна з них суперечила попереднім і неодноразово була спростована різними джерелами. Існує велика вірогідність, що і цю свіжо озвучену заяву також буде спростовано.

Збитий
Збитий "Боїнг-777" ( фото – Getty Images)

Які версії подій раніше озвучувала Росія?

Різні. Усі їх уважно відстежували не лише представники країн, громадяни яких загинули під час катастрофи, та представники міжнародної групи розслідувачів. Їх уважно вивчали і учасники дослідницької пошукової мережі Bellingcat, які займаються розслідуванням поточних подій, аналізуючи дані з відкритих джерел. Саме вони неодноразово публікували дослідження еволюції російських міфів, створених навколо збиття малайзійського "Боїнга".

Читайте також: Суд щодо збитого "Боїнга-777" зменшить кількість охочих зняти санкції з РФ

У 2014 році, через чотири дні після загибелі MH17, Міноборони Росії провело прес-конференцію, на якій висунуло одразу кілька взаємосуперечливих версій трагедії, суть яких зводилась до того, що у всьому винна українська влада.

  1. Казали, що курс MH17 був навмисно змінений, щоб він пролетів над зоною бойових дій (пізніше довели, що карта траєкторії MH17, показана на прес-конференції, була сфабрикована і більше росіянами не використовувалась; значного відхилення літака від курсу по факту не було).
  2. Казали, що відео з російським "Буком", який згодом був однозначно ідентифікований як знаряддя вбивства пасажирів MH17, було знято не у Луганську, підконтрольному проросійським бойовикам, а у Красноармійську, підконтрольному Україні (пізніше заяву спростували: відео було геолоковано у Луганську, а не у Красноармійську, а текст з адресою у Красноармійську, нібито наявний на білборді, був сфабрикований).
  3. Казали, що під час катастрофи поруч з MH17 був помічений український літак, про що говорять дані російських радарів (у 2016 році те саме російське Міноборони провело в тому ж залі ще одну прес-конференцію по "свіжо виявлених" нових даних радарів; ніякого "українського літака" на них не виявилося).
  4. Казали, що незадовго до загибелі MH17 українська самохідна вогнева установка "Бук" була виведена з бази в районі селища Спартак під Донецьком і передислокована у поле на південь від села Зарощенське, де вона, ще одна СОУ "Бук" і ще одна одиниця військової техніки були розміщені 17 липня 2014 року (пізніше представлені Міноборони супутникові знімки були викриті – вони зазнали значного цифрового монтажу).

Протягом наступних кількох років Кремль коливався між теоріями про український військовий літак і український "Бук". То російські ЗМІ знімали експеримент, аби спробувати довести, що MH17 був збитий з гармати Су-25. То російський Слідчий комітет поділився інформацією про "свідка", який ніби розповів, що відповідальність за збитий MH17 несе український пілот (капітан Владислав Волошин).

Одночасно із заявами, що MH17 збив український літак з гармати або ракета "повітря-повітря", ті ж самі російські державні ЗМІ просували протилежну теорію про те, що пасажирський літак був збитий ракетою українського "Бука".

Зараз Кремль повністю відмовився від теорії українського військового літака, і зосередився на одній версії про MH17: він був збитий українською комплексом "Бук". Вочевидь на її підтримку виступає і остання зава російського міністерства. Росія також посилила спроби дискредитувати Спільну слідчу групу на чолі з Нідерландами, що займається кримінальним розслідуванням збиття MH17.

Залишки ракети, якою був збитий
Залишки ракети, якою був збитий "Боїнг-777" ( фото – Getty Images)

Що каже міжнародна слідча група?

Що за цю трагедію відповідальна Росія. 24 травня 2018 року об’єднана слідча група з розслідування катастрофи МН17 підтвердила, що літак було збито з ЗРК "Бук". Установку було завезено на контрольовану проросійськими сепаратистами територію Донбасу з Росії. Представник міжнародної слідчої групи Вільберт Пауліссен на прес-конференції в Нідерландах також продемонстрував уламки ракети, якою було збито літак. Ракета була виготовлена 1986 року на російському заводі.

Команда слідчих дійшла висновку, що "Бук", з якого збили літак, було взято з 53-ї ракетної бригади російської армії, дислокованої у Курську.

Він розповів, що були проаналізовані знімки, які фіксували пересування цього "Бука". Також було наголошено, що у слідства значно більше доказів, проте вони відносяться до закритої частини звіту й будуть оприлюднені вже на судовому процесі. Також було запропоновано застосувати програму захисту свідків для людей, які мають будь-які відомості щодо процесу.