Роздавали курчат, дрова та запізно відкривали дільниці – такі порушення на виборах в об'єднаних територіальних громадах зафіксували в Комітеті виборців України.

Читайте також: Експерт пояснив, чому серед улюбленців в президенти співаки та коміки

На одній із виборчих дільниць на Харківщині за 20 хвилин до початку виборів уже зібрались охочі проголосувати.

"О 8 ранку відкрилася дільниця, цей час люди приходять голосують. Усе спокіно. СКЛ Процедура не змінюється. Люди голосують тільки за паспортом, якщо ІД-картка, то потрібно з собою ще витяг, щоб ми могли звірити прописку", – розповіла секретар виборчої комісії ділянки № 630856 Катерина Восканян.

До нової пісочинської об'єднаної територіальної громади входить саме смт Пісочин та ще чотири села.

Об'єднані територіальні громади, які зараз створюються в Україні, – це хороша справа. І найголовніше, що будуть якісь кошти, які вони зможуть витрачати не кудись-там, а конкретно на територіальні ділянки, за якими вони закріплені,
– прокоментував виборець Микола.

Щоправда, про те, що відтепер їхні обранці представлятимуть інтереси не тільки Пісочина, а і кількох населених пунктів довкола, знають не всі. Тому голосують, як звикли, за селищного голову та депутата.

"Чесно кажучи, ні. Тому що особливого такого роз'яснення серед населення не було. Розуміємо, що обираємо якби голову нашої селищної ради. Але особливо різниці не розумію. Не знаю", – сказала виборець Віта Кушнєрєвіч.

Читайте також: Журналісти підрахували, на скільки статки депутатів більші, ніж у антикорупціонерів: інфографіка

Місцеві виборці обирають одного депутата з 17 кандидатів та голову об'єднаної громади – із 4. Цікаво, що одному з претендентів на посаду голови всього 20 років. Багато людей про кандидатів дізнаються вже на дільниці зі стендів. Від майбутньої влади пісочинці очікують вирішення кількох проблем – це ремонт доріг, впорядкування вивезення сміття та відкриття садочків. Останнє – це питання нагальне. Смт розташоване всього за кілька кілометрів від Харкова, тож райони Пісочина активно розбудовують, і кількість населення зростає.

"Проблема з садочком. Я от звернулась в дитячий садок, і в цьому році я навряд потрапляю. А мені потрібно виходити на роботу", – запевнила виборець Світлана Нєйчева.

Голосування на цій ділянці станом на обід проходило спокійно, єдине, спостерігачі cклали акт про зауваження кандидату в депутати. А ось на іншій Пісочинській діляниці зафіксували порушення.

Були порушені саме права офіційних спостерігачів. Їх не допустили на підготовче засідання. Підготовче засідання було розпочато пізніше зазначеного законодавством терміна, виборча дільниця відкрилася з запізненням на 15 хвилин. По даному факту складено правопорушення,
– зазначив представник ВГО "Ліга виборців" Дмитро Ярощук.

У комітеті виборців України кажуть: порушення на цих виборах типові. Затримували відкриття, продовжували агітацію, видавали бюлетені без паспортів та порушували таємницю голосування. Були і факти підкупу виборців. Так в Кілійській громаді на Одещині затримали спостерігача, який збирав дані про місцевих мешканців для скупки голосів.

Виборцям безкоштовно роздавали дрова для опалення, курчат. Кандидати-самовисуванці і власники магазинів роздавали безкоштовний алкоголь, і так далі. Укладання так званих угод із виборцями, коли виборець ставить свій підпис, де зобов'язується проголосувати за ту чи іншу політичну силу,
– ствердив голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

У комітеті виборців кажуть, що ця кампанія найбільш масштабна за кількістю підкупів. Таких фактів зафіксували понад 20, а для невеликої кількості дільниць – це багато. Правоохоронці відкрили кримінальні провадження у 5 областях.